ТЕЦ „Бобов дол“, който се свързва с бизнесмена Христо Ковачки, осъди енергийното министерство за причинени щети за 3.5 милиона лева за действия, предприети по времето на мандата на енергийния министър Теменужка Петкова (ГЕРБ), научи Mediapool. Решението на столичния административен съд е взето по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и може да се обжалва от сегашното ръководство на ведомството.

С това решение сумата, която ТЕЦ-овете, свързани с Ковачки, имат да прибират от държавата, набъбва до 28.5 милиона лева.

През февруари държавата бе осъдена на първа инстанция да плати близо 25 млн. лв. на ТЕЦ „Брикел“ за решение екоминистерството да определи по-малко от необходимите ѝ безплатни парникови квоти. Това се е случило по време на първото правителство на Бойко Борисов в периода май 2010 – май 2011 г.

Сегашното спечелено дело на ТЕЦ „Бобов дол“ е заради двойно намалените безплатни квоти за парникови емисии с решение на Министерството на енергетиката от 2019 година.

ТЕЦ-ът е орязан от полагаемите безплатни квоти за годината с писмо на директора на дирекция „Сигурност на енергоснабдяването и управление при кризисни ситуации“ в Министерството на енергетиката от 19 април 1999 година. Дружеството получава 262 662 тона безплатни емисионни квоти, вместо полагащите му се за съответната година 449 343 тона.

Това принуждава дружеството да закупи на свободния пазар нужните количества от 186 681 тона на 27.32 евро/тон без ДДС.

По-късно българските съдилища обявяват действията на Министерството на енергетиката по намаляване на парниковите квоти за незаконни. Година по-късно дружеството е получило дължимите му от държавата квоти, от които е било незаконосъобразно лишено

Проблемът е, че към датата на получаването им котировките на квотите са с 5.7 евро по-евтини. Това води до щета от 2.08 милиона лева за ТЕЦ-а, която ще трябва да бъде платена от държавата. Върху тази сума има лихва от над 200 хиляди лева.

Но това не е единственото нещо, за което данъкоплатците трябва да платят на ТЕЦ-а, свързван с Христо Ковачки.

Цялата сделка по покупка на квотите е струвала на предприятието в Бобов дол 11.967 милиона лева с ДДС. Съдът присъжда законна лихва за забава в размер на 1.213 милиона лева върху тази сума.

Министерството на енергетиката се оправдава с с волята на държавата да се съобрази с указанията на Европейската комисия за необходимост от корекция на безплатните квоти за инвестициите, включени от Националния план за инвестициите (НПИ).

Съдът обаче казва, че нито правната рамка на ЕС, нито българското законодателство позволяват корекциятa на Министерството на енергетиката,

„Иначе казано, българската държава е разполагала със съответния брой квоти за годината и е могла да се разпореди с тях. Дали това разпореждане се извършва на преходен принцип чрез безплатни квоти (срещу инвестиции) или на търг – този въпрос няма отношение към разполагаемостта на квотите. Ако не се разпределят безплатни квоти, то единствено повече
квоти ще се разпределят на търг“, напомня съдът.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar