Tол таксите ще се увеличат на две стъпки
Вдигането на тол таксите за тежкотоварния трафик ще стане на две стъпки – това е единственият компромис, който беше постигнат между превозвачите и държавата.
От 1 юли се предвижда да бъде въведено половината от планираното досега увеличение. То ще обхваща магистралите, първи и втори клас пътища. В момента второкласната пътна мрежа е включена в обхвата на тол системата, но е с нулева ставка.
Втората стъпка – за останалите 50% от увеличението, ще влезе в сила от 1 януари 2023 г. Тогава ще бъде достигнат общият размер на предложеното през април тази година увеличение на тарифите.
Всички видове винетки, които се ползват от леките коли, ще поевтинеят от 1 януари 2023 г. Най-масовата винетка – годишната ще поевтинее с 10 лв. и ще струва 87 лв.
Това предвижда проектът за изменение на Тарифата за таксите за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа. Тя беше представена от вицепремиера и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов на среща с превозвачите.
„Предложението ни за плавно увеличение на тарифите е, за да изпълним искането на превозвачите за предвидимост. Първоначалното ни предложение, предвид двете години, в които тежкотоварният трафик плащаше нулеви ставки за второкласната пътна мрежа, наистина изглежда значително. Затова смятам, че е правилно да го въведем на две стъпки. Диалогът с бранша ще продължи“, каза Гроздан Караджов.
Дадохме редица предложения, от които беше прието единствено стъпаловидно въвеждане на тол таксите, за всичко останало ние не срещнахме разбиране, каза Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи пред журналисти. Той допълни, че по отношение на пътищата втори клас, за които вече ще се плаща, българинът ще го усети по джоба си следващите два-три месеца, защото това ще рефлектира върху всички стоки, които се превозват с камиони.
Така от 2023 година ще бъде обърнато съотношението на приходите в тол системата. Тогава тежкият трафик ще започне да заплаща 2/3 от приходите, а леките автомобили – 1/3 и така ще се възстанови справедливият принцип този, който ползва и руши повече, да заплаща повече, каза Гроздан Караджов.
Новата тарифа при тол таксите
При варианта на поетапно увеличение на тол таксите се предлага от 1 юли тази година автомобилите между 3.5 и 12 тона, в зависимост от екокатегорията си, да плащат между 6 и 9 стотинки за изминат километър по магистрала. Тарифата за движение по пътища първи клас ще е между 5 и 8 стотинки на километър, а за второкласните пътища – между 2 и 3 стотинки. За тези превозни средства от 1 януари 2023 година ставките се предвижда да бъдат съответно между 10 и 13 стотинки за магистрала, между 6 и 9 стотинки за първокласен път, а за второкласните пътища – между 4 и 7 стотинки на километър.
От 1 юли автомобилите над 12 тона, които са с 2 или 3 оси, според екокатегорията си, ще плащат между 16 и 20 стотинки за магистрала. Заплащането за преминаване по първокласен път ще е между 13 и 17 стотинки на километър, а по пътища втори клас – между 9 и 11 стотинки. За тези товарни автомобили от 1 януари 2023 г. тарифите ще бъдат от 26 до 30 стотинки за километър преминаване по автомагистрала, между 22 и 25 стотинки за пътища първи клас и между 19 и 23 стотинки за второкласните пътища.
При автомобилите над 12 тона с 4 и повече оси цената на километър от 1 юли т. г. ще е в границите от 15 стотинки за второкласен път за превозно средство категория ЕВРО VI, EEV и 32 стотинки за категории ЕВРО 0, I, II при пътуване по магистрала. От 1 януари догодина цената ще е от 29 стотинки за второкласен път за най-високия евро клас и 43 стотинки за изминаването на километър по автомагистрала за товарен автомобил категории ЕВРО 0, I, II.
Според категорията на превозното средство и класа на пътя автобусите между 3.5 и 12 тона от 1 юли ще плащат между 1 и 5 стотинки за километър, а от 1 януари догодина между 2 и 8 стотинки. Тези с тегло над 12 тона – между 1 и 6 ст./км от юли и между 3 и 9 ст./км от догодина.
Исканията на превозвачите все още се проучват
По другото предложение на бранша за въвежданена отстъпка от тол таксите на база изминато средномесечно разстояние и за ДДС върху тол таксите, министърът каза, че вече е говорил с финансовия министър и пое ангажимент да се подготви становище и по двата въпроса.
Ако е възможно върху събрани тол такси да се дават, да се дават отстъпки, и бюджетът позволява, със сигурност от моя страна ще имате подкрепа за въвеждане на такава система, каза Гриздан Караджов.
По отношение на ДДС върху тол таксите до месец се очаква да има яснота и по този въпрос. Имаме достатъчно време да бъде приложен такъв подход, ако е възможен по сегашното законодателство, каза Караджов.
Вицепремиерът и превозвачите постигнаха съгласие и по отношение на претоварените камиони. Гроздан Караджов пое ангажимент през следващите 6 месеца да бъде създадена такава ефективна система, която да не дава възможност да се заобикаля контрола.
По искането на бранша транзитният трафик да се движи само по международните коридори Гроздан Караджов каза, че е трудно да се каже кои са те.
„Трудно е да намерим дори и легална дефиниция за тях, а възниква още едни проблем, който трудно може приемливо да се комуникира с обществото – как едни превозвачи ще плащат тол такса върху част от второкласната пътна мрежа, които редовно ги използват за товарни курсове, а на друго място по стечение на обстоятелствата, където има нулеви ставки, няма нищо да плащат“, коментира Караджов, цитиран от БТА.
Проектът на постановлението за новите такси заедно с документите към него е публикуван на интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Агенция „Пътна инфраструктура“, както и в Портала за обществени консултации. Срокът за предложения и становища по проекта на нормативния акт е 14 дни.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте