Брюксел провъзгласи за престъпление нарушаването на санкциите
Еврокомисията предлага деянието да влезе в наказателните кодекси на държавите от ЕС
Европейската комисия предложи днес нарушаването на санкциите на ЕС да бъде обявено за европейско престъпление. Това означава, че подобно действие ще бъде включено в списъка на престъпленията във всяка страна от ЕС и ще бъде наказвано със сходна строгост, ако предложението бъде одобрено, предаде БТА.
Предлага се също промяна в правилата за отнемане и възстановяване на отнето имущество. Предвижда се да бъде отнемано имуществото на онези граждани и фирми, които са нарушили санкциите.
Комисията отбелязва, че прилагането на санкциите е още по-важно заради войната на Русия срещу Украйна. Допълва се, че в повечето държави от ЕС неспазването на санкциите се преследва от закона, както и че подобни нарушения създават заплахи за сигурността и международния мир.
ЕК предлага за нарушение да се определя участието в дейности, които целят пряко или косвено заобикаляне на санкциите. Според комисията е необходимо да се ускори работата по налагането на спешен запор на имущество на нарушителите, както и на засегнатите от санкциите на ЕС. Комисията предлага във всяка държава от ЕС да бъде създадена структура за управление на запорирано или отнето имущество, за да не се губи неговата стойност, да може да се продава и да бъдат ограничени разноските по неговото съхранение.
Отчита се, че ЕС е одобрил над 40 списъка със санкции, които включват запор на имущество, забрана за преминаване на границите, забрана за внос и износ на стоки, както и за извършване на банкова дейност. Държавите от ЕС досега са съобщили, че са запорирали имущество за близо 10 милиарда евро и са предотвратили действия на стойност 196 милиарда евро.
Комисията отбелязва, че с наложените санкции срещу Русия и Беларус се е повишила необходимостта от издирването на имуществото на олигарси. ЕК настоява, че уеднаквените мерки за изпълнение на санкциите ще помогнат на ЕС да говори с един глас. В някои от европейските страни нарушението на санкциите води само до административни наказания.
Алчност
Европейците са се показали „алчни“, а не „наивни“, разчитайки в голяма степен на енергийните доставки от Русия. Това заяви днес в интервю за няколко европейски медии еврокомисарката по конкуренцията Маргрете Вестагер в интервю за френския икономически вестник „Лез Еко“.
„Ние не бяхме наивни, а алчни. Промишлеността ни в голяма степен се изгради около руската енергетика, най-вече поради факта, че не е скъпа“, заяви Вестагер, която е и заместник-председател на ЕК
Вестагер добави, че поведението на европейците е същото по отношение на Китай за много продукти или спрямо Тайван за чиповете, тъй като се търсят по-ниски производствени цени.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте