Съдът на ЕС осъди България заради Морската стратегия
Съдът на Европейския съюз (СЕС) в Люксембург осъди България заради неизпълнените ангажименти по Рамковата директива за морска стратегия.
Според нея държавата трябваше да преразгледа и актуализира първоначалната оценка на състоянието на морската околна среда, критериите за определяне на добро състояние и екологични цели, които да представи на Европейската комисия (ЕК). Според директивата България трябваше да изпълни тези изисквания до средата на 2018 г., а до 15 октомври 2018 г. да представи подробна актуализация пред ЕК.
След като не го стори, комисията заведе иск за нарушено право на ЕС, който съдът в Люксембург уважи.
Това се случва, след като само преди 20 дни от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обявиха, че нарушението е преустановено, тъй като България е изпълнила задълженията си по Рамковата директива. В началото на месеца от МОСВ съобщиха, че са докладвали за актуализацията на ЕК и с това ангажиментът на страната е изпълнен, с което е преустановено нарушението на правото на ЕС.
В решението си обаче съдът припомня постоянната си съдебна практика, според която неизпълнение на задължения се преценява с оглед на положението на съответната държава членка към момента на изтичане на срока, даден в мотивираното становище, и последващи промени не могат да се вземат предвид. Този срок за България е изтекъл на 11 декември 2019 г.
„В тази връзка Съдът приема, че България не е спазила нито срока за изпълнение по Рамковата директива за морска стратегия, нито срока, в който сама се е ангажирала в отговора си на мотивираното становище, да преразгледа и да актуализира морските си стратегии и да представи актуализациите на Комисията до 30 юни 2020 г.“, казва СЕС и отхвърля доводите на България, че се е забавила заради затруднения с възлагането на обществената поръчка. Съдът отбелязва по този повод, че държавата не може да се позовава на разпоредби, практики или фактически положения от вътрешния си правен ред, за да оправдае неспазването на установени с директивата задължения и срокове, които са правнообвързващи.
СЕС акцентира и върху обстоятелството, че България е предприела първите мерки за изпълнение на задълженията си едва на 16 юли 2018 г., тоест след изтичане на определения в директивата срок.
„Обстоятелството пък, че на 16 март 2021 г. е бил сключен договор за предприемане на необходимите мерки, Съдът приема за неотносимо към преценката за основателността на предявения иск, тъй като е настъпило след изтичането на определения в мотивираното становище срок“, посочва съдът.
17
Коментирайте
Русофилистичните тролове вън!
Каква оценка бе? То е мизерия по черноморието ни
Определено положението е сериозно
Недопустимо
Български юрист-пеналист, професор по наказателен процес в ЮФ на в СУ ,,Св. Климент Охридски“ (1952 – 1987), заслужил деятел на науката и културата, академик на БАН. Роден на 8 ноември 1914 г. в гр. Осман пазар, днешен Омуртаг. Завършва „Право“ в Софийския университет през 1937 г. Избран за асистент по наказателно право и наказателно съдопроизводство от 1941 г. Доцент от 1948 г. и Професор по наказателен процес от 1952 г. Член-кореспондент на БАН от 1961 г. и Академик на БАН от 1974 г. В периода 1964 – 1974 е председател на Комисията за изработването на нов Наказателно – процесуален кодекс.… Покажи целия коментар »
Какви са тези смешни доводи, че са забавили заради затруднения с възлагането на обществената поръчка.
И то с фактически положения от вътрешния си правен ред. Това е недопустимо.
Е, каква ли оценка на състоянието на морската околна среда могат да направят.Страшна мръсотия е по нашето Черноморие. Особено в летния период.
Абсолютно
Може би за това са се замотали толкова. Което не ги оправдава естествено.
Е, как смеят въобще да не изпълнят задълженията си пред Европейската комисия?
Дреме им! Да не си вадят те сега парите от джиба.
Абсолютно
Определено да
Кръчмарите от „ПП“, много П-та в това ПП…..много псевдоюристи, събрани от провинциалните ЮФ-чета и другите от „Има такъв народ“, там имаше един Василев, който е бил специалист по спортно право, представете си – спортно право?! Уааат. Всякакви глупости наредили – спортно право, енергийно право, това не са отделни клонове на правото, а са част на административното право. Като ми каже, някой колега, че се занимава със спортно право или енергийно, му се смея 24 часа, ми кажи, че се занимаваш с административно право, и по-специално с управлението на спорта и енергетиката. Спортно право, пхахахахха! УЖАС, УЖАС! Примитивни и половина! И… Покажи целия коментар »
Защото ГЕРБ са по-добре…
След изявленията Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев, че правителството се отказва от доставките на руски газ много хора си зададоха въпроса идиоти ли управляват България. Кой се отказва от гарантирани количества при фиксирани цени и защо поставя българската икономика пред колапс? Аргументите, че българското правителство няма да се поддаде на руския шантаж звучат героично, но при факта, че големи европейски фирми приеха новата схема за плащане, наложена от Русия, а и ЕК излезе с решение, че тази нова схема не противоречи на европейските правила, възниква въпроса защо се прави това. Министър Василев уверява, че България няма да остане… Покажи целия коментар »