Надзиратели на протест в подкрепа на колегите си от Централния софийски затвор
Те искат увеличаване на служителите в затворите
Надзирателите излизат отново на протест утре. Този път служителите се събират пред входа на Централния софийски затвор в подкрепа на колегите си, които са били на смяна в деня на зрелищното бягство на Владимир Пелов и Радослав Колев.
Основните им искания са увеличаване на броя на надзирателите в местата за лишаване от свобода в цялата страна, които в момента са под санитарния минимум, доставка на нова, по-модерна техника, с която работят служителите на затворите, както и изменения в законодателството, за които синдикатът настоява вече 9 години.
Около 500 надзиратели от цялата страна ще излязат утре на входа на Централния софийски затвор. За да подкрепят колегите си няма да дойдат само тези, които са на смяна и осигуряват сигурността на затворите.
Два часа по-късно, без надзирателите, на съвещание в министерството се събират всички шефове на затворите.
Според синдиката за пореден път началниците няма да застанат до своите служители.
Като надзирател Емил Велков отговаря за 120 затворници на ден. Убеден е, че колегите му няма как да са помогнали при внасянето на оръжието на двамата бегълци.
„Колко пари трябва да ви дадат, за да се самоубиете евентуално? Тъй като, реално това се случва, значи, ще дам на врага си оръжие, за да може да стреля срещу мен. Това оръжие за какво може да го използваме“, коментира Емил Велков.
Според бившия зам.-министър на правосъдието Димитър Бонгалов проблемите в системата за сигурност могат да се решат с техника, хора и бюджет. Сега в Централния Софийски затвор например има само един скенер.
„Примерно, в един английски затвор, за да влезе човек, трябва да си остави отпечатъка, да му снимат зеницата на окото, тъй като там свиждането е безпреградно. При нас е с прегради, но при такова безпреградно свиждане може да влезе един и да излезе друг в момента, защото ние нямаме техниката. Ще вземат да излязат затворници и да останат вътре граждани, които са дошли на свиждане. Ще стане възможно и това“, заяви Димитър Бонгалов.
Липсата на техника води и до нарушаване на правата на затворниците. Така се губят дела, а това излиза по-скъпо, отколкото назначаването на надзиратели.
„Част от надзирателите станаха деловодители, примерно в ареста на „Г.М. Димитров“ – човекът нищо не разбира от тази работа, но уволниха деловодителката и сложиха надзирател, уволниха шофьорите, сложиха надзиратели. Т.е. като се казва, че няма съкращаване на надзорен състав, реално той отиде и върши функции, които са несъщински“, допълни Димитър Бонгалов.
А Емил Велков припомня, че няколко пъти през последните години омбудсманът и главният прокурор са препоръчвали увеличаване на състава със 700-800 души, но без резултат.
Надзирателите ще настояват и за законодателни промени. В средата на седмицата ще излезе и докладът от проверката в деня на бягството.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте