Окончателно край на „златните паспорти“. Пеевски убеден, че проверката ще го изчисти
Парламентът окончателно сложи край на т.нар. „златни паспорти“, след като прие на второ четене в четвъртък промените в Закона за българското гражданство, с които се отменя възможността то да се придобива срещу инвестиция. Отпада опцията български паспорт да се получава при купени държавни ценни книжа над 1 милион лева или влог над тази сума.
Депутатите приеха още Държавна агенция „Национална сигурност“ да извърши проверка за наличие на основания за отмяна на натурализацията по всички преписки по придобиване на българско гражданство. Това трябва да стане до 6 месеца след влизане в сила на направените промени в закона. Информацията за резултатите от проверката трябва да се дадат на министъра на правосъдието. Той трябва да вземе окончателното решение за отнемане на т.нар. „златни паспорти“, ако има основания за това.
Подадените молби за придобиване на инвестиционно гражданство по реда на отменените с приемането на този законопроект разпоредби ще бъдат прекратени, реши още парламентът.
„Уверен съм, че проверката на „златните паспорти“ категорично ще развенчае многобройните лъжи и манипулации относно моето „участие“ в подобни схеми, както и ще извади на светло истинските участници в търговията със „златни паспорти“, заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски в позиция, разпространена от пресцентъра на партията му.
Пеевски бе сред вносителите на поправки за прекратяване на схемата, макар самият той да бе санкциониран през юни 2021 г. от САЩ по глобалния закон „Магнитски“ именно заради твърдения за корупция при раздаването на български паспорти.
„Изменението на закона стана реалност благодарение на инициативата на ДПС, за която аз и моите колеги от партията многократно настоявахме“, отбелязва Пеевски в изявлението си.
Той изразява удовлетвореност, че най-накрая завършват с успех усилията на партията му да докаже липсата на каквато и да е съпричастност – нейна и лично на Пеевски, към схемите за предоставяне на инвестиционно гражданство.
Депутатът от БСП Крум Зарков посочи, че с приемането на законопроекта България повече няма да бъде в черния списък на страните от Европейския съюз.
Петър Петров от „Възраждане“ коментира, че молбите, подадени по досегашния ред, следва да бъдат разгледани и решени. Аргументът му е, че те са подадени законосъобразно по действащия закон. Той попита какво налага взимането на решения за прекратяването им и посочи, че ще бъде създадена правна несигурност по отношение на всички бъдещи производства. По думите на Петров става въпрос за над 100 подадени заявления, като лицата са инвестирали в държавни ценни книжа над 200 млн. лв. С приемането на промените това, което ще направим, е тези пари да бъдат върнати, каза Петър Петров.
Депутатът от ДПС Хамид Хамид заяви, че с приемането на закона е сложен край на тежък спор през тези години дали да съществува инвестиционно гражданство или не. Той посочи, че остава нерешен въпросът с т. нар. „златни визи“, които остават на дневен ред.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте