Боян Новански към депутатите
Да се отложи задължителното връчване на адвокатите чрез ЕПЕП
Да се отложи задължителното връчване на адвокатите чрез Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП), което трябва да започне на 30 юни 2022 г. За това призова членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Боян Новански депутатите от парламентарната комисия по електронно управление и информационни технологии.
На заседанието днес бяха обсъдени въпроси, свързани с електронното правосъдие. Присъстваха членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), съдии от софийските съдилища, както и от Върховния касационен съд, представители на Висшия адвокатски съвет и на „Информационно обслужване“, както и министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на електронното управление в България Божидар Божанов.
Една от темите, които бяха засегнати, беше за надграждането на ЕПЕП, чрез който адвокатите и страните трябва да имат достъп до делата си. Както е известно, порталът в момента не дава възможност за такава връзка, а адвокатите отдавна недоволстват от този факт.
Боян Новански припомни, че ВСС работи по надграждането на портала и е обявена обществена поръчка за изпълнител. Стана ясно, че в края на февруари е избран изпълнител и това е „Информационно обслужване“. Договор още не е сключен, защото текат сроковете за обжалване, но Новански изрази надежда скоро да бъде подписан. Срокът за изпълнение е една година.
Към ВСС бяха отправени критики за това, че е изготвил само 19 страници техническо задание за надграждането на ЕПЕП без ясно формулирани задачи. Филип Савов от СРС го разчете по следния начин: „Ние не знаем какво искаме да направим. Направете нещо там и ако то не е така, няма срещу какво да възразим“.
Милен Василев от АС-София пък обвини ВСС в безхаберие, защото пет години нищо не е направил по темата за електронно правосъдие и призова кадровиците: „Ако имат грам достойнство, да си подадат оставките“.
Говорейки за ЕПЕП, съдии и адвокати напомниха, че от 30 юни т.г. влиза в сила чл. 51 от ГПК, който гласи:
„Чл. 51. (1) Връчването на адвокат се извършва чрез единния портал за електронно правосъдие или на всяко място, където той се намира по служба.
(2) Адвокатът може да заяви в портала по ал. 1, че отсъства и няма да приема съобщения за определени периоди от време, които в рамките на една календарна година не може да бъдат с обща продължителност повече от 60 дни, с изключение на дните на отсъствие поради временна неработоспособност, които също се заявяват. Съобщенията, изпратени в заявения период на отсъствие, трябва да бъдат изтеглени в 7-дневен срок, считано от деня, следващ изтичането на заявения период на отсъствие. Съобщенията се смятат за връчени в деня на изтеглянето им или в случай че не бъдат изтеглени – с изтичането на срока за изтегляне.
(3) Адвокатът не може да откаже получаване на съобщение на своя доверител, освен след оттегляне на пълномощното по реда на чл. 35, отказ от пълномощие по чл. 36, както и когато от пълномощното недвусмислено личи, че не се отнася за инстанцията или производството, за които е уведомяването. Отказът на адвоката да приеме съобщението се заявява по електронен път в единния портал за електронно правосъдие, съответно се отбелязва в разписката и се удостоверява с подписа на връчителя. Необоснованият отказ не засяга редовността на връчването“.
В тази връзка адвокат Олег Темников заяви, че едва ли до 30 юни ще е готова системата за електронно връчване и заради това може да се помисли за отлагане на влизането в сила на разпоредбата.
Съдии обаче настояха да се работи усилено и порталът да бъде готов до тази дата.
„Истината е, че има забавяне, но за шест месеца електронно управление не се въвежда. ВСС вероятно закъснява и трябва да има отлагателно условие на разпоредбата“, каза Боян Новански като призова депутатите да помислят за промени в закона и удължаване на сроковете.
По време на дискусията беше обърнато внимание, че още миналата година влезе в сила промяната в чл. 73, ал. 4 ГПК, която предвижда 15% отстъпка от държавната такса, ако делото бъде заведено през ЕПЕП. В момента обаче никой не може да се възползва от нея.
Другият въпрос, който беше обсъден, е свързан с Единната информационна система на съдилищата. Присъстващите на заседанието магистрати заявиха, че все още има проблеми с нея, интерфейсът не е удобен, но по-важното е, че се получават сериозни грешки.
Адвокат Темников даде пример от личния си опит – получил два акта с различен номер и различна дата и сега не знае кой точно акт да обжалва. „Това е илюстрация защо няма доверие в информационната система“, каза той.
Според адвокати и съдии трябва да се помисли за вариант, при който делата да съществуват едновременно в електронен вид и на хартия.
Имаше и упреци, че ЕИСС не е била въведена пилотно за по-дълъг период, за да се видят недостатъците и да се изчистят, а не съдиите да излизат на протест и ВСС да спира системата.
На финала на дискусията депутатите призоваха гостите да изпратят всичките си предложения за законодателни промени, за да се „отпуши процесът на дигитализация на правосъдието“.
24
Коментирайте
Хаде стига вече сме отлагали! Щом е адвокат, трябва да е технически грамотен и да може да получава официални съобщения, вкл. призовки, по електронен път.
Едва ли ще излезе нещо от ЕПЕП или, ако има реално подобрение, ще е след доста време. Не е ясно обаче защо докато трае въпросното доработване не се въведе отново АСУД. Макар и неперфектна, старата система беше доста по-удобна за работа, а ЕПЕП съвсем за нищо не става..
Много разумно предложение.
Единния портал за електронно правосъдие въобще не може да се ползва.
Нищо изненадващо.
Въобще не се учудеам.
Надежди изразил за скоро подписване. Демек може да се подпише и догодина ако има обжалвания.
Не е искала нормална частна програмистка компания ли да се заеме или?
Информационно обслужване читави ли са или са просто хора на някого?
Каквито и да са, програмите им не струват.
хора на някого от 20 години насам. уж частна фирма с 99,50% държавно участие. последното сега се управлява от министерството на транспорта. ако не бъркам, преди доста години държавното участие се управляваше от министерството на финансите.
Страшно умуване става. Страшно.
Сиреч бавно става – не бързайте.
Което не е добре.
Какво да говорим. Трагедия.
Боян Новански припомни, че ВСС работи по надграждането на портала и е обявена обществена поръчка за изпълнител. Стана ясно, че в края на февруари е избран изпълнител и това е „Информационно обслужване“. Договор още не е сключен, защото текат сроковете за обжалване, но Новански изрази надежда скоро да бъде подписан. Срокът за изпълнение е една година.
Е как надежда ще изразиш. Когато изтече срока за обжалване и ако няма жалби ще се подпише. То не опира до надежди това, а до реални срокове.
Абе, това Информационно обслужване направило ли е нещо навреме и като хората?
Айде де. И аз това се чудя.
Не естествено.
Разбира се, прибрало е паричките, погрижило се е за такса спокойствие и всичко е точно.
съдиите настояват да се работи… да се работи, колкото и да се работи няма как да е готово до 30 юни, тъй че отлагаааааай
Няма друг начин.
При Милен Василев няма слабо, а гледам и Филип Савов се е проявил. Само така!
За ЕПЕП не знам, но ЕИСС когато и да спре да се използва, все ще е безобразно късно.