Заявеното преместване на паметника на Съветската армия, обявено преди десетина дни от кмета на район Средец Трайчо Трайков, ще се проточи, а може отново да се озове в задънена улица и дори да не се случи. За премахването на паметника задължително трябва да се направят консултации с Руската федерация, твърди в своя позиция областната администрация на София.

Аргументите

„Следва да се има предвид, че съгласно чл. 14 от Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация, обн. ДВ. бр.42 от 18 май 1993 г., страните имат задължение да се консултират относно предприемането на мерки, касаещи подобни обекти, намиращи се на територията на двете държави. Докато е в сила този договор, същият е с приоритет пред вътрешното ни законодателство“, посочват от областната администрация.

Оттам уточняват, че монументът „Паметник на съветската армия“ е българска държавна собственост, „за който е съставен АДС № 3418/18.09.1947 г. на Сталински РНС“.

„Монумент „Паметник на съветската армия“ изразява почит към паметта на войниците от различни етноси – руснаци, украинци, беларуси, балтийските нации и др. „Княжевската градина“, в която е разположен монументът е собственост на Столичната община. С оглед на това предпазните мерки, свързани с ограничаване на достъпа до монумента, както и забраната за провеждане на мероприятия от всякакъв вид…следва да бъдат извършени от собственика на земята – Столична община“, добавят оттам.

От администрацията посочват още, че в България хитлерофашиските войски са прогонени от Трети Украински фронт, който преди това освобождава украиския юг, Молдова и през Румъния навлиза на наша територия.
Областната администрация добавя, че е изпълнила предписанието от 27 юли 2018 г. на директора на дирекция „Общински строителен контрол“ (ОСК) за изготвяне на конструктивна експертиза, отразяваща състоянието на монумента.

Москва искала безвъзмездно монумента срещу ремонт

През есента на миналата година стана и ясно, че областен управител, назначен от ГЕРБ, е искал да даде безвъзмездно за ползване монумента и земята около него на Москва. В детайли, в началото на 2021 г. посланикът на Русия у нас с нота до Министерството на външните работи (МВнР) е поискал намиращият се в центъра на София Паметник на Съветската армия и прилежащата земя да се предоставят на Русия за безсрочно и безвъзмездно ползване срещу ремонтиране на монумента. Информацията бе разкрита от депутатите Мартин Димитров и Петър Славов (ДБ) след проверка, направена по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

Българското МВнР е изпратило на 10 март 2021 г. искането за становище до областния управител на София Николай Пехливанов, който е от квотата на „Атака“ и назначен на поста от тогавашния премиер Бойко Борисов.
Пехливанов дава положително становище на 13 април, когато посланик на Русия в България вече е Елеонора Митрофанова, но в крайна сметка външният министър Екатерина Захариева отказва да финализира процедурата. Всичко това става около месец преди правителството на Бойко Борисов да предаде властта на служебното правителство.

В позицията си Пехливанов посочва, че „поемането на разходите от Руската федерация е в интерес на българската държава и приемането му не съставлява политически акт, а е разумно държавническо решение. От тази гледна точка реципрочно би било от българската държава да предостави за безсрочно и безвъзмездно право на ползване върху Паметника на съветската армия на Руската федерация“.

За премахването на повредите били необходими 390 319 лева и 17 стотинки. Това била сумата, посочена от експертен оглед на монумента.

Прояви

На 24 февруари, в деня на избухване на инвазията на Русия в Украйна пред паметника на Съветската армия се проведе протест заради войната.

Монументът бе охраняван от полиция. Един човек бе задържан след като изхвърли цветя от паметника. Оттогава периодично паметникът се изрисува.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar