Доклад на комисия към Съдийската колегия:
От две години ИВСС не предлага съдии за наказания, въпреки открити нарушения
През последните две години Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) не е внесъл нито едно предложение за дисциплинарка срещу съдия, независимо че констатира нарушения при проверките си. Това става ясно от доклада за дейността на ресорната комисия към Съдийската колегия на ВСС за 2021 г., приет за сведение на заседанието ѝ на 8 февруари.
„За периода 2020 г. – 2021 г. не са постъпвали предложения за образуване на дисциплинарно производство от ИВСС, независимо че при извършени проверки по постъпили сигнали са констатирани действия или бездействия, осъществени или допуснати от страна на съдии, които се изразяват в забавено произнасяне във връзка с администрирането, разглеждането и решаването на съдебни дела и преписки. По своето естество тези действия или бездействия биха могли да бъдат квалифицирани като дисциплинарно нарушение“, се казва в доклада.
ИВСС не само не е внасял такива предложения, но и не е давал указания в същия смисъл и на председателите на съдилища, които също могат да правят предложения до СК на ВСС за образуване на дисциплинарни производства срещу магистрати или сами да образуват такива и да налагат наказание „забележка“, което е от тяхната компетентност. Инспекторатът се е ограничил до това да дава препоръки към шефовете на съдилища да предприемат мерки за своевременното приключване на дадено дело.
„Комисията в няколко случая обърна внимание на ИВСС, че подобно процедиране не съответства на задълженията на инспектората. Съдийската колегия чрез членовете си няма правомощие да инициира образуването на дисциплинарно производство, единственото, което може да бъде направено е да бъде сезиран съответният орган и това е правено от комисията. Основания за образуване на дисциплинарни производства се констатират включително в проверките на ИВСС и по други способи, но няма орган или компетентно лице, което да инициира образуването на дисциплинарно производство пред Съдийската колегия“, каза председателят на комисията Атанаска Дишева при представянето на доклада.
В него се посочва, че има тенденция за значително намаляване на производствата срещу съдии. През 2021 г. са били образувани три дисциплинарки – все по предложения на административни ръководители. През 2020 г. са били четири – три на председатели на съдилища и едно на министъра на правосъдието. През 2019 г. също са били четири – две от ръководители и две от ИВСС. Година по-рано ИВСС е внесъл три предложения за образуване, шест са били предложенията на председатели на съдилища, а едно – от по-горестоящ съдебен шеф. През 2017 г. предложенията са били 39 – 14 от ИВСС, 13 от по-горестоящ ръководител и 12 от съответния шеф.
Обяснение за бездействието на ИВСС може да е изтеклият преди две години негов мандат и рискът решенията му да бъдат атакувани в съда на това основание. От друга страна наскоро главният инспектор Теодора Точкова наскоро излезе с позиция, че въпреки изтеклия мандат, ИВСС не може да спре да функционира. „Непрекъсваемостта на работата на Инспектората е залегнала в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗСВ, която изисква Народното събрание да избере нов главен инспектор и инспектори не по-рано от 6 месеца и не по-късно от 2 месеца преди изтичането на техния мандат. В настоящия случай, това трябваше да стане не по-късно от 14 януари 2020 г. за инспекторите и не по-късно от 9 февруари 2020 г. – за главния инспектор. С така уредената процедура по избор на главен инспектор и инспектори е заложено реализирането на един от основните принципи на функциониране на администрацията, а именно – непрекъсваемостта в нейната дейност. С него се гарантират последователност и приемственост в работата на държавните органи“, посочи Точкова в писмо до „Лекс“ по повод публикация, че половината инспектори са подали молби да бъдат възстановени на по-високи позиции от заеманите преди избора им, считано от датата на встъпването на нов състав на ИВСС (виж повече тук).
В доклада се отбелязва още, че през 2021 г. не са постъпвали заповеди за обръщане на внимание. Към момента няма и временно отстранени от длъжност съдии, поради образувано наказателно производство.
45
Коментирайте
а защо трябва да има наказания срещу съдии, след като не е постигнато изравняване на натоварването сред съдилищата в страната, а и сред отделните съдии в един съд ?!
Това е средство за въздействие от страните спрямо съдии, които са уязвими, поради по-голямата си натовареност. И това е известно на ВСС!
Съдийската колегия да каже колко предложения за дисциплинарни наказания са уважени и колко – не. Иначе остава внушението, че те не са могли да проявят своята строгост и справедливост, защото някой друг им пречи.
Тука трябва специализирана психиатрична помощ и хапчета!!!
А не трябва ли нова Конституция и всички на свободния пазар на юридически труд и там каквото пазара покаже, а?
Нали искахте пазарна икономика или … сега … милеете за бай Тодор от Правец и неговия бодигард който последните 12 години ви разтриваше ушите през масмедиите /по Даниел Митов/.
Честито!
Тишината в спалнята ражда гиганти в правосъдието!
И двамата цитирани в статията съдии страдат от сериозна липса на внимание, както в личностен план, така и в професионален. Вероятно не бихте искали те да ви гледат делата.
Личностните дефицити у тези двамата са крещящи. Не е добре такива хора да правораздават.
Моля ССБ да коментират статията,препратена от ПИК,тези ли ще гледат делата на Василев, Божков, Баневи и Прокопиев в СГС?!!!!Ще правим реформа,ще чегъртаме ИВСС,ВСС,СПец Съд,за са се променим с тези???!!!!Добре…Направете го!…………
Е, не е съвсем пълна тишина. Те са с добри заплати и двамата. Колкото и да са скъпи краставиците, все са закупили по една за празника!
Дишева иска да наказва, това разбрах. Не че стана ясно и досега с какво е допринесла за намаляване натовареността на съдиите.
Защо колеги от ИВСС не задоволявате това желание на гъжата?
Аман от неза/доволни върховни гъжи.
Забавяне в разглеждането и решаването на дела не е само поради бездействие на съдията. Често, особено в Софийските съдилища е нередовно призоваване, болен подсъдим, смяна на адвокат по няколко пъти, за да се избере отново първия, искане на отвор на съдията, с желание да се избира съдебен състав и пр. уважителни според закона причини. Не отричам обаче, че има и такива съдии, които необосновано, с години не се произнасят. Проблемът е, че над някой от тях е отворен чадър от бащи, майки, съпрузи, любовници и др. на високи постове, не само във ВСС, но и политически. Тези-малкото безхаберници, намерили „на… Покажи целия коментар »
Имам близък, подсъдим, ходя на делото му от една година и виждам как съдията шиканира процеса и как системно не призовава свидетелите, било то редовно или не. Вместо да призове 7-8 човека, той призовава по 2-3, те в повечето случаи не се явяват и така месец след месец и година след година. Държат хората в затвора без присъда по 2-3 и повече години, и то елементарни за решаване дела.
Ееее, спрете се- съдиите са ФЛ като всички други граждани на Р.България- и те също се заразяват с ковид по 1, а някои е възможно- и по 2 пъти… Точно пък в условията на световната пандемия от ковид ли намерихте да ги критикарствате… Прехвърляте мярата и мярката…От две години насам нищо не е нормално- така, че- съдиите не са роботи, а живи същества и страдат от ковид точно толкова, колкото и всяко друго живо човешко същество… Какво сега- ще им отречете правосубектност като живи човешки индивиди и ще изискате да им се придаде статута на киборги или роботи…
Тоест, инспекторатът само е давал препоръки към шефовете на съдилища да предприемат мерки за своевременното приключване на дадено дело.
Като може друг да му свърши работата, защо не!
А, ако може и заплатите им да вземем !?!
Апропо, 99 % от проверките им са концентрирани в администрирането на делата, а не в същността на правораздавателната дейност, т.е. в буквата, а не в духа на закона и процеса; не се контролира наличието/липсата на делови, нравствени и пр. качества/недостатъци.
Кипи безсмислен, но скъпо платен, труд.
Това е така. Те казват „това е въпрос по същество на делото, не е в нашата компетентност да го разгледаме“. Гледат дали се насрочват „ритмично“ заседания по едно дело и дотам. А какво се случва на тези заседания, не ги вълнува.
Не мога да повярвам
А наказания за бездействие и липса на контрол?
Само нова Конституция ще изчисти това безбожие!
Да няма съдебни съвети и инспекторати, а съдиите и прокурорите да са изборни, мандатни и … сменяеми! Като всеки народен представител примерно, като министър-председател, като … държавен глава!
АМАН
Пълна излагация
Това безхаберие е напълно неприемливо.
Нямат право да бездействат така.
Е да, но заплатите си им вървят, нали?
И бонусите. И БОНУСИТЕ!
Нямам представа защо са дремали толкова. То се разискват явно само какви биха могли да са причините. Ами питайте ги направо де!
Ма какво като им е изтекъл мандата? Трябва да продължат да работят.
Не правят предложения за дисциплинарка срещу съдии, а после се чудят защо се бавят делата.
Цялото ИВСС да си подава оставките незабавно!
Те са с изтекли мандати бре каун!
Мишкуване яко значи.
Яко скътаване.
Не е виновен онзи който яде житцето, а онзи който го търпи да яде!
Снакции трябват!
Санкции за съдия … или съдебен инспектор … при настоящата Луканова Конституция! Забравете!
Тук всяка конституционна Надежда оставете! Дори да е министър на правосъдието.
Дишева, пий си хапчетата, че вече не се трае.