Откакто в България е въведена възможността да се дава гражданство срещу определени инвестиции, няма реално направени вложения в страната срещу раздадените т.нар. златни паспорти. Това става ясно от мотивите към законопроекта за премахването на тази процедура. Проектът, подготвен от Министерството на правосъдието, бе приет днес от кабинета.

Предложението на министерството е да отпаднат текстовете от Закона за българското гражданство, които регламентират придобиването му срещу инвестиции.

Анализът сочи, че от въвеждането на тази възможност през 2013 г. до измененията в закона през 2021 г., хората, кандидатстващи за придобиване на българско гражданство срещу инвестиции, са получили разрешение за постоянно пребиваване поради направени вложения предимно в закупуване на държавни ценни книжа на стойност над един милион лева, или са вложили сума над един милион лева в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление, съответно са увеличили инвестицията при същите условия до два милиона лева.

Към момента на подаване на молбата за придобиване на българско гражданство обаче или на някой от следващите етапи на производството се оказва, че инвестицията не е налична поради извършена продажба на закупените ценни книжа или заради разпоредителни действия.

Необходимостта от отмяна на възможностите за придобиване на българско гражданство чрез инвестиции се обуславя от липсата на реални инвестиции в българската икономика, тъй като чрез тях чрез не се откриват работни места, обяснява МС.

Освен всичко, през юни м.г. Европейската комисия за пореден път сигнализира България заради опцията за придобиване на българско гражданство по натурализация в замяна на предварително определени плащания. Според ЕК по този начин страната ни налага на други държави-членки задължението да признават за граждани на ЕС лицата, натурализирани на това основание, и да им предоставят всички права, произтичащи от статута им на европейски граждани. В ЕС освен България гражданство продават още само Кипър и Малта. Срещу тях по темата текат наказателни процедури.

Ден преди заседанието на Министерския съвет законопроект с идентично съдържание и сходни мотиви в парламента внесе и ДПС. Проектът е подписан от Делян Пеевски, Йордан Цонев и Мустафа Карадайъ. Досега всъщност тази законова възможност съществува и благодарение на ДПС.

Златните български паспорти са и сред причините САЩ да не премахват визите за българи. „Пеевски е използвал Желязков (Илко Желязков, бел. ред.) за осъществяването на схема за подкупи, засягаща български документи за пребиваване за чуждестранни граждани, както и за подкупването на държавни служители чрез различни средства в замяна на информация и лоялност от тяхна страна“, се казваше в мотивите за американските санкции срещу Пеевски и Желязков по закона „Магнитски“.

През лятото на 2021 г. ДАНС беше сезирана по темата от тогавашния служебен министър на правосъдието Янаки Стоилов. Правосъдният министър сега Надежда Йорданова обясни преди дни, че по сигнал на Министерството на правосъдието ДАНС е установила досега 5 случая със сериозни нарушения при получаване на българско гражданство срещу инвестиции. Проверката продължава. Министърката обясни, че Стоилов е сигнализирал ДАНС за 47 случая, за които има съмнения за закононарушения. На практика това са повече от половината от всички процедури, приключили с указ за „златен паспорт“ от 2013 г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar