Нови случаи на насилие между млади хора, единият завърши в неделя вечер със смърт след спречкване в столичния кв. „Люлин“.

Вторият е от град Елин Пелин, където група младежи са пребили до безсъзнание техен връстник и въпреки това, продължават с побоя. Осмелил се свидетел да ги прекъсне, не успява да предотврати насилието.

За конкретния случай на насилие над младежа в Елин Пелин сестра му Денислава Ангелова писа до медиите, за да привлече внимание към проблема с насилието между младежи.

„Пиша ви по повод изключително тежкото състояние на брат ми Кристиян Ангелов, който е жертва на младежка агресия, нанесена с особена жестокост от 5-6 младежа на неговата възраст (между 20 и 25 години).
Случаят е от само преди дни, когато на 07.01.22г. в късните часове, брат ми Кристиян си устройва среща с един от извършителите на побоя, чиято среща е с цел да уредят техните приятелски взаимоотношения. На въпросната среща е възникнал спор по повод едно от момичетата, която е приятелка на брат ми и е имала отношения с един от биячите. По данни на брат ми Кристиян, става въпрос за бутане по рамото на един от биячите (от негова страна), след което същият е почнал да го бие, което навярно е провокирало останалите момчета, участващи в боя, да излязат от денонощния магазин и да преминат и те към бой с тежки за здравето на брат ми последствия“, пише Ангелова.

„Брат ми продължава да е зле, той е в болница „Света Анна“, с черепно-мозъчна травма, той е със заболяване и това пречи за операциите.Молим се да няма усложненияи да продължи лечението му.

Написах това писмо, за да могат хората да спрат да се страхуват, да не си мислят, че това са излючения, че тях не може да се случи, че трябва да реагират и да се намесят, ако могат да помогнат…това е жестоко и нечовешко…Написах писмото, за да разберат хората, че не трябва да се страхуват от хора, които мислят, че са мафията на малките градове…

Обръщам се към вътрешния министър Бойко Рашков с апел да вземе крути мерки към ширещата се битова престъпност на фона на криминалните прояви от последните месеци. Ако се наложи да направим национална подписка и да се промени законодателството, защото за жалост такива хора остават безнаказани и не искам това да е поредният случай на освободен насилник…“, каза пред БНР Ангелова.

„Насилието е неотменна част от човечеството и така ще бъде зълго време още вероятно, то се разглежда като адаптивен механизъм в определени ситуации, като нещо полезно за съхраняването на вида и на рода, но отвъд това е неприемливо“, коментира темата пред БНР доц. д-р Николай Димитров, социален психолог, преподавател в СУ и в НБУ.

„По празници насилието се увеличава, пандемията също усили насилието, заради това, че не можем да общуваме нормално, че имаме ограничения…Насилието е ежедневие и в определи групи, етноси или социални слоеве, а също и при икономически затруднения, когато личността е на границата на отпадането от обществото, тогава също се отчита насилие…“, поясни д-р Димитров. И допълни:

„Това, че младежите са разпространили клипа с побоя над свой съученик в столицата, трябва да се разглежда в две посоки:

Първо, с оглед на това, че насилието в тази възраст е израз на съзряването. Затова обаче възрастните трябва незабавно да се намесят и да обяснят на тийнейджърите, че това по никакъв начин не значи мъжество, че си по-добър, че ти си по-привлекателен и, че не можеш да заявяваш себе си през това насилие, защото ти нарушаваш правата на други хора.

Вторият аспект е „храненето“ чрез гледане – какво се случва при съседа, при другия, това си е вроденото любопитство…показното, гледането на сеира, на риалити шоута, да си кажеш, еи, при нас е пд-добре, многопластови са тези процеси.

Ние като общество трябва да излезем от тази ситуация, че ние сме на едно лошо място и трябва да избутаме живота си, без да се опитаме да го направим по-добро това място“, обобощи д-р Димитров.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar