Адвокатите най-после ще влизат през служебните входове на съдебните палати
Адвокатите най-после получиха правото да влизат в съдебните сгради през служебните входове, като това ще е от ключово значение най-вече за столичната Съдебна палата и за сградите на Софийския районен съд. Те от години настояват да не се редят по опашки пред централните входове, тъй като така рискуват да закъснеят за делата.
И Висшият адвокатски съвет (ВАдС), и Софийската адвокатска колегия многократно са поставяли проблема, както пред ръководителите на съдилищата в палатата, така и пред Министерството на правосъдието. Те изтъкваха не само затрудненията, до които води влизането им през входа за граждани, но и фактът, че и те, както съдиите, прокурорите и следователите, идват в палатата по служба и са част от съдебната власт.
Новото развитие идва след като председателят на ВАдС д-р Ивайло Дерменджиев и заместниците му Валя Гигова и Ина Лулчева се срещнаха с предходния служебен министър проф. Янаки Стоилов.
Наследникът му на поста вече е издал заповед (пълния ѝ текст, огласен от ВАдС, виж тук), в която се казва, че при наличие на входове с физическа охрана за съдии, прокурори, следователи и служители, през тях ще бъдат допускани и адвокатите и съдебните заседатели, които удостоверят самоличността си. Тя се отнася за всички съдебни сгради, но най-остър е проблемът със Съдебната палата, както и за сградите на Софийския районен съд.
В заповедта се напомня, че правилата, които уреждат пропускателния режим в съдебните сгради, не предвиждат различен достъп до тях на съдии, прокурори, следователи, съдебни служители, работещи в сградата и адвокати. „Разликата е единствено в документите, които се представят за удостоверяване на самоличността – според чл. 10 съдиите, прокурорите, следователите и служителите се легитимират със служебна карта, а адвокатите – със заверена за годината адвокатска карта“, се разяснява изрично в заповедта.
В нея се напомня, че без проверка в съдебните сгради се допускат само председателят и зам.-председателите на Народното събрание, президентът и вицепрезидентът, премиерът, министърът на правосъдието и заместниците му, председателите на върховните съдилища, главният прокурор, шефът на ВАдС, омбудсманът и председателите на съдилища, които се намират в сградата.
Освен това със заповедта се разпорежда, когато няма входове с охрана за магистратите и има струпване на граждани, които искат да влязат в съдебната сграда, да се насочват допълнителни служители на съдебната охрана, които да ускорят пропускателния режим.
38
Коментирайте
Напълно незаконно е да има входове със селектиран достъп на база заемано служебно положение. А още по-незаконно е ,че в служебния вход не се извършва проверка на рентген какво внасяш.
А ако изгледате видеото осемте джуджета има всички основания за проверки, точно на влизащите от служебния вход-човекът поименно и заставяйки с името си е посочил плеяда от престъпления, заемани от инсталирани.
Продавам кисело зеле.
Адвокатската професия е единствената, която е посочена в Конституцията на република България. Адвокатурата е регламентираната с един единствен текст в Конституцията и този текст е в глава „Съдебна власт“.
На адвокат се следва същото уважение, както на съдия, прокурор и следовател. Въпреки, че за да се отложи дело заради отпуск или заболяване на адвокат се искат доказателства и от арменския поп, докато за същото не се искат никакви доказателства от съдия или прокурор.
На всеки човек се дължи еднакво положение, без оглед професия и обществено положение. Един боклукчия има същите човешки права ,като един съдия, противното би значило,че има срлмна работа, а по дефиниция никое работно място не е срамно . Обществото има нужда от всяка професия-вклч и от работник на поточна линия в завод за тоалетна хартия. Като такъв работник следва да бъде уважаван точно толкова, колкото всеки друг,абсурд е да се твърди,че лице несъдия е достоен за по-малко уважение. А що се отнася до адвокатската професия-80 процента от явилите се адвокати на изпита преди време за съдии по вписванията изкараха двойки,… Покажи целия коментар »
Самата истина. Аналогичен случай в наше село: Кандидатствал Право в СУ през 90-те години, но не го приел. Записал педагогика в Шумен, след един семестър се прехвърлил педагогика в СУ. Следва ново прехвърляне след още един семестър в мечтаното Право на СУ. Студентства няколко мъчни години, късат го, отлага изпити, изостава с години от съвипускниците си заради невзети изпити. Завършва някак си… И хоп – младши съдия. Без конкурс. После по реда си. В момента в който навърши необходими стаж бива повишен в по-горен съд. Иначе е добро момче. По характер, де… Гледа само наказателни дела. Разправя смешки, вицове. Радва… Покажи целия коментар »
Това да не е един юнак, станал съдия, защото вуйча му беше пръв партиен гаулайтер на един не съвсем малък областен морски град?
Единственият човек, който е защитил Васил Левски, със съдебен процес е бил неговият адвокат.
Адвокат трябва да бъде всеки, който може да говори, друго не трябва толкова.
Тази заповед е образец на абсурдното ни електронно управление – подписана е с КЕП от две лица /един подпис в заглавната част на едно лица и втори в заключителната на друго лице/, като нито едно от тях не е посочено в какво качество я подписва. Когато се подписва от заместник, това се отбелязва, а в случая подобно отбелязване липсва. Отделно от това, заповедта е от 10.12, но следва да се прилага, считано от 09.12. Не се прави така, уважаеми.
Ужас! Както не ви харесвах, сега хептен ще трябва да ви гледам!
Какво казахте току-що.
Нещо към адвокатите ли.
Yes!
А юрисконсултите- защо и за тях не може през служебния вход? А председателите на етажна собственост? А приемни родители, представляващи настанени пр тях деца?
Наличието на спец вход е незаконно, на основание кзд- създава привилегия на основание служебно положение.
Също така и юрисконсултите.
Това са едни дребни знаци на уважение.
Разгеле! Доживяхме.
Така ще е, след като от години вторият вход на Съдебната палата откъм Алабин е затворен.
Направиха го защото нямат достатъчно служители. И със тези два входа охраната е по цял ден на крак и нямат време за читава почивка.
хахахах – на крак! Ядат баници, мохабетът върви , няма маски, разпасана работа. Само името е охрана.
Да чакат, да чакат, колко да чакат? Чак пък да закъснеят за съдебно заседание.
Работя във ВКС не бих казал, че се чака много за да влезнеш в палатата. Дори след края на обедната почивка влизаш много бързо.
Подир дъжд качулка- никой не може да ми възмезди онези дълги поредни години, когато ставах в 6.00ч., за да присъствам в с.з. , назначено за 9.30 ч., но… и това е нещо. Да са живи и здрави младите колеги- те ще се ползват от тази новина най- дълго време, само да не забравят, че е имало и друго време, в което нещата са били по коренно различен начин…
По времето на Тиквата положението беше такова. Да се надяваме, че след тази ще последват и други положителни промени.
Промяната наистина започна с много добри неща, дано така да продължи
До “Адвокат 13 декември 2021 12:25“ Стига глупости- И ПРЕДИ управлението на борисов положението беше същото- аз съм адвкат от над 22 години, вече 23 та и през всичкото това време “положението“ беше такова, каквото и по времето на борисов- и при ндсв, и при тройната коалиция и при борисов. СПРЕТЕ С ПОЛИТИКАТА- ДАЙТЕ НЕЩО ЗА ПРАВОТО.
Колегата е писал за някаква тиква, Вие как разбрахте, че има предвид точно Борисов?! Това в кръга на шегата, разбира се, всички знаем кой е Тиквата и „благотворното“ му влияние върху съдебната ни система. Едно време също беше кофти положението, но за 12 години на власт можеше да бъде решен този проблем. Както и да е, очевидно е, че нещата тръгнаха по-добре при Янаки и новия министър на правосъдието, дано така да продължат!
Предпоследният параграф! Добре, че не допускат в служителите на СРС без проверка …
Ама разбира се, че трябва да имат служебен вход
Надявам се да няма повече скупчване и нервничене на входовете
То си е за изнервяне. Особено когато закъсняваш за дело.
Изгелжда маловажно, но за тях това не е така!
Честито. Да почерпят
Абе да ви кажа – добра новина си е за адвокатите. Да им е честито
Музикантите на концертите не влизат от там, от където влизат и слушателите
На хората може да им се струва, че това е от несъществено значение, но нека си го кажем – това е важно за гилдията, защото който не е бил на мястото ни, няма как да знае колко е важно да не закъснееш за дело, да не се редиш с всеки, който влиза с различни неща в сградата и трябва да бъде проверен. Та пред мен имаше жена с буркани, която влизаше и аз не знам защо с тях. Проверката отнема време на входа.
Това жестоко ме притесняваше. Сега ми олекна живота. Днес ще изялза да черпя всички приятели, за дето адвокатите няма да се редят на опашки…
Еми по Коледа стават чудеса.
Браво
Поредният им каприз.
Това ли е приоритет. Има и други въпроси, те ни занимават с „козметика“, какво нещо е това – бюрокрацията, преструват се – че работят. За цялостната годишна дейност, САК и ВАС получават „твърди“ заплати, аз тичам по задачи, значи – така бил устроен животът. Дори и Зошченко или Чудомир не могат да направят описание на наглостта, а Илф и Петров биха хвърлили писалките си, а Марк Твен – щеше да наблюдава отстрани. Взимат ни членски внос и – ни правят на маймуни, има една Даниела Доковска – която има някои относително професионални качества, направи вповече. Всички са длъжни да вникват… Покажи целия коментар »