Директорът взел 47 000 лв. допълнително

Горнев подписал договор със себе си

Болницата пред фалит, 800 000 лв. ДМС-та раздал новият шеф

С 10 000 лв. глоби антикорупционната комисия изпълнителния директор на МБАЛ „Лозенец“ ЕАД доц. д-р Радосвет Горнев. Причината е конфликт на интереси. Според закона, при установен конфликт на интереси, потвърден от Административен съд, лицето няма право за една година да заема ръководна длъжност в публично предприятие (чл.20 от закона за предотвратяване на конфликт на интереси). Освен това трябва да бъдат върнати и всички неправомерно взети суми. Назначеният от служебния министър Стойчо Кацаров на шефския пост в Правителствена болница доц. Горнев, подписал договор със себе си, явявайки се едновременно работодател и служител.

В договора за управление на изпълнителния директор на болница „Лозенец“ Радосвет Горнев със здравния министър няма клауза, че той може да извършва лекарска и преподавателска дейност. Със СУ „Климент Охридски“ Горнев договор няма и Софийският университет не му е и никога не му е бил работодател, тъй като СУ е отделно от болница „Лозенец“ юридическо лице.

В началото на годината в закона за публичните предприятия бе направена промяна, според която лекари и преподаватели могат да упражняват професиите си като сключат отделен договор, но само след решение на борда на директорите. Ако се вземе такова решение бордът на директорите възлага на някой друг, обикновено на зам.-директор да подпише на мястото на работодател, че може да упражнява лекарска професия.

Горнев обаче сам е подписал, че може да работи и като лекар-хирург. Според договора за управление шефът на болницата няма право да получава допълнително материално стимулиране (ДМС). Лекарите са тези, които получават ДМС-та и след като подписал допълнително споразумение към договора си доц. Горнев успял да вземе 47 000 лв. бонуси към заплатите си. Това е посочено в сигнал до прокуратурата, подаден от председателя на Съвета на директорите на болница „Лозенец“, адв. Ивиян Симеонов. От юни до септември на докторите в Правителствена са раздадени близо 800 000 лв. като ДМС. Проблемът е, че това е направено извън правилата, без да се назначи комисия от лекари, която да направи индивидуални оцени за принос. Единственият критерий се оказва близостта да директора, смята адв. Симеонов, който дава пример със Светломира Илиева, която е наградена с 11 100 лв. без да изпълнява лекарски функции. В сигнала си до прокуратурата председателят на Съвета на директорите на болница „Лозенец“ настоява за спешна проверка, която да установи размера на злоупотребите с публични финансови средства. Посочено е, че приходите на болницата от началото на април до края на юни 2021 година са намалели драстично – от 10 297 422 лв. на 5 266 791 лв.

„Болницата е пред фалит, увеличават се дълговете, очакваме и запори от фирми, които доставят медикаменти“, коментираха пред „Труд“ медици от Правителствена. Те обясниха, че лекари масово напуска лечебното заведение заради хаоса и отлива на пациенти. От диспансера по нефрология си е тръгнал един от водещите специалисти проф. Паскалев, хирурзи са подали оставки, тръгнали са си и кардиолози, поканени от частни болници, където според медиците мениджмънт като този на доц. Горнев никой не би допуснал и търпял.

Адв. Ивиян Симеонов, председател на Съвета на директорите на МБАЛ „Лозенец“: Лекари бягат от хаотичното управление

– Адв. Симеонов, защо лекари напускат болница „Лозенец“?
– Защото цари абсолютен управленски хаос и административно е невъзможно да се управлява болницата от нашия изпълнителен директор. За да свърши нещо той ползва една жена – д-р Светлозара Илиева, чиято работа е да движи документацията със здравната каса. Когато възникне управленски въпрос, той се решава с тази жена. Доц. Горнев не контактува със Съвета на директорите. Това, което знам от лекарите е, че когато възникне проблем той гледа по най-бързия начин да прекрати разговора си с тях, тъй като не знае какво да отговори. Основният проблем отвъд административните е, че болницата вече е търговско дружество и трябва да си увеличи приходите от дейност. А това за да се случи, би трябвало да има някаква стратегия. С другия колега от Съвета на директорите правехме предложения, но той не се съобразява с тях. Не изпълнява и решенията на Съвета.

– Как се раздават ДМС-та, след като болницата е в тежко финансово състояние?
– По принцип се получават на база на изработеното, т. е. от медицинската дейност. Но изработеното не покрива разходите на болницата и изведнъж се раздават ДМС-та. Имаме един специален договор, с който обслужваме правителството, тъй като това беше Правителствена болница и парите от договора отиват за ДМС-та, които не би следвало да се получават. Редно би било тези пари да стоят именно за обслужване на правителствените структури.

– Извинете, но не разбирам как се раздават допълнителни пари, след като медицинската дейност е намаляла, трупат се дългове…
– И аз това не разбирам. Затова съм уведомил прокуратурата.

– Фирми поискали ли са запори заради просрочени задължения?
– Има искове и в понеделник на Съвет на директорите имаме да уреждаме такъв въпрос. На последния ни Съвет спрях изплащането на пари, които са извън медицинската ни дейност. С тези пари би следвало да се покрият загубите и да започнат да се чистят батаците. Но директорът просто еднолично си решава. В момента по искане на РЗИ разкрихме много COVID легла и имаме финансиране и от тях. Тези пари трябва да се разпределят по лекари, сестри и персонал, който е на първа линия. Но отново негови приближени, които нямат нищо общо с първа линия, включително и тази жена – Илиева, която му пише документите, от които Горнев няма никаква представа. Нейната работа е да администрира връзките с НЗОК. Не разбирам защо и тя ще получава COVID бонус.

– А колко са дълговете на болницата?
– Не мога да ви кажа точно. Заварихме около 1,6 млн. лв. дълг, сега имаме мнго просрочия.

– Защо така драстично са намалени приходите от април до септември?
– Болницата е станала търговско дружество, а ние не развиваме медицинските дейности. Просто харчим едни пари, откъдето и да дойдат.

– Има ли вече клиники, които вече не могат да работят заради напуснали лекари?
– В момента най-важните ми лекари са в предизвестия, които изтичат в края на месеца. И тогава положението ще стане много деликатно. Лекарите, които напускат не искат да работят в хаос. Те получиха добри предложения. Логично е да си търсят място, където могат да работят спокойно, приятно и по правила. И при ясно заплащане. Не може да се толерират само близки хора. Например, приходът на отделението по физиотерапия е 4000 лв. на месец, а ние плащаме ДМС 3 600 лв. на месец.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar