„Свален“ сигнал за лошо отношение на кадровик към служители предизвика спор във ВСС
Инспекторатът ще провери 36 съдилища преди да се определят бонусите за натовареност
Инспекторатът ще провери 36 съдилища заради бонусите за натовареност
Инспекторатът към ВСС ще провери част от данните за образуването и движението на делата в 36 съдилища преди съветът да вземе решение как да бъдат разпределени допълнителните трудови възнаграждения за натовареност. Става въпрос за тези съдилища, които според статистиката, която подават във ВСС, са високо и изключително натоварени.
Както „Лекс“ писа, в данните са установени някои аномалии. Днес Даниела Марчева обясни, че за някои районни съдилища излиза, че 40% от актовете им са решения по същество и присъди, а това не е нормално. Тя обясни, че настоява за проверка от ИВСС, за да бъде съветът максимално обективен и да няма съмнения от съдилищата, че техният труд е оценен коректно.
Тази година за първи път в бюджета има отделени около 9,7 млн. лв., които да бъдат разпределени на съдиите, според натовареността им. Досега (с изключение на спецсъдилищата) ДМС винаги се даваха на калпак от спестеното в края на годината. Представляващият ВСС Боян Магдалинчев постави един проблем, който произтича от закона – парите за натовареност в общите и административните съдилища са само за съдиите и няма нито лев за служителите. „Как ще гледат съдиите тези хора в очите?“, попита той. Той постави и въпроса дали ако на края на година има спестени пари, съдиите, които са получили бонус като натоварени, ще вземат пак.
Марчева отвърна, че това е решение на Пленума, но тези 9,7 млн. лв. са само за натовареност. Те обаче се разпределят измежду всички съдилища, а не само между тези с най-много дела. Дори и слабо натоварените ще получат ДТВ, но просто по-малко от колегите си, които са изключително и високо натоварени.
Главният съдебен инспектор Теодора Точкова за първи път много време дойде на заседание на колегията и заяви, че ИВСС няма как да извърши тази проверка без това да навреди на изпълнението на годишната му програма.
След обсъждане кадровиците обаче заявиха, че няма как да решат как да се разпределят парите, ако не са сигурни, че стъпват на обективни данни и дадоха срок до 15 ноември 2021 г. ИВСС да е готов с проверката.
„Свалено“ от дневния ред писмо на служители от администрацията на Висшия съдебен съвет (ВСС), в което се оплакват от отношението на Даниела Марчева, предизвика скандал на днешното заседание на Съдийската колегия при обсъждане на предложението да се поиска помощ от Инструмента за техническа подкрепа към Главна дирекция „Реформи“ в Европейската комисия за укрепване на административния капацитет в съвета.
Идеята за такава помощ е на комисията по натовареност, според която ВСС не разполага с необходимия административен капацитет, т.е. няма специалисти статистици, които да обработят и анализират статистическите данни, събирани за дейността на съдилищата (виж повече тук).
Гласовете в Съдийската колегия обаче се разделиха 6 на 6 и така кадровиците не успяха да вземат решение.
Членовете на съвета обаче отделиха почти час, за да изясняват въпроси, свързани с отношението към администрацията, компетентността на служителите и главния секретар Тихомир Димитров – все „кухненски неща“, „запръжки“ и „салати“, както казаха някои кадровици.
Спорът започна след изказване на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. Той обясни, че първоначално към материалите по предложението на комисията по натовареност, е имало и писмо от четиримата служители в статистическия отдел на ВСС, които се оплакват от отношението на Даниела Марчева.
От думите на Панов стана ясно, че в писмото четиримата твърдят, че с действията и изказванията на Марчева се засяга авторитетът на служителите, твърди се, че в продължение на години са били подложени на унизително отношение, психически тормоз, задачите се спускали по електронната поща, на вайбър, без конкретно и ясно дефиниране на възложеното и че всичко трябва да се свърши веднага и на момента, в извънработно време, в почивни дни. Поставян им е ултиматум, че ще бъдат уволнени, а в пряк разговор с началника на отдела по статистика Даниела Марчева казала, че звеното ще бъде закрито.
Служителите твърдят още, че всяко действие по спешност и натиск се отразява негативно, създава стресова обстановка и не може да даде ползотворни резултати. Посочват и че отношението на Марчева не е само към тях, но и към други служители от администрацията.
След като изложи накратко сигнала, шефът на ВКС уточни, че той е бил „свален“ от материалите за днешното заседание и поиска да разбере какво всъщност се случва.
Даниела Марчева заяви, че писмото не „излиза“ от комисията по натовареност и на свой ред попита доколко членовете на съвета искат да обсъждат въпроса с капацитета на администрацията и да се види какво е обещал главният секретар при избора му и какво е и не е свършил до момента.
„Една от причините за провала в работата на този ВСС е, че ние нямаме необходимата помощ от администрацията. Няма да повтарям това, което се казва от години – за това как е формирана администрацията – всеки си води някого, как се променят длъжностни характеристики, които не отговарят на длъжността, за да се назначат определени хора. Изпълнението на моите задължения зависи от експертността на администрацията и ако тя липсва… тяхната работа не се вижда отвън, а се вижда моята“, каза Марчева. Тя предложи Съдийската колегия да обсъди въпросите с администрацията на отделно заседание, на което главният секретар да даде отчет какво е свършил, откакто е избран. Тя си обясни оплакването точно с искането за помощ от ЕК, защото то би обезсмислило работата точно на тези служители и вероятно те са притеснени от това и създават „интриги“.
„Казаха се много неща от висотата на длъжностите, които заемаме. Трудно ми е да оправдаваме дейността на ВСС с дейността на администрацията“, заключи Панов.
Севдалин Мавров обаче заяви, че работи много добре със служителите. „Лично аз се извинявам на цялата администрация. Има достатъчен капацитет, върши си работата. Не мога да се оплача от нея. Държа да видя писмото на служителите. Ако е било качено, защо е свалено. Това е администрация, на която ние дължим уважение. Атаките срещу главния секретар не мога да ги разбера. В какво се състоят неговите грешки? Забелязахте ли текучеството, анализирахте ли го, на липсата на административен капацитет или на липсата на отношение се дължи. Как искате спокойно и като истинска администрация да си вършат работата, когато същите тези служители не смеят да си кажат собственото мнение. Аз не мога да се оплача от хората, които работят в бюджетната и дисциплинарната дирекция, в съдебната администрация, от хората, които работят с програмите и компютрите“, каза Мавров.
В същия дух беше и изказването на представляващия ВСС Боян Магдалинчев. Той се съгласи, че е дошъл моментът за сериозен дебат за отношението на кадровиците към администрацията.
„Нямам причини да казвам, че съм недоволен, не съм си позволявал да имам каквото и да е негативно отношение към служителите. Могъл съм и съм правил бележки в определени случаи. Но членовете на ВСС дължат необходимото уважение към служителите на АВСС, това не е просто администрация, а екип от експерти към отделните дирекции. Не може на служителите в извънработно време да се възлагат функции, да не говорим през нощта, в екстремни ситуации. Има и решение на Съда на ЕС, с което се забранява в извънработно време да се възлагат функции. Действително има голям брой напуснали служители. Това не е току-така, много моля да се има предвид това нещо. Тези хора са служители и не може да накърняваме тяхната чест, техния авторитет, нито да имаме такова поведение. Това трябва да престане. Нито един член на ВСС не може да се налага по отношение на служителите. Има главен секретар, чрез който трябва да се свеждат нещата. Не считам, че някой може да нарежда, да предизвиква негодувание и страх сред служителите“, каза Магдалинчев.
Той призова колегите си да бъдат по-внимателни и коректни, а ако някой служител допуска нарушения, има процедура за търсене на отговорност.
Олга Керелска на свой ред поиска да знае кой е свалил писмото от дневния ред и по чие нареждане. Попита Марчева кой е провел конкурса, при който е бил избран и впоследствие назначен началникът на статистическия отдел. Керелска също коментира голямото текучество в администрацията. Тя напомни, че в края на мандата на предишния главен секретар са напуснали около 50 души. „Няма такава администрация, която да издържи такова обезкървяване и това да не се отрази на работата. Да, отразява се. Тази администрация, макар и да обслужва преимуществено определени комисии, не е придатък, нито е собственост на някоя комисия, а още по-малко на нейния председател“, заяви Керелска. Тя сподели прекрасните си впечатления от дейността на статистическия отдел, с който работила по промени в една от наредбите на ВСС.
„Страхът, че някой може да си загуби работата си, е много силен стимулатор да се пишат неверни неща“, отвърна Марчева. И добави, че една от причините ВСС да се спъне в дейността си е именно заради неподготвеността на част от администрацията. На въпроса на Керелска заяви, че тя е била председател на комисията, която е избрала началника на отдела по статистика. После даде пример как му е връщала писмо, в което намерила 14 правописни грешки. „Но вече влизаме в кухненски неща“, каза Марчева.
„Тези кухненски неща тровят атмосферата във ВСС много отдавна“, отговори Керелска. Тя посочи, че някои материали за заседанията се „качват“ в последния момент и така членовете на съвета нямат време пълноценно да се запознаят с тях и когато се правят възражения, следват насрещни. „Не става въпрос за кухненски неща, нито за салати, нито за запръжки, а за нещо много важно. Кой свали материала и по чие нареждане, трябва да е ясно какво става в този съвет“, заяви Керелска.
Тогава думата взе главният секретар Тихомир Димитров, за да обясни, че писмото е качено с негова резолюция и след съгласуване с представляващия ВСС, който го е подкрепил. „Впоследствие от мен не е излизало разпореждане за сваляне. Разпореждане е излязло от директор на дирекция под давление на член на ВСС. Мога да изискам обяснения като работодател и да го представя“, каза Димитров.
Марчева напомни, че според правилата за работа на СК на ВСС материалите се качват от съответната комисия и на свой ред попита главния секретар дали се е консултирал с комисията по натовареност.
Димитров отговори, че е действал въз основа на постъпил материал към точка в дневния ред, освен това се е посъветвал и как да постъпи. Той добави, че писмото е подписано от цял отдел и се отнася и до отношение с член на ВСС. „Решението, което взехме, е да бъде качено към точката, за да бъде обсъдено от Съдийската колегия. Не мисля, че официално заведен материал би могъл да бъде скрит някъде и да гледам хората в очите, ако покривам тяхното недоволство по тема, която ги касае“, каза още Димитров.
На думите му гневно реагира Драгомир Кояджиков. „Кой сте вие, че да качвате материали по точки, които са на комисии? Как си го позволявате, как ви хрумнаха такива неща?! Откъде накъде ще взимате становище за работата на която и да е комисия. Някой бил недоволен от нещо си… Призовавам ви незабавно да освободите тази длъжност, защото вие сте некомпетентен“, отсече Кояджиков.
Председателят на ВАС Георги Чолаков опита да успокои обстановката като заяви, че темата с писмото няма отношение по съществото на предложението. „Да, има проблем в АВСС. Нещата, които са написани, са сериозни. Дали са така или не, си има друг ред, а не на заседанието на Съдийската колегия. Имаме от една страна твърдението на г-жа Марчева, а от друга – на служителите. Навеждат се доводи за нарушение на етичните правила, имаме си етична комисия. Но това няма никакво отношение към точката“, каза Чолаков.
Тогава дебатът наистина се върна към същината на предложението, но кадровиците се разделиха по темата и в крайна сметка решение не беше взето.
Бунтът на калинките в администрацията. Само дето не са никак красиви и като се добави посреддствеността им – истинска трагедия.
Ако съдия Марчева ги е юркала да работят по празници и извън работно време, сигурно и тя е работила по празниците и в извън работно време, за което браво. Да гониш качество и срокове не е за всеки, а ако дейността се обезпечи от външни консултанти, горките оплаквачи остават без работа. Мотивът за сигнала е пределно ясен – въпрос на оцеляване.
Да, слушахме всички в АВСС представянето на Тихомир Димитров и беше потресаващо- абсолютна неграмотност и ниско ниво на интелигентност. Но то като се вижда и нивото на тези, които го избраха, работата е ясна.
Тихомир Димитров е кадър на Доган-сарай. Затова и този свински съвет го назначи като си затвори очите за смехотворното му представяне на избора.
Скандал след скандал и провал след провал, това представлява този най-позорен в историята ВСС. Които имаха поне малко морал подадоха оставки, надявам се и други да го сторят. За да се сложи край на това ходене по мъките и да се пресече възможността задкулисието да си избере и председател на ВКС, който може да е още по-малоумен, неграмотен, нагъл, комплексиран и отмъстителен от бухалката на мафията Иван Гешев, който няма уважението на правната общност у нас, а единствено страха на подчинените му от ПК и ПРБ, както и на засегналите интересите на обръчите от фирми на Доган сарай.
Аз нямам грам отношение към АВСС, но от токсична работна среда и шефове, стигнали безкрая на собствената си арогантност, разбирам. Цял отдел да се подпипише, главният секретар да ги защити – работата е много сериозна и не от вчера.
Къде е високият морал на хората, които са свалили материала или са упрекнали действията на главния секретар? Къде е грижата към собствения им екип? 50 напуснали, 50!
Браво на главния секретар и на lex, че осветлиха тази ситуация. Нека всички знаят съответните членове що за стока са.
Хехе, тези плюсчета и минусчета в темата са технически бъг- няма как Магдалинчев да има поддръжници. Това е смешно 🙂
Служителите са прави на 100%, басирам се. Всички знаем Д.М. какво представлява и как се станаха нещата за съвета благодарение на Нинова. Кояджиков пък кой е, че да обижда публично главния секретар, съвсем се е взел насериозно.
Тихомире, събирай си багажа вече.
Вместо да й избодат очи, изписаха й вежди.
Е, за какво я обвиняват- че е искала да работят. Егати калинките. Взимат огромни заплати, а нищо не работят.
Е, как не ги е срам! Явно съдията Марчева е поискала от тези връзкари- администрацията във ВСС, просто да си свършат работата, за която вземат заплати, но те не са назначено за това! Все пак това са връзкари!
Браво нс съдия Марчева!
Добре, а ще гледат ли кой съдия колко акта по същество е постановил? Имам предвид например СРС, където има съдии, които работят изключително бавно, което по същество е липса на работа .
Те ще вземат колкото колегите им които работят ударно ли?
Донякъде имате право, но ако съдията ударно напише примерно 600 акта по същество, но откровени глупости, написани набързо, тогава, колега, какво правим? Все пак това не е конвейер.
Какво имате предвид под „откровени глупости“, отнесено към съдия ?
Имам предвид откровени глупости, мисля, че значението на това словосъчетание е ясно и не вярвам да считате, че един съдия изначално не може да да напише откровени глупости. Съдията не е непогрешим. Мисля, че на всеки юрист се е случвало да пише откровени глупости.
Пример ‐ АНД с конкретни и относими към предмета на делото оплаквания по същество в жалбата, след което решение с нула коментар на конкретните оплаквания и пълнеж с общи приказки по бланка, като НП е потвърдено. Това ударна работа ли е?
Що не ходиш на теб да ти кове канчето нон-стоп?!?! И в работно, и в извънработно време, в делнични, в празнични дни… Лошо няма да се пробваш.
Като не работиш, ще ти коват канчето. Свикнал си да получаваш голяма заплата и нищо да не правиш. Крайно време е администрацията да бъде старателно прочистена от калинки.
Всеки си назначавал свои хора и се променяли длъжностни характеристики, за да се напаснат към дадения кандидат. Това трябва да спре. Оттам да тръгне реформата и то не само във ВСС и съдебната система, а в цялата държава, а не с някви глупости да занимават обществото.
А в критериите за натовареност има ли значение и качеството на актовете? Или става въпрос само за бройка, която лесно може да се докара?
То по тази логика всички пари трябва да отидат в СРС.
Тези хора освен скандали, друго могат ли да произведат?
Едно време имаше звание „ударник“ и тези усилни работници получаваха по-високи заплати. Сега такива се опитват да се изкарат някои съдилища.
А оставките, кога?
Малоумниците. Това беше единственият шанс СИНС, която вече е модул в ЕИСС да се оправи
Марчева, Марчева, ти искаш администрация да работи като частния сектор. Ни мож ги помръдна
А защо питам аз да работи като в див капитализъм? Това трябва да спре в частния сектор, а не да се въвежда в държавния
О, няма съмнение, че Марчева ги е правила на г_з! и е звъняла и им писала по нощите. Обаче съм сигурен и че тези хора не стават за никакви по-сложи задачи извън рутинната работа. Мавъра и Магдалинчев как няма да са доволни те нито една иновация не са направили в този съвет. На тях администрацията си им върши идеална работа, сигурен съм. Та истината е по-средата!
Тъкмо ще кандидатстват за бонуси за натовареност.
Само ще допълня, че когато на Магдалинчев му зададат въпрос на Пленума, свързан с бюджета, веднага вика шефката на дирекция