Николай Банев няма да плаща 1 млн. лева за гаранция и остава вкъщи с гривна
Подсъдимият бизнесмен Николай Банев остава под домашен арест и няма да му се налага да търси 1 млн. лева за парична гаранция.
Това става ясно от окончателно определение на Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС), показа проверка на „Лекс“. Банев стоя в ареста близо 3 години, а преди три месеца беше освободен под домашен арест, който е контролиран и с електронна гривна. След ново искане за по-лека мярка, в края на юли спецсъдът му наложи гаранция от 1 млн. лева.
Банев обаче се оплака, че не може да я плати, защото няма доходи, а имуществото му е запорирано. Прокуратурата протестира по-леката мярка за неотклонение, а от защитата поискаха от АСНС да намали размера на гаранцията.
Апелативните съдии Галя Георгиева (председател на състава), Николай Димитров (докладчик) и Даниела Росенова решиха, че три месеца е твърде кратък период, за да се изменя отново мярката на подсъдимия. Според тях все още има опасност Банев да извърши престъпление като повлияе на свидетелите по делото, които са 178.
Разследването срещу Банев и съпругата му Евгения започна през есента на 2018 г., когато от прокуратурата обявиха, че приватизацията на завод „Полимери“ в Девня е била престъпна и дружеството било източено без никакъв контрол от държавата. Предприятието беше приватизирано през 1998 г., когато Банев първо закупи част от капитала, а през 2011 г. стана и мажоритарен собственик. По-късно „Полимери“ беше източено и обявено в несъстоятелност.
В хода на разследването Баневи бяха обвинени за длъжностно присвояване на общо 84 682 896 лева от „Полимери“, „Елма“ АД, „Химически завод Панайот Волов“ АД и „Топлофикация Казанлък“ АД. Укритите данъци, за които ще отговарят са за над 4,3 млн. лева, като става дума за задължения към НАП на „Полимери“, „Елма“ и „Партнърс комерс“. Подсъдима с тях е и майката на Николай Банев – Мария.
Началото на разследването завари Банев и съпругата му във Франция, където те бяха задържани и екстрадирани в България в края на 2018 г. В началото на миналата година антикорупционната комисия внесе иск за отнемане на имущество за над 140 млн. лева срещу семейството.
19
Коментирайте
Ехеее, ако беше СГС да са го пуснали отдавна!
Като става дума за задължения към НАП, не можаха ли да ги подгонят по- рано?
Отново двойният аршин. На мен за лев и нещо задължения и то незнайно от къде отказаха да ми издадат удостоветение.
Някой да е очаквал друго решение от поръчковия спец?
Публична тайна са престъпните му схеми. Но също така публична тайна е, че прокуратурата не може да внесе качествен обвинителен акт по подобни дела, който да се превърне в осъдителна присъда. Както и че основната функция на Съдът за специализирани поръчки на мафията е да задържа под стража за няколко години, за да мачка опонентите на хунтата. И най-сетне, че обезщетението, присъдено от ЕСПЧ, ще го плащаме всички ние. Затова – ЗАКРИВАНЕ НА СПЕЦСЪДИЛИЩАТА И РЕФОРМИРАНЕ НА ПРОКУРАТУРАТА.
Историята с Иванчева се повтаря за пореден път.
Да не стане да изчезне само
E, нали е с гривна. Предполагам, че не може да си я свали сам.
Толкова и ще я носи
Да видим…
Определено нещата са сериозни. Сега ще го разтакават, накрая ще стане така, че народа ще му плаща
Чист мошенник. Ама чист. С жена си.
Тоя не искам да го жаля
Бе те ще го оправдаят накрая де, но да видим
E, дано да не стане така.
Страхотно. Няма какво да се каже повече
Милия той
Къса ми се сърцето. Няма дребни милият.
Това го говорихме – няма пласмент, заводите са ни загубили пласментната дейност – няма къде да пласираш продукцията, това е доста горчиво, да купиш фабрика на 10-ти ноември, трябва го освободят, каквото и да правят не е правилно, човека направо стана на капишон – айде стига отмъщения и щракания, искал е да стане милионер, станал е.
Цветелина Бориславова що не я кюртират в Сливенския – просто да я мачкат. То едно хърбаво.