Прокуратурата ще проверява скока на цените на парното и тока
Върховната административна прокуратура (ВАП) започна проверка за резкия скок от 1 юли на цените на парното и тока, които бяха определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
От държавното обвинение съобщиха, че са образували преписка по медийни публикации за неправомерно увеличение и конкретно за действащата Наредба № 5 за регулиране на цените на топлинната и електрическа енергия, по които те се определят като прогнозна стойност.
Констатирано е, че покачването на цените за топлинна енергия е в противоречие с чл. 2, ал. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ), съгласно който производството, преносът, разпределението и търговията с топлинна енергия се извършват при гарантиране защитата интересите на потребителите, посочват от прокуратурата.
На 1 юли КЕВР реши да увеличи цената на тока средно с 4,40%, а скокът при парното е средно с 16,23%, като е завишена и цената на природния газ за месеца.
ВАП е поискала от председателя на КЕВР Иван Иванов в кратък срок да отговори предприети ли са действия и какви са те за промяна на Наредба № 5, както и да представи административната преписка, с която е решено да бъдат вдигнати цените, за да се прецени дали решението е законно.
Междувременно днес за промяна в наредбата призова и омбудсманът Диана Ковачева. Пред „Нова телевизия“ тя каза, че няма как КЕВР да направи реална прогноза напред във времето за 1 година, каквато е практиката по наредбата, защото цената на природния газ се променя всеки месец.
„Настоявам да се промени така наредбата, че всеки месец КЕВР да казва дали се увеличава, или намалява цената на топлинната енергия. Тя трябва да върви близко до цените на природния газ и въглеродните емисии. Това е прогнозна цена и тя няма как да е реалистична. Не са много хората, които имат уреди за измерване онлайн. Веднъж в годината се отчита парното. Хората веднъж плащат прогнозно потребление, втори път по прогнозна цена“, обясни Ковачева.
По думите на омбудсмана, ако законодателството остане същото, няма да има значение дали КЕВР или друг орган ще определя цените.
19
Коментирайте
Аз мога да издържа 500 лева на ден сметки за парното – след което ще почна да се затруднявам, хубаво е – 1-2 лева да намалят – примерно 496-498 лв.
И да ги плащаме – който не му изнася – да ходи пеш – е къде е слънцето, да се огрява на дърва, а ако няма и дърва – на стари броеве вестник „Чук-чук“.
Чакаме резултата от проверката.
Това е много добре.
Дано се открият нередности и безпричинно вдигане.
И да вземат да намалят цената. Да не вярваш.
Добра работа
Може и да не доведе до отмяна на решението за увеличение на цените, но поне може да го забави!
Никога не са отменяли повишенията. Но дано този път да ни се получи.
Мине не мине някакво време и ХОП – увеличение на ценитеее…
И то безпричинно. За кой ли път.
Определено ще се радвам да им свирнат под опашките на всички дружества, които не се спряха да вдигат тия пусти цени.
Обирджий.
Затова съветвам да си търсите апартаменти с южно изложение, като през зимата ще плащате по-малко парно. А може и да се санирате. Тогава хептен може да не им ползвате услугите на тия кътили!
Те да разследват с минала дата топлофикация. Защото техните спатии не може да ги хване никой нормален потребител!
Защото явно си плащат на когото трябва.
И като ни знам прокуратурата, накрая нищо няма да намерят. Ще се окаже, че е супер логично да се увеили всичко. Въпреки, че аз логика не виждам.
Те си увеличават цените както им дойде.
Много са дебелокожи.
Каква проверка могат да направят неграмотните гешеви свине? Поредните сийкини кьорфишеци за замазване на очите на обществото от ОПГ-Слугите на Пеевски!