Зрелищна акция отпреди 7 години завърши с административни глоби от по 5000 лв. за 7 митнически служители, след решение на Апелативния специализиран наказателен съд.

Според обвинението митничарите искали различни суми за почерпка от преминаващи шофьори на пункт Лесово. Случаят е от 2014-а годината. Спецпрокуратурата днес все пак отчете края на делото като успех, защото на първа инстанция митничарите са били оправдани.

Дребни суми от 10 до 20 лева до по-сериозни – 400 евро. Толкова прибирали от шофьори, според обвинението, задържаните през 2014 година митничари. Подбирали предимно граждани от страни извън ЕС – украинци, молдовци, турци.

„Аргументът им е почерпка, за кафе. Най-различни места, например в кабели, като копирни машини, къде ли не са скривали най-различни суми. Евро, долари, турски лири – тези пари са отнети в полза на държавата“, заяви прокурор Георги Мойсев.

Митничарите обаче така и не са били обвинени за получаване на подкуп.

„Тъй като не са задържани по време на получаване на подкуп от конкретно лица, а при разпределяне на събраните суми, които цялата смяна събира заедно и предава на определено лице, което разпределя събраната сума между митническите служители“, обясни прокурор Георги Мойсев.

Първоначално митничарите са били отстранени от длъжност, но по-късно отново са възстановени. От спецпрокуратурата обаче са доволни, че на втората инстанция присъдите са осъдителни.

„Без значение е наложеното наказание, въпросът е неговата неотменимост. Всъщност важното е, че лицата са признати за виновни и са наложени наказания, каквито е предвидил законодателят“, каза прокурор Георги Мойсев.

Решението на Апелативния специализиран съд е окончателно. Днес магистратите от двете специализирани съдилища отчетоха дейността си. Спецсъдът се определи като най-натоварения окръжен съд в страната през миналата година. През 2020 година са постъпили близо 6500 дела, от които 174 същински и 6244 частни. На втора инстанция -в Апелативния спец съд са постъпили 680 дела.

„Механичната съпоставяемост на натовареността на съдиите в АСНС с тази на останалите апелативни съдии в страната, е неудачно, тъй като разглеждаме предимно дела с голяма фактическа и правна възможност, с голям брой подсъдими, с много повдигнати обвинения, разпитват се множество свидетели и вещи лица, което произтича от предмета на делата“, обясни Георги Ушев – председател на Апелативния специализиран наказателен съд.

Специализираните магистрати отново изразиха загриженост какво ще се случи с работата им, ако бъдат закрити спец съдилищата. Ако това се случи, според тях много спец съдии могат да се окажат понижени в длъжности, заемани преди 10 години, без да са допускали нарушения.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar