Четирима от обвинените в шпионаж останаха окончателно в ареста
Военно-апелативният съд остави окончателно в ареста четирима от обвинените в шпионаж в полза на Русия. В понеделник съдът ще решава окончателно и за ареста на лидера на групата – 74-годишният Иван Илиев, който е бивш шеф в служба „Военно разузнаване“ в Министерството на отбраната (МО)
На първа инстанция военният съд в София остави и петимата в ареста след заседания, които продължиха почти 24 часа.
Задържани и обвинени за шпионаж са общо шестима души. Заедно с Илиев, който прокуратурата нарече „Резидента“, обвинена, че е работила с него е и съпругата му Галина, която пък била посредник за връзката със служител на руското посолство. Илиев вербувал още четирима души, сред които се разбра, че е и зам.-шефът на дирекция „Планиране, програмиране и бюджет“ в МО полк. Петър Петров. Друг участник в групата е директорът на регистратура на „Класифицирана информация“ към Народното събрание Любомир Медаров, както и служителят от военното разузнаване Димитър Влахов.
На свобода срещу гаранция е оставен само един от участниците – Д. Г., също служител на военното разузнаване, който е направил самопризнания. Името му засега остава неизвестно, но от вчерашните заседания срещу останалите обвиняеми стана ясно, че той е дал обяснения и пред съдия, на които Военно-апелативният съд се позова, за да ги остави в ареста.
Задържаните са обвинени, че са членували в шпионска група, ръководена от Илиев, както и за това, че са събирали информация, която е държавна тайна, за да я предоставят на Русия. Ако вината им се докаже в съда, те могат да получат и най-тежкото наказание – доживотен затвор без право на замяна.
Според разследващите Илиев провеждал редовни срещи с участниците в ресторанти, при спортни тренировки или в автомобили, като си определяли всеки месец точна дата, час и място.
Той им осигурявал телефони и карти, с които да снимат нужната информация и след като я предадат да унищожават носителя. Записан е разговор, в който Илиев обяснява на участник как да прикрива апарата в служебното си бюро, като му сложи табелка, че е подарък за близък. След това прокуратурата излъчи запис как двама участници изваждат мобилните телефони и започват да снимат информация от мониторите на работните си места.
В друг разговор пък Илиев ги пита как и къде ще съхранят платените им пари за услугите. В записите се говори за 2000 – 3000 на месец, като валутата е по техен избор, но на други специални разузнавателни средства е записан участник, който брои долари на бюрото си, а след това ги обменя.
Днес прокуратурата внесе и нови доказателства срещу обвиняемите, включително и от специални разузнавателни средства. Според БНТ част от тях показвали, че и докато били вече в ареста, обвиняемите се уговаряли как да манипулират разследването и какви обяснения да дават за намерените у тях секретни документи. Едно от новите доказателства е срещу Любомир Медаров, който преснимал доклади на ДАНС и НРС, които били предвидени само за президента, премиера и председателя на парламента.
22
Коментирайте
Жалкият факт, че нямаме армия е изключително депресиращ. Но то пък какво ни е наред?
Има си хас, с управляваща партия, правеща френска на американците, срещу избори.
Прокурорката от снимката ми се струва доста прилична. Глезените са много хубави. 😉
Става за е*ане.
И аз бих.
Докладите за премиера сигурно ще са интересни.
По-скоро докладите на ДАНС.
Искаме справедлив съд! Без американска намеса
Много трудно. Те са на всеки километър.
Скалъпена работа бее.. шпионин ще носи пари в пликче и ще пита – стигат ли.. Не са стока Русия, не ме разбирайте грешно, но и американската политика е ужасна
Изключително подмолни са.
Тези трябва да ги гонят в Русия!
Там им е мястото.
А, сигурно ще им е зле.
Не се изненадвам
В ареста, докато не се спазарим с Русия да си им го върнем.
Еми нормлано.
Правилно. Смачкайте пролетарятската гнус!
Щото ние не шпионираме. Голям случай, няма що.
С какво ще шпионираме. Ние нямаме армия.
Абее ти недей така. Има сии хора и си бачкат добре. Не гледай ти, че нямаме армия уж.
На практика нямаме армия, частично има нещо като рота, най-много полк – имахме и сме имали 100 000 на година и по около 500 000 при война – което е достатъчно горе-долу, както и да е – сега се водят ракетни атаки – но все пак пехотата е важно нещо. Жалко, че нещата са така изострени – Русия има прекрасни художници – САЩ – също, Русия има романът на 20 – век – САЩ може да напишат също – имат цял век да го измислят, тоест и по хумор и по изкуство и по постижения и по спорт – имаме… Покажи целия коментар »