Росен Йорданов: Не трябва да се мисли на парче по темата за полицейското насилие
„Работи се с клишета „дрогиран шофьор“, „полицията бие“ и няма как да вникнем в подробности, които могат да направят нашето мнение много по-прецизно, но това не прави казуса по-малко значим“, каза пред БНР психологът Росен Йорданов в коментар на разнопосочните коментари в обществото, свързани със задържането на дрогиран шофьор без книжка в Казанлък, при което е заснета проява на полицейско насилие над задържания.
Не трябва да се мисли на парче по темата за полицейското насилие, призова психологът:
„Съществен въпрос е какви хора попадат в полицията, до каква степен те могат да упражняват адекватно професионалните си задължения, каква е организационната култура в тази среда – защо няма възпиращо въздействие на колегите. Кое е по-важно – колегиалната лоялност или коректното изпълнение на служебните задължения“.
По думите на Йорданов е проблем, че е отпаднала пробацията при хора с условни присъди:
„Пробацията е един човек да има надзор и да бъде подложен на принудителен труд, за да се поправи. Това е основната функция, а не да се раздават условни присъди“.
Според криминалния психолог обществото и политиците трябва да осъзнаят, че наказателният закон не е променян от 1968 година:
„Да се получи един необходим консенсус сред всички политически сили, че е необходимо да бъде извършена промяна. Има неща, които изначално трябва да се свършат, а не на парче“.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте