Красимир Ципов, в листата на ГЕРБ/СДС за 25 МИР-София пред „Труд“:

– Господин Ципов, темата за нова Конституция бе затворена в 44-то Народно събрание, но стои ли тя на дневен ред в идните месеци пред страната ни?

-Няма как да не си даваме сметка, че обществено-икономическите отношения през последните повече от десет години се промениха значително. В края на първото десетилетие на новия век бяхме изправени пред безпрецедентна финансова и икономическа криза, от която все още някои основни отрасли и в нашата, и в европейската икономика не можем да кажем, че са се възстановили напълно. В средата на новото десетилетие бяхме изправени пред коренно променена среда за сигурност, станахме свидетели терористични заплахи и извършени актове, много сериозна мигрантска криза. Днес сме изправени пред безпрецедентна здравна криза, породена от пандемията. Поради тези причини смятам, че има място за дебат и в новото Народно събрание. Чуваме различни заявки от множество от участниците в изборите за промени в Конституцията относно съдебната власт. От ГЕРБ предлагаме да се потърси консенсус между политическите сили, представени в 45-то Народно събрание относно прекия достъп на гражданите до Конституционния съд за защита на техните права и свободи чрез въвеждане на института на индивидуалната конституционна жалба или за разделянето на Висшия съдебен съвет на два отделни съвета – Съвет на съдиите и Съвет на прокурорите и следователите, както и за намаляване на квотата на членовете, избирани от парламента. Затова смятам, че още в началото на новото Народно събрание ще започнат дебати по тази тема. Надявам се тогава да видим и предложенията на Президентството, за които отдавна се говори, че са готови, но никой в крайна сметка не ги е виждал, макар че не звучи сериозно в последните месеци на мандата си, президентът да предлага конституционни промени.

ГЕРБ няма да води разговори с БСП

-И още една реформа, но в областта на наказателното правораздаване – в ГЕРБ работихте върху почти нов Наказателен кодекс, докъде стигнахте, ще внесете ли текстовете в първата година от 45-то народно събрание?

– През есента на миналата година бе приета нова Концепция за наказателната политика на държавата за периода до 2025 г. В заключителната й част ясно е казано, че изпълнението на заложените цели в нея не изискват на всяка цена приемане на нов НК, а промени в действащия, най-вече в Особената му част, за да се регламентират новите форми на престъпна дейност, които се появиха в новия век. Личното ми мнение е, че може да се проведе сериозен дебат и в тази област и да стигне до разглеждането на нов Наказателен кодекс, макар през годините назад се изготвяха и внасяха в Народното събрание няколко проекта, които поради една или друга причина не бяха приети. Със сигурност и по тези въпроси още в началото на 45 –то Народно събрание ще се водят сериозни дискусии. Смятам, че ако ми бъде гласувано доверие от избирателите, мога да допринеса с експертизата си при обсъждането и приемането на един толкова важен нормативен акт.

– Кампанията показа една доста широка антиГЕРБ коалиция – ще има ли с кого да управлявате в следващия парламент? Повечето формации се заричат, че с вас няма да се съюзят в правителство?

– Нека да видим какъв ще бъде резултатът от изборите. За пръв път ГЕРБ се явява на парламентарни избори в коалиция, в конкретния случай със СДС, с които бяхме в предизборна коалиция на проведените през 2019 г. европейски и местни избори. Наши естествени партньори в евентуално следващо управление са досегашните участници в управлението. Смятам, че ВМРО и коалицията между Воля и НФСБ са подходящи коалиционни партньори. Ние заявяваме готовност да водим диалог с всички политически представени субекти в 45-ото Народно събрание от център-дясното пространство. Надявам се да намерим допирни точки, стъпвайки на програми и приоритети. Имаме и категорична партийна позиция да не водим разговори с БСП.

– В какво ви упрекват вашите симпатизанти при срещите сега? Какви ангажименти поемате, какво искат да им обещаете?

– За съжаление кризата с разпространението на коронавируса отклони държавата от правилната посока, в която се развиваше икономически. През този мандат достигнахме ниво от 120 млрд. БВП. Достигнахме 650 лева минимална работна заплата и над 1500 лв средна брутна заплата, което е увеличение с близо и над 50 %, имаше стабилно повишение на доходите в държавната администрация, нека да дам следния пример от МВР, в началото на мандата основното възнаграждение на млад полицай или пожарникар, който сега започва работа в МВР, беше 662 лева, а в началото на тази година заплатата нарасна на 1111 лева. Смятам, че в министерството успяхме да постигнем много и по отношение подобряване условията на труд, оборудвахме структурите на МВР с чисто нови около 1000 автомобили, които са закупени само в този мандат. Но въпреки това сигурно някои неща не успяхме да завършим в рамките на този мандат, за което можем да получим упреци. Затова в предизборната ни програма сме заложили много приоритети, които са изпълними и според мен за тях трябва да има консенсус в обществото, поради което можем да обещаем на българските избиратели само работа, работа и пак работа.

Красимир Ципов е роден на 18 март 1973 г. в Пловдив. Юрист. Владее английски, френски, сръбски и руски език. Един от водещите експерти на ГЕРБ по вътрешна сигурност и законодателни политики. В листата на ГЕРБ/СДС за 25 МИР-София.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar