Шефът на ВАС: Защо не е предвидена задължителна медиация за административни дела?
Съдийската колегия единодушно подкрепи концепцията за въвеждането ѝ по граждански и търговски дела
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно подкрепи и приветства концепцията за въвеждането на задължителна медиация по някои видове граждански и търговски дела и реши тя да бъде изпратена на Министерството на правосъдието.
Концепцията е разработена от група съдии и двама адвокати-медиатори. Тя предвижда пилотното въвеждане на задължителна медиация в четири съдилища – в София, Варна, Пазарджик и Перник, а делата, по които ще се прилага са за развод, делба, спорове на етажната собственост и др. (виж повече тук).
Даниела Марчева, която е председател на работната група по изготвянето на концепцията, обясни, че натовареността на съдилищата ще намалее с около 5 на сто, а около 13% от гражданските и търговските дела ще минават на задължителна медиация. Тя отбеляза, че изчисленията са правени на база данните за проведена медиация и приключили със споразумения процедури. По думите ѝ прогнозата е занижена седем-осем пъти, защото въвеждането на задължителната медиация ще стане в рамките на проект по Националната програма за развитие „България 2030“, т.е. с европейски средства, а при него е много важно дали заложените резултати ще бъдат постигнати, за да няма на по-късен етап проблеми с индикаторите за ефект. Марчева обърна специално внимание, че без съдействието на министъра на правосъдието Десислава Ахладова и вицепремиера Томислав Дончев, този проект е нямало да бъде факт.
Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков обаче обърна внимание на друг факт – „изпускането“ на административното правораздаване от задължителната медиация. По думите му тя може да се прилага по някои видове административни дела.
Марчева обясни, че административните производства не са забравени, но не са упоменати, защото няма практика по въпроса, т.е. до момента не е била извършвана медиация по административни производства и работната група не би могла да обоснове какви ще са резултатите и напомни, че това е важно, защото ЕК предоставя финансиране само срещу резултати. Но няма пречка, продължи Марчева, в рамките на този проект да се очертае и кръгът от административни дела, за които да се предвиди задължителна медиация.
„Разбирам, че административното правосъдие не е включено, за да не саботираме проекта“, пошегува се Чолаков.
„Искахме да тръгнем предпазливо, с малки стъпки“, отговори Марчева.
Атанаска Дишева отбеляза, че силно подкрепя идеята за въвеждането на задължителна медиация, определи концепцията като ясна, подредена и цялостна. Но изрази опасенията си, че въвеждането ѝ пилотно в няколко съдилища, противоречи на принципа на действие на правните норми на територията на цялата страна.
Марчева отговори, че темата е обсъдена от работната група, която има идеи как да отговори на тези опасения. Какво обаче е предложението, не беше споделено.
Севдалин Мавров се поинтересува дали е изследвано как въвеждането на задължителна медиация в 28-те окръжни съдебни района ще се отрази на приходната и разходната част на бюджета. Марчева отговори, че за изграждането и надграждането на центровете за медиация в проектното предложение са предвидени около един милион лева и поясни, че таксите, които страните ще плащат, ще влизат в съдебния бюджет.
На финала кадровиците единодушно подкрепиха концепцията като тя ще бъде изпратена на правосъдното ведомство за изготвяне на необходимите законодателни промени.
37
Коментирайте
нали имаше преди по СК задължително помирително заседание – видя се че не работи, и че никой не го иска – сега пак го връщат, ама вече ще му викат медиация…тъпотия…дебилите от ВСС с тежка форма на мързел, корупция и олигофренизъм мислят че не се сеща народа…сега идеята е на разни НПО, които дори не са юристи, да лапат пара за нищо – да седи някой психолог или джендър 30 мин. да ви убеждава да се споразумеете – страните отказват,ама медиатора си взима паричките – това е целта
Освен, че е груб и обиден, коментарът ви е изключително некомпетентен, показващ явно неразбиране на медиацията и нейната разлика с помирителното заседание. Надявам се да не сте юрист, защото, ако сте, такава некомпетентност е непростима.
А вие сте изключително компетентен. Дайте да назначим бая медиатори, заплатите им ги плаща бюджета, няма проблем, нали? А що за чудо е задължителната медиация? Нали уж принципа на медиацията е доброволен? Защо така герберастки, колко плащат тиквите за подобни коментари?
При намаляващо с 40 000-50 000 души годишно население в България и постоянно увеличаващ се брой на делата, да назначим тогава бая съдии още, които е без това са повече от средното ниво в ЕС. Съдиите вървят заедно със секретар, деловодител, зала, кабинет (не самостоятелен, но все пак), съдебни помощници (пак не за всеки, но все пак), разносвачи на дела и т.н. Един медиатор ще струва много по-малко пари на системата, т.е. на нас данъкоплатците, от един съдия и едно дело въобще. Давате ли си изобщо сметка колко струва на нас данъкоплатците правораздавателната дейност в този й вид, а а… Покажи целия коментар »
Освен, че е по целесъобразно финансово, това ще намали една част от безсмислените дела, с които е залят съда. А това, че ще намали доходът на адвокатите, не е проблем на държавата.
Последните имат възможност да се адаптират към новите условия и преквалифицират. Според мен за това е този смешен адвокатски смях тук.
Който не медитира … няма да …
Брех да му се невиди … къв пропуск за балчишките поляни! Е, бива ли така … и по тях има мераклии, пък и всички са равни, а административните са по-равни от останалите … нали така.
Това е върховна правна глупост! Административният орган ми е отказал да ми признае някакво право или дори ми е отнел право, което съм имал, обаче аз ще съм принуден да се пазаря и преговарям с него все едно органът ще се плесне по челото и ще каже: „Брей, сбърках!“. Че те органите и сега си позволяват да не изпълняват съдебни решения, представете си, ако се въведе задължителна медиация ще има ли въобще съдебен контрол върху изпълнителната власт?! Не, това не е просто мързел! Това е гаден план да се убие последната останала възможност на обикновения човек да се опълчи на… Покажи целия коментар »
Мамини сладки, не ви се гледат дела, дотук добре, искате задължителна медиация, пак добре, ….. ама като да вземате едната заплата за мерси и да си седите на „безнес срещи“ в кафетата около Стамболийски. Е хайде малко срам, а? Вкс- то си въведе навремето с депутатсктото лоби „цедката“ за касациите с няколко процесуални хватки: хватка 1: приподписване на жалбата от адвокат, хватка 2: увеличение на минималния праг на обжалването, като наглостта по тази хватка стигна до тълкувателно решение по въпроса какво е търговски спор и търговско дело, хватка 3: разтегливото до Марс понятие за общ и селективен критерий за касация… Покажи целия коментар »
Според мен – са свръх-натоварени и има много безсмислени спорове, доведени до ВАС, главно поради инатливост на администрацията, но – фактът си е факт, който и да е причината за натоварването – то е свръх. Опитваха се – първо да намалят темперамента на касаторите – като насрочват за след година делата, да се въведе някакъв разум в жалбите – а има нужда от Административни съдилища, но се обезсмисля – администрацията остава нахална и упорита, тъй като си прави сметката, че ще обжалва и обжалва. Аз – примерно изработвам на ден максимум 20 страници текст, при това – говорим синтезирано правно… Покажи целия коментар »
Свръхнатоварени са! Спор няма. С некомпетентност /ВАС вече се понапълни с кадри от ПУЦ, без да броим някогашния държавен арбитраж/, мързел, старческо оглупяване /резултат от бетонирането на съдебните кадри от преди 10-ти/ и разбира се – политическа и корпоративна коректност, разбирай слугинаж. Pro bono. За видимите 7 бона за член на ВСС, подарък „от сърце“ от Винкела и с-ие от Бургас, морето и неговите трудови хора. Да са живи и здрави съдебните /и прокурорски/ помощници! Свръх-натоварени са. Нечовешко е.
Герберастко тролче, АнонименАдвокат, какви 20 страници текст изработваш, драсканиците си по интернет ли? Кажи поне колко ти плащат, да разберем струва ли си да си питекантроп на каишка?
Ей, АнонименТрол, я се разкарай от този сайт, неграмотник! Какъв адвокат си ти, палячо форумен? Че и гербав. Чак ме учудваш, никъде в поста си освен многото излишни тирета и самовъзвеличаване, не си написал „Бойко“ и не си го изфелационирал писмено.
“и поясни, че таксите, които страните ще плащат, ще влизат в съдебния бюджет“ – казано иначе, цели се скрито финансиране на тунеядния ВСС
вижте и къде има задължителна медиация – в Италия, Испания,Гърция,Малта, Турция, които са фенове на макорон,фиеста,сиеста,баклава,локум и прочие мързел – на тези ли искате да приличме? Има и в САЩ,понеже там обезщетенията и адвокатските хонорари са главозамайващи – с две думи, нещо което у нас го няма
това ще е същата тъпотия, като заповедното по чл.410 ГПК – полза никаква и, на 99,99 % се подават възражения: тук-таме някой заблуден е пропуснал срока, и някоя заповед влиза в сила….ама нека го направят – особено по семейни дела какви циркове ще станат…това си е пореден трик да се точи бюджета с безсмислици..да,и на запад го правят, ама там длъжниците са други – знаят че има ли иск, нещата са сериозни – тук си вика: абе аз знам на Пешо жената, колко съм я гнявил, тя сега е съдийка, ще ме оправи…или подаваш иск по ЗОДОВ и идва Прокуратурата,… Покажи целия коментар »
пълна порнография – ми че ако някой иска да се споразумява, какво му пречи да предложи това по време на делото….и ако някоя страна не иска, как ще я задължиш – ще иде на медиация, и ще каже че не му харесват условията..и ако двете страни не искат? отиват там, всеки мълчи и чака другия – и тогава локум-медиатора взима хонорар за нищо
Загрижили се за натовареността на съдилищата! А те и без това толкова си работят.
Негенцова,спиш ли? Твоето голямо блеещо стадо в един момент ще стане излишно!
Не, не спи! В леглото на златната струна на правно-информационните продукти е тя!
казах ви че ги мързи – аре сега и тоя иск медиация…ами бива, ама докато тече медиация, съдията да не взема заплата 🙂
Надали и те мислят така.
Тотал щета е работата в системата
Подкрепям идеята да я има, но ми се струва претрупано, че чак да е задължително
Медиацията е полезна.
За мен това е малко непремерено изказване, но той си знае. Все пак е шеф. те малко шефовете обичат така да се изхвърлят, като такова на мокър пясък
Чак задължително
Много добра идея. Дано се осъществи.
Медиацията е нещо хубаво, но чак да е задължителна. Малко в повече ми идва да ни задължават за каквото и да било
Абсолютно.Трябва да ни дадат шанс за избор.
Защото се надяваме, че задължителното нещо е останало назад във времето. примерно преди 89та година.
А защо трябва да е задължителна ?
И аз това питам
Медиацията по принцип не бива да е задължителна дори за административните дела.
Да, но от друга страна се спестява много време, а и разходи.
Нероден си ти! Нероден. Спестява работа на мързеливите /и подкупни/, некомпетентни съдии. А дава народен хляб /лишавайки адвокатите от такъв/ на още по-мързели, подкупни е некомпетентни мадитиращи на чужда сметка … трактористи, комбайнери и тъкачнички от отрудената работническа класа от английските поля, ферми и цехове.
Чолака ме кефи на снимката, таман на две водки е. И иска да си уреди родата за медиатори. Че да вземат заплати за нищо.