Несъстоятелността заради ковидкризата – бомба със закъснител
Има ли ръст на производствата по несъстоятелност заради коронавируса, реши да провери „Лекс“ след отминаването на 2020 г., през която много бизнеси затвориха – някои по държавно разпореждане, а други – принудени заради свитото потребление.
Данните на Агенцията по вписванията показват, че вълна от фалити няма, а фирмите са в процес на изчакване, което кара специалистите тепърва да прогнозират бум на несъстоятелности.
Броят на откритите производства по несъстоятелност през 2019 г. и 2020 г. е практически еднакъв – 502 и 520.
Миналата година в несъстоятелност са обявени 509 търговци, а година по-рано броят им е 502.
Според предоставената от Агенцията по вписванията статистика показателят, който показва свиването на икономиката, е значително намалелият брой на хората, които започват бизнес. Ако през 2019 г. са се регистрирали 48 732 нови търговци, то миналата година те са били с над 10 000 по-малко – 37 124.
Данните показват, че по отношение на фалитите България е част от общата тенденция в Европа и САЩ.
В Германия броят на несъстоятелностите е намалял със 17% на годишна база към юли 2020 г., а по предварителни данни спадът е с 35% на годишна база към септември. Във Великобритания несъстоятелността е намаляла с 42% на годишна база по данни към октомври. В САЩ преструктурирането (по глава 11) бележи ръст, но ликвидациите (по глава 7) са с 32% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Във Франция на годишна база броят на производствата по несъстоятелност на търговци е намалял с 30%.
„В развитите икономики причината за чувствителното намаляване броя на производствата по несъстоятелност, въпреки тежкото състояние на икономиката, откриваме в подкрепата, оказана от правителствата, включително чрез мораториум и различни финансови стимули. В България производството по несъстоятелност се използва на прекалено късен етап. Традиционно, то приключва с ликвидация на активите на части, като предвидените процедури за оздравяване и стабилизация се използват изключително рядко. Въпреки липсата на законодателна реакция по отношение уредбата на несъстоятелността, не е учудващо, че у нас данните също сочат спад, а не увеличаване на фалитите. Към момента различията в правната уредба и степента на икономическото развитие както в развитите държави, така и у нас, не водят до различни резултати, поне що се отнася да броя на прекратените поради несъстоятелност търговци“, коментира тенденцията специалистът по търговско право Светла Качарова.
Тя споделя притесненията на повечето експерти, ангажирани с проблематиката, че вълната от фалити е по-скоро отложена, а не избегната.
Качарова подчертава, че без предварителна подготовка каскадата от фалити би причинила по-големи икономически щети, отколкото когато е предвидена. „От друга страна, независимо дали чрез нарочна реформа, или поради липсата на такава, политиците забавят фалитите прекалено дълго, като по този начин и работна сила, и капитал се блокират в т. нар „зомби“ компании, без какъвто и да е шанс да възвърнат своята жизнеспособност“, пояснява тя.
И предлага: „Решението и на двата проблема е да се създадат процедури за несъстоятелност, които предоставят възможност за изпадналите в затруднение жизнеспособни търговци да продължат дейността си. В повечето държави от ЕС вече са въведени рационализирани процедури по несъстоятелност, които предоставят възможност ликвидацията да се използва в краен случай“.
Според Качарова забавянето на вълната от фалити предоставя една последна възможност за реформиране и надграждане на уредбата на несъстоятелността, като от особена важност е да бъде предоставена законова възможност за своевременно преструктуриране на задълженията, с цел съхраняване на икономиката.
„В още по-голяма степен това се отнася за реформирането на уредбата на несъстоятелността у нас, като в този аспект България е силно критикувана и от ЕК, и от Световната банка. Понастоящем българският длъжник – търговец не разполага с процедура, даваща възможност за избягване на откриването на производството по несъстоятелност, чрез предоставяне на правна възможност за справяне с икономическите предизвикателства и преодоляване финансовите затруднения. В съответствие със сроковете за транспониране на Директивата (EC) 2017/1132 за несъстоятелност и преструктуриране, законодателните промени за търговската несъстоятелност следва са приети до юли 2021 г.“, напомня тя.
18
Коментирайте
Та то ние вече имаме ли икономока?
У нас и подпомагането на бизнеса е по-скоро на думи, отколкото на действия. От една страна част от бизнеса е в сивия сектор, а от друга, за да получат помощи, фирмите трябва да попълват много документация, връщат я със смешни забележки, пак се подават и т.н. – един порочен кръг и накрая те отсвирват, сам се оправяй. Е.а ти държавата
Уви не се решава кризата, а дори чакаме нови затваряния. А чакахме, че през Март вече ще започне разхлабване. Лошо.
Ами направо си е удар с мокър чорап всичко
Ами да ни държат още малко в локдаун и хептен ще вържем.
Не ме изненадват тези числа. Тежко е.
Тъжна статистика.
Няма луд, който да започва бизнес сега баш
Има си доста бизнеси, които вече изнемогват. А други дори не отвориха след разрешението от правителството
Много от нас се заблудиха, че с измислянето на ваксината ще се реши проблема с Ковид и ще се върнем към нормалното. Оказва се обаче, че мнозина не искат да се ваксинират, което обезмисля измислянето на ваксината. В същото време масовото ваксиниране е това, което може да спре ковид, но това не се случва. И сега се оказва, че тепърва ще ни затварят
Аз въобще не съм сигурен, че тази ваксина е читава.
Основният виновник е държавата, която бави ужасно помощта за малките и средните фирми. Вече ще стане година от началото на кризата, а мнозинството от фирмите не са получили нищо и ако вземат някаква помощ, тя ще е безвъзратно закъсняла.
Порочен кръг е – ако си пред фалит, не можеш да получиш помощ, а за да не фалираш, ти трябва тази помощ. И въобще не говоря за заведения и хотели.
Ами положението за бизнеса не е розово, защото се смяташе, че скоро ще се отваря всичко, а реално не е така. Явно тепърва ще се затваря
Аз няма да се изненадам да се задълбочи финансовата криза в скоро време. Може да не достигне нивата от 2008 година, но вярвам, че скоро ще може да се задълбочи.
Много фирми на практика са фалирали, но не са започнали процедура, защото е дълга и скъпа. По-добре НАП да каже колко фирми не плащат осигуровки и тогава ще лъсне истината.
Вълна от фалити все още няма, но и това предстои. С тия различни вълни на пандемия4
ГолЕм Праз! какво значение има някаква си икономика и някакви си фалити, щом другара Бойко Методиев ни води към светли бъднини. Скоро няма да имаме нужда от икономика и фирми, защото всичко ще е тяхно, а само от изпълняващи поръчките служители в държавния и частния сектор!
И те така, г-жо Качарова…