САЩ: Не е достатъчно да решите проблема с главния прокурор
Олигархични влияния и липсата на медийна свобода пречат на борбата с корупцията в България
Липсата на отчетност и контрол върху главния прокурор е предизвикателство, с което България трябва да се справи. Но справянето само с него няма да реши проблемите на страната. То трябва да бъде решен паралелно с останалите предизвикателства, изброени от Европейската комисия в доклада за върховенството на закона – липсата на медийна независимост, обвързаностите между властите, съставът и структурата на Висшия съдебен съвет. Това обясни постоянният юридически съветник към посолството на САЩ в София Джесика Ким по време на онлайн дискусия, организирана от Атлантическия клуб.
Запитана за това каква е рецептата в САЩ, Ким посочи, че американският модел не е универсално решение и да не е подходящ за България. Но обясни, че там прокурорите не са част от съдебната власт, в която са само съдиите като независими арбитри. Според нея разделянето на Висшия съдебен съвет на два отделни органа – съвет на прокурорите и съвет на съдиите, би довело до по-голяма независимост в системата.
Тя посочи още, че Наказателният кодекс на България е писан преди 53 години по време на тоталитарния режим и се базира на съветския модел. Затова и не отговоря на съвременните нужди.
Ким коментира и доклада на Държавния департамент от миналата година, в който се казваше, че корупцията в България е ендемична.
Държавният департамент на САЩ: Корупцията в България е ендемична
Според прокурорката в страната е отслабена възможността да разследва корупцията. Като за това значение имат олигархичните влияния и липсата на медийна свобода. За да достигне България пълния си потенциал, лидерите ѝ трябва да зачитат върховенството на закона“, посочи Ким. И подчерта, че правителствата системно са разчитали на това да разтълкуват даден доклад като добър и да кажат, че ситуацията се подобрява.
„Корупционната ендемия не може да се лекува с еднократна или двукратна ваксинация. Лидерите на България трябва да подкрепят това, че никой не е над закона, включително и те самите. Те трябва да гарантират, че реформите следват тези принципи“, каза американката.
По думите ѝ липсва политическа решителност за присъди за корупция. А „българските лидери знаят какво е необходимо за истинска промяна, но много малко е направено, за да се постигне“.
Ким подчерта, че България е един от най-важните сътрудници на САЩ, „споделяме принципи и ценности за демокрация и върховенство на закона“. А върховенството на закона е много важно за икономическия успех и за привличането на чуждестранни инвестиции. „Корупцията е проблем на националната сигурност. Тя прави държавите по-уязвими към намеса на външни страни“, каза още тя.
Обяснявайки какви са нейните основни задачи в България, Ким посочи сред тях предоставяне на помощ на съдебната власт за изграждане на капацитет за борба с корупцията, пране на пари, организираната престъпност.
Вече били проведени редица обучения. Включваме американски експерти, с които българските да обменят опит, обясни съветничката. И спомена за „менторство по конкретни дела по молба на нашите партньори, без да навлиза в конкретика.
Мандатът на Ким включва и Румъния. От обясненията ѝ излезе, че САЩ имат подобен служител и в Хърватия, който е компетентен за Балканите. Както и в Северна Македония, Косово и Албания.
„България може да стане по-силна, като зачита своите демократични ангажименти. България може да спре корупцията и ние сме тук, за да помогнем да постигнете това. Силата на България е наша сила“, заключи Ким.
ЗА ПРИМЕР
Прокурорката отчете, че след погрома на Капитолия във Вашингтон са внесени над 100 обвинителни акта. ФБР до момента е получило над 200 000 дигитални сигнала от приятели, членове на семействата, колеги на участващите в сблъсъците. „Американският народ се обедини, за да се бори срещу беззаконието и да покаже, че няма да допусне такова насилие да остане безнаказано“, обобщи Ким.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте