Основателят на WikiLeaks Джулиан Асандж не може да бъде екстрадиран от Великобритания в САЩ поради проблеми с психичното здраве, постанови съдът, предаде Би Би Си.

49-годишният Асандж се издирва заради публикуването на хиляди класифицирани документи през 2010 и 2011 г.

САЩ твърдят, че така е нарушен законът. Асандж се противопоставя на екстрадицията с мотив, че е политически мотивирана. Американските власти заявиха, че ще обжалват решението.

Според окръжния съдия Ванеса Барайцер има доказателства, че Асандж може да се самонарани, ако бъде предаден на САЩ. „Цялостното впечатление е на депресиран и понякога отчаян човек, страхуващ се за бъдещето си“, обясни съдията. Според нея няма съмнения в правосъдието на САЩ, но страната не е в състояние да му попречи да опита да сложи край на живота си. Съдия Барайцер нареди Асандж да бъде освободен.

Според адвокатите му, ако бъде осъден в САЩ, Асанж е заплашен от наказание до 175 години затвор. Правителството на САЩ обаче заяви, че присъдата е по-вероятно да бъде между четири и шест години, припомня още Би Би Си.

Асандж има 18 обвинения по дело за заговор за хакване на американски военни бази данни, за да получи чувствителна секретна информация, свързана с войните в Афганистан и Ирак, която след това беше публикувана в Wikileaks. Той казва, че информацията разкрива злоупотреби от американската армия.

Но американските власти твърдят, че изтичането на класифицираните данни е застрашило живота на военни и затова САЩ настояват той да бъде екстрадиран от Великобритания, където в момента се намира в затвора в Белмарш.

Асандж бе отведен в затвора през април 2019, след като беше изведен от посолството на Еквадор в Лондон, където живееше години наред. Оттогава основателят на WikiLeaks е държан в ареста, докато чака изслушвания относно екстрадицията му в САЩ,

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar