Софийската колегия е готова с избирателната комисия за събранието догодина
На столичните адвокати са осигурени на преференциални цени системите на „Сиела“ и „Апис“
Ръководството на Софийската адвокатска колегия избра комисията за избора на делегати, които ще излъчи тя за Общото събрание на адвокатите от страната (ОСАС) догодина, което трябва да избере нов Висш адвокатски съвет и осигури преференциални цени за системите на „Сиела“ и „Апис“.
На съвместно заседание на адвокатския съвет, контролния съвет и дисциплинарния съд за председател на избирателната комисия единодушно е избрана Екатерина Клечкова Димитрова. Също единодушен е бил и вотът за основния ѝ член Иванка Андреева. Другият основен член е Кристина Кожухарова, а резервните са Паскал Бояджийски, Диляна Цвяткова Иванова и Георги Неделчев.
Събранието за избор на делегати за ОСАС по закон трябва да се проведе на 30 и 31 януари 2021 г. А през последния уикенд на февруари 2021 г. ще е и самото ОСАС, което трябва да избере нови ръководни органи на адвокатурата.
В парламента беше внесено предложение събранията, чиито дни на провеждане са фиксирани в Закона за адвокатурата, да бъдат отложени с три месеца, заради широкото разпространение на заразата от COVID-19, но то беше оттеглено, след като стана известно, че не е било подкрепено от председателката на ВАдС Ралица Негенцова. Така адвокатурата остана единствената от трите правни гилдии, която ще провежда събрания през януари и февруари, тъй като останалите две – на нотариуси и ЧСИ, предпочетоха техните да бъдат отложени за април и май.
Преференциални цени за „Сиела“ и „Апис“
Софийският адвокатски съвет вчера е взел решение да осигури на адвокатите от столицата ползване на правно-информационните системи (ПИС) на „Сиела“ („Норма“ и „Съдебна практика“) и „Апис“ („Апис право“ и „Апис практика“). То е за срок от една година и е на преференциални цени за сметка на бюджета на колегията.
„Освен това със „Сиела“ и „Апис“ са договорени преференциални цени за ползване на програмните продукти от адвокатски кантори, съдружия и дружества с пет и повече отделни пароли за достъп (брой работни места)“, съобщиха от колегията и обясниха, че ще публикуват допълнително повече информация на сайта на САК.
Това решение на колегията е следствие от това, че през 2017 г. Висшият адвокатски съвет, вместо да осигури достъп на адвокатите до всички правно-информационни системи, по неясни, явно несвързани с интересите на гилдията и неикономически съображения, сключи договор само за най-малката ПИС – „Лакорда“. А наскоро съобщи, че договорът с нея е бил подновен.
Така в нарушение на добрите практики ВАдС лиши адвокатите от безплатен достъп до двете най-големи правно-информационни системи.
С днешното си решение Софийският адвокатски съвет опитва да поправи това.
На вчерашното си заседание той е решил и да организира поредица от публични дискусии за обсъждане на концепцията за нов Закон за адвокатурата под формата на уебинари.
Освен това столичните адвокати по инициатива на председателя на САК адвокат Ивайло Данов ще могат да участват онлайн и в лекция-дискусия на тема: „Как да опазим психичното си здраве в условията на COVID-19“ с д-р Цветеслава Гълъбова. Тя е психиатър, магистър по икономика, експерт съдебна психиатрия и директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, член е на медицинския експертен съвет за борба с COVID-19 и е национален експерт по психиатрия на Български лекарски съюз (подробности за лекцията на д-р Гълъбова можете да видите тук).
20
Коментирайте
Малоумна работа. Държавата блокирана от болести и безработица. Те ще правят избори и ще събират хора на едно място. Пълно безобразие! Всички те правни професии си отложиха събранията, а адвокатите, защото са най-малко ще правят сбирки. Всъщност така наистина ще оредеят. Ръководството им се грижи.
Поздравления! Този път са се забързали.
На ВАдС това въобще не е първото нарушение на добрите практики.
Правно-информационната система „Лакорда“ на мен въобще не ми е удобна за работа. Интересно защо са избрали точно нея.
Да ги пита човек. В съдилищата работим предимно със „Сиела“ и „Апис“. Дори имаме web-базирани за работа от вкъщи.
Пълна простотия
Залагам, че няма да има събрания Януари
Ох ма и те са едни…
Еми то е ясно, че договор с Лакорда е направен по едни „други“ причини
През януари среща? Хахаха
Според мен това, че се вземат преференциални цени е много добре. Но другото не е ОК
Хубаво е, че са осигурили преференциални цени за системите на „Сиела“ и „Апис“.
Да бе. Че нямат пари. Живи да ги ожалиш.
Не е само това. Може да има и заразени хора и как ще се явят на събрание. Някой мислили в тая държава или се залага на ваксинация спешно? Защото аз лично не бих се ваксинирала на втория ден след пускането на хипотетичната ваксина.
Да ги видим как точно ще се съберат. Пак ще се отложи, но вместо отлагането да е планирано предварително, то ще се случи инцидентно и ще доведе до неразбория.
Класика в жанра е при тях.
Безумно е. Ясно е, че през Януари няма как да се правят никакви събрания с хора от къде ли не
Събранието за избор на делегати за ОСАС по закон трябва да се проведе на 30 и 31 януари 2021 г. А през последния уикенд на февруари 2021 г. ще е и самото ОСАС, което трябва да избере нови ръководни органи на адвокатурата.
Това не е сериозно. Негенцова явно или е много умна и има някакви прични да го стори или е много проста
По-скоро последното 🙂
Да видим тоя път ще успеят ли да прокарат за шеф софийския Макрон