Американското министерство на правосъдието и 11 щата заведоха антимонополно дело срещу Гугъл (Goolge) за нарушаване на закона, като компанията е използвала доминиращата си позиция на пазара, за да ограничава конкурентите си, съобщи информиран източник, цитиран от Ройтерс.

Гугъл, чиято търсачка е толкова широко използвана, че името й се превърна в глагол, има приходи от 162 милиарда долара за 2019 година, което е повече от приходите на Унгария.
Делото е внесено дни преди американските президентски избори и това може да се възприеме като политически жест, тъй като така се изпълнява обещание на президента Доналд Тръмп към неговите поддръжници да потърси сметка на компаниите, за които се твърди, че задушават консервативните гласове.
Федералното дело бележи рядък момент на разбирателство между администрацията на Тръмп и демократите.
Главните прокурори на 11 щата, които се присъединяват към делото, са републиканци.
Може да има още дела срещу технологичния гигант, тъй като се водят разследвания от главни прокурори на щати за по-широк кръг бизнес дейности на Гугъл, както и за рекламния бизнес на компанията.
Искът е внесен повече от година след като министерството на правосъдието и Федералната комисия по търговията започнаха антитръстови разследвания срещу четири големи технологични компании – Амазон (Amazon), Епъл (Apple Inc),( Facebook) и Гугъл.
Европейската комисия глоби Гугъл с 1,7 милиарда долара през 2019 година за това, че е пречил на уебсайтовете да използват конкурентите на Гугъл за намиране на рекламодатели, с 2,6 милиарда през 2017 година за даване на предимство на собствения търговски бизнес на компанията при търсене в интернет и с 4,9 милиарда долара през 2018 година за блокиране на конкурентите си в неговата мобилна операционна система Андроид (Android).

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar