Спряха делата на полицаи срещу МВР за нощен труд, чакат решение на Съда на ЕС
Стотици дела на полицаи срещу МВР за допълнително заплащане на нощния труд, приравнен към дневен, са спрени заради противоречивата съдебна практика у нас. Преди повече от година хиляди полицаи, пожарникари и гранични полицаи заведоха дела срещу МВР с искане да им се платят извънредно отработени часове нощен труд, приравнен към часовете дневен. Претенциите са изработените нощни часове да се приравняват към дневни с коефициент 1,143. Всеки един претендира за суми от около 1000 до 2000 лв. Част от съдиите в страната уважаваха исковете на служителите, други ги отхвърляха. Така, след две инстанции, противоречивата съдебна практика доведе до това доста униформени да получат допълнителните пари, други пък – не. За казуса всеки съдебен състав да решава по различен начин еднотипните дела „24 часа“ писа още преди година.
Сега, тези процеси, които още не са приключили окончателно, са спрени. Причината е образувано Преюдициално дело на Съда на Европейския съюз, на основание чл. 267 от Договора за функциониране на Европейския съюз. Преюдициалното запитване е направено от Районен съд -Луковит за тълкуване на Директива на Европейския парламент и на Съвета от 4 ноември 2003 г. за организацията на работното време и съответствието им с националното законодателство.
Съдиите от Луковит питат изисква ли нормалната продължителност на нощния труд на полицаи и пожарникари да е по-кратка от установената нормална продължителност на труда през деня. Вторият въпрос, по който се чака отговор е изисква ли определената в националното право нормална продължителност на нощния труд за работници в частния сектор – 7 часа, да се прилага и за работници в публичния сектор, включително за пожарникари и полицаи.
Третият поставен въпрос е изисква ли националната правна уредба изрично да посочи каква е нормалната продължителност на нощния труд, включително на заетите в публичния сектор.
При отправено преюдициално запитване от един български съд и при висящо съдебно производство пред друг български съд с идентичен предмет, се спират производствата, защото решението на Съда на Европейския съюз ще бъде задължително за всички съдилища в България.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте