Юлия Кръстева спечели дело срещу РЗИ-Варна за забраната на достъп до плажовете през пролетта
Съдебното решение може да постави по нов начин въпроса за вината на тогавашните нарушители
Варненската адвокатка Юлия Кръстева спечели дело срещу заповед № РД-01-72/11.04.2020 год. на РЗИ-Варна по казуса за ограничения достъп на граждани до плажовете по време на извънредното положение през пролетта, научи „24 часа“. Заповедта беше обжалвана от Кръстева и присъединили се към нея единомишленици, заяви тя за медията ни.
Съдебното решение все още не е влязло в сила, но ако това се случи дръзналите да стигнат до плажа в този период могат да претендират вреди, заради наложените им тогава солени глоби
Само за няколко часа, на 28 март варненската полиция състави 23 акта на разхождащи се в Морската градина, глобата за които е в размер на 5000 лв.
По думите на адвокат Кръстева действията на РЗИ-Варна не са били обосновани, а заповедта – незаконосъобразна, неправилна, необоснована, дискриминационна и неграмотна – тя открива 13 правописни, стилистични и пунктуационни грешки.
В жалбата адвокатката цитира чл.18 от Конституцията на България, по силата на който крайбрежната плажна ивица е изключителна държавна собственост. „Считам, че не е в компетентността на директора на РЗИ, чиито правомощия са уредени в чл. 9 на Устройствения правилник на регионалните здравни инспекции, да издава административни актове, действието на които се разпростира върху изключителна публична държавна собственост“, пише в жалбата Кръстева и посочва юридическите пропуски на документа, подписан от директора на РЗИ-Варна, Дочка Михайлова.
Кръстева забелязва, че не е спазено изискването за посочване на срок на изпълнение на административния акт. От една страна за начало на срока е посочена датата 13.03.2020 год., а от друга – 00:00 ч. на 12.04.2020 год., което прави заповедта неизпълнима.
Тя намира също така документът за дискриминационен, тъй като той забранява достъпа до плажа на територията на Варна, но не и на плажовете в останалите части от областта – Аксаково, Аврен, Долен Чифлик и Бяла, например.
Въпреки че при разглеждане на жалбата в съда заповедта на РЗИ е била вече отменена, съдът се произнася, тъй като разпореждането е било в сила в деня на обжалването му.
Съдебният състав не споделя всички наведени оплаквания, но поради немотивираност на акта, липса на доказателства, свързани с оценка на епидемичния риск, въз основа на която да се налага ограничаване на правото на гражданите да посещават крайбрежните зони и плажовете на Община Варна, липсата на какъвто и да било анализ на данните, наложили въвеждането на противоепидемичните мерки, липсата на правна основа на ограниченията, в крайна сметка намира оспорената заповед за незаконосъобразна, постановена при нарушаване на административнопроизводствените правила и в несъответствие с целта на закона, поради което я отменя.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте