Съдия иска съдът на ЕС да каже
Противоречи ли на правото на ЕС едноличното правомощие на шефове на съдилища да командироват магистрати
Магистратът Атанас Атанасов води дело във ВАС срещу Съдийската колегия за отхвърляне на предложението му за обявяване на конкурс
Противоречи ли на правото на Европейския съюз едноличното правомощие на председателите на съдилища да командироват магистрати от по-нисши съдилища. Такова преюдициално запитване да бъде отправено до Съда на ЕС в Люксембург, е поискал съдия Атанас Атанасов от Върховния административен съд по делото за отказа на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да обяви конкурс за апелативните съдилища.
Точният текст на преюдициалното запитване е следният: „Трябва ли принципът на независимост на съдебната власт, предвиден в член 19, пар. 1, алинея 2 от Договора за Европейския съюз и в чл. 47 от Хартата на основните права, да се тълкува в смисъл, че е налице нарушение на посочения принцип, ако правната уредба в Република България допуска като фактически неограничена практика, според която запълването на свободните съдийски длъжности в съдилищата да се осъществява еднолично от председателите на тези съдилища чрез командироване на съдии от по-нисши съдилища“.
В искането си съдията от СГС изтъква, че в момента българското законодателство допуска свободните бройки да бъдат заемани чрез командироване на магистрати от по-нисши съдилища. От сайта на Висшия съдебен съвет е видно, че има съдии, които със заповеди на съответните председатели са командировани в по-висшестоящи съдилища от дълги години – пет, шест, осем и повече, отбелязва Атанас Атанасов.
„В отделни съдилища или отделения делът на командированите съдии надвишава 1/3 от общия брой съдии, което предпоставя формиране на съдебни състави по въззивни или касационни дела, в които командированите съдии имат мнозинство. В редица свои решения Съдът на ЕС е приел, че принципът на независимост на съдебната власт, установен в член 19, пар. 1, алинея 2 от Договора за Европейския съюз и в чл. 47 от Хартата на основните права изискват такава национална правна уредба в държавите членки, която да предвижда решаването на дисциплинарните и кадровите въпроси по отношение на съдиите да се вземат от независим съвет на съдебната власт. Повишаването в по-горен съд несъмнено е въпрос от кадрово естество и в този смисъл се явява несъобразена с установения в Правото на ЕС принцип на независимост на съдебната власт такава правна уредба, като съществуващата в Република България, която прави възможно решаването на въпросите с кадровото обезпечаване на по-висшестоящите съдилища фактически неограничено да се извършва чрез еднолични решения на председателите на тези съдилища“, посочва той.
Делото във ВАС е образувано по жалба на Атанасов (виж повече тук), който е наказателен съдия в СГС. Тя е срещу решението на СК на ВСС от 4 февруари 2020 г., с което кадровиците оставиха без уважение искането му за обявяване на конкурс за апелативните съдилища. Атанасов се позовава на чл. 256, ал. 2 от АПК и оспорва бездействието на съвета по поставения от него въпрос.
На 4 февруари т.г. кадровиците разгледаха писмо на Наказателната колегия на Върховния касационен съд, в което се настояваше да бъде обявен конкурс за повишаване, независимо от това, че все още не е изтекъл 9-месечният срок от приключване на предишния, в който при освободени места се повишават магистрати, класирани под чертата. В дневния ред на същото заседание беше и искането със сходен характер на съдия Атанас Атанасов от СГС – той настояваше да се обяви конкурс за повишаване в апелативните съдилища.
Но тогава мнозинството прие, че трябва да се изчака изтичането на 9-месечния срок преди да бъде обявен нов конкурс, защото той няма да приключи по-бързо отколкото процедурата по чл. 193, ал. 6 от ЗСВ. Освен това според решение на Конституционния съд тази разпоредба е част от цялата конкурсна процедура, има императивен характер, а и биха се нарушили права и възможности за кариерно израстване на магистрати, ако тя не бъде спазена.
Искането на Атанасов пък беше отхвърлено с аргумента, че все още не е приключил конкурсът за повишаване в апелативните съдилища, обявен през 2018 г. Тогава обаче стартира конкурс само за две места в наказателните отделения – по едно във Варна и Бургас. За Софийския апелативен съд не беше обявен конкурс.
В писмените си бележки пред съда Атанас Атанасов изтъква следното: „Лишено от правна и житейска логика е съждението, споделено от СК на ВСС, че едва след приключване на този конкурс могат да се обявят конкурси за повишаване на свободните длъжности в останалите апелативни съдилища, наказателни отделения. Съгласно регистъра на командированите съдии, понастоящем 9 са колегите, командировани в Наказателно отделение на Софийския апелативен съд. Съгласно представените от ответната страна писмени доказателства, към началото на 2020 г., само в Софийски апелативен съд, Наказателно отделение, са налице 8 свободни длъжности, подлежащи за заемане чрез конкурс за преместване или повишаване. В този смисъл и обявяването и провеждането на такъв конкурс по никакъв начин не е обусловено или препятствано от изхода на конкурса, обявен с решението на СК на ВСС от 8 май 2018 г.“.
Очаква се произнасянето на Върховния административен съд по искането.
19
Коментирайте
Поредната пародия. Няма държава ей.
Абе пак чакаме на Европа да ни се скара и да ни перне през ръцете. НЕ ни ли омръзна вече?
Кое ни е наред питам, че и това да ни е ОК? Кое ни е наред ?
Опредлеено може и да вземат да наложат някакви санкции от Европа. Не може то тата да си я караме както ни дойде
Двоен аршин
Нищо ново под слънцето! Отново двоен аршин.
Това никак не е първото решение на СК на ВСС, лишено от правна и житейска логика.
Е, нали предлагат според новата ни Конституция вече да го премахнат.
Да, човекът в напълно прав. Дори мисля, че може да ни осъдят.
Командироването на магистрати от по-нисши съдилища винаги е създавало предпоставки за субективност от страна на ръководителя.
Ех, а имаше надежда този ВСС да е поне по-добре от предишния, което само по себе си не е изобщо много.
И не, не става дума за некадърност за организиране поне на конкурси, умишлено се прави.
Съгласен съм със съдията Атанасов, но не съм оптимист…
Ама дайте направо да премахнем статута административен ръководител и да няма изобщо такива.
Заекът е заровен на друго място. Конкурсът не дава тези лостове за влияние, които едно командироване осигурява.
И все пак, поведението на командирования е дело на самия командирован 🙂
Да, и затова трябва да се сложи макс срок за командирован ето, а не както е сега. С години съдии са командировани и така са уязвими
Това никак не е разумно, имайки впредвид организацията работата на съдилищата.
Обнадеждаващо е, че има хора, които се борят срещу мафиотското безумие, което замества държавата ни. По-малко обнадеждаващо е, че много малка част от останалите хора осъзнават какъв огромен тумор в съдебната система е ВСС и ВАС, който поддържа ВСС.