Очакванията, че държавата ще започне бързо да връща пари на калпак заради намалената цена на природния газ, оповестена тържествено от управляващите след сделка с руската компания „Газпром“, няма да се оправдаят.

Всъщност първо парламентът ще трябва да измени Закона за енергетиката, за да даде правомощия на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да променя цените на синьото гориво за минал период. След като бъде поправен законът, регулаторът ще може да разгледа предложенията на „Булгаргаз“ за корекции. Едва когато КЕВР провери и одобри изчисленията на държавното предприятия, ще може да се пристъпи към връщане на надвзети пари на потребителите за периода от 5 август 2019 насам (на 3 март стана ясно, че руската компания „Газпром“ се е съгласила да свали цената на природния газ с 40.3% за месеца назад и да върне на „Булгаргаз“ надплатените за това време 150 млн. лева).

Разяснението даде председателят на КЕВР Иван Иванов на изслушване в парламентарната енергийна комисия. Пред депутатите се явиха още енергийният министър Теменужка Петкова, изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов и представители на „Булгартрансгаз“ и Българския енергиен холдинг (БЕХ).

КЕВР е с вързани ръце

В момента енергийният регулатор има право да изменя цени за отминал период само ако Върховният административен съд (ВАС) го задължи да го направи. С други думи, когато „Булгаргаз“ преизчисли и намали тарифите си месец по месец от миналия август досега, КЕВР не може да ги разгледа и одобри, защото ако го направи, впоследствие решенията му ще паднат в съда.

„В момента, в който бъде приета промяната в закона, която да ни даде това основание, ще разгледаме 8 заявления за цени, които трябва да постъпят от „Булгаргаз“ – за месеците от август 2019 г. до 31 март 2020 г. Ще се определи на месечна база цената на природния газ по новия договор и ще се установи каква е разликата спрямо цената, по която „Булгаргаз“ е доставил в съответния период природния газ на потребителите. Разликата е това, което трябва да бъде възстановено на потребителите“, обясни Иван Иванов.

Шефът на КЕВР призна, че тепърва ще се търси механизъм, по който да бъдат компенсирани потребителите. Домакинствата обаче не трябва да очакват, че някой ще им връща пари заради корекциите на сметките на парно и топла вода например. По скоро ще се прави прихващане при фактуриране на бъдещото им потребление. „Компенсиране ще има, но то не е на всеки потребител да му даде чрез пощенски запис съответната сума“, посочи Иванов.

Иван Иванов подчерта, че намалението от 40% не се отнася за целия период от август 2019-а досега, а е само за последните два месеца. „Рязкото намаление на цената на природния газ възникна буквално в последните два месеца, когато цената от 70 долара за барел суров петрол падна на 50 долара“, уточни шефът на КЕВР.

От думите му се възползваха депутатите от БСП и ДПС, които укориха управляващите, че са създали неоправдани очаквания у хората. „Получава се – ние бяхме красивите, които намалихме цената, сега КЕВР са лошите и няма да могат да я намалят с 40 на сто“, констатира соцдепутатът Таско Ерменков.

„Булгаргаз“ ще предложи на КЕВР от 1 април да утвърди цена, която ще бъде по-ниска с 40% от сега действащата. Формулата за преизчисляване ще отрази всички изменения на петрола, на спотовия елемент, курса на долара. И за всеки един отделен месец се получава различно намаление, съгласно движението на тези променливи“, обясни изпълнителният директор на газовото предприятие Николай Павлов.

„А цената на парното няма как автоматично да бъде намалена с 40% – разходите на топлофикационните дружества не са свързани само с цената на газа“, включи се и министър Теменужка Петкова.

Пазарлъци

Споразумението между Европейската комисия и „Газпром“, благодарение на което България получи шанса да предоговори цената по дългосрочния си договор за руски газ, беше сключено през май 2018 г. София започна преговори с Москва за намаляване на цената едва през август 2019 г.

Шефът на „Булгаргаз“ обясни закъснението с тактически съображения: „Информацията, с която разполагахме, бе, че по-рано имахме конкурентна цена и, ако бяхме тръгнали тогава да искаме, нямаше да постигнем този резултат, който имаме, защото нямахме пълните сериозни аргументи за подобно намаление… Нашите анализи посочиха, че най-добрият момент да поискаме намаление, е краят на юли, началото на август. Това беше най-ниската точка в ценово отношение на пазара“, каза Николай Павлов.

Самите преговори отнели 7 месеца, защото руската страна „по едно време сякаш беше по-пасивна, повече се страхуваше да се срещнем и да си борим аргументите“.

За успеха на преговорите допринесли и усилията на правителството да осигури алтернативни източници на природен газ, изтъкна министър Петкова.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar