Атаката срещу Васил Божков е по команда
Главният прокурор замести Цветан Цветанов в ежедневните обиди спрямо президента, казва проф. Николай Радулов
– От началото на година главният прокурор Иван Гешев и вътрешният министър Младен Маринов отчитат поредица от акции срещу битовата престъпност. Това ли е рецептата за справяне с този сегмент на престъпността?
– Нито един въпрос не може да бъде решен с кампания. Особено когато става дума за сигурността на обикновените хора, мерките трябва да са непрекъснати, постоянни и стабилни. Кампанийността може да реши за момента въпроса. При няколко министри на МВР назад имаше такива кампании, в които сутринта се обявяваше, а вечерта се даваше отчет как престъпността е намаляла със 17-20%. Като отидеш в едно малко селце и седиш там, ясно е, че престъпниците ще се преместят в съседното село. Борбата с битовата престъпност става чрез добро управление, качествена работа с кадрите, с определяне на полицаи, които да отговарят за всяко населено място.
– Какво се случи с обещанието да има полицаи във всяко едно село?
– След като главният секретар на МВР обеща, стана министър и каза, че това не е във възможностите на министерството. Всъщност никой не иска от МВР във всяко село да слага полицай, но полицаят, който отговаря за няколко селища, би трябвало да е достатъчно мобилен, за да ги посещава редовно. Тоест да има приемна. При сигнал трябва да може веднага да се качи на колата си и да отиде в това село. В малките населени места има хора, които са добре известни на всички съселяни. Най-вероятно са известни и на полицаите, но тези хора не са наблюдавани. Има си методика – инспекторът да провери дали този човек е на адреса, работи ли нещо, а след това да разговаря с кмета. Районният полицай би трябвало да знае добре кой е съден, кой има криминални регистрации и тези хора да са му пред очите.
– А няма ли опасност в подобни малки населени места самите полицаи да се корумпират и да не изпълняват добросъвестно задълженията си?
– Възможно е полицаят да не си върши добре работата поради няколко причини. Повече от 50% от проблемите в МВР се дължат на недобрата подготовка – кратки или липсващи начални курсове, напълно липсваща преподготовка. Световната практика показва, че в рамките на 5 г. полицаите трябва да преминават през поне един курс. Счита се, че за този период правните норми, по които работят органите на реда, търпят промени. При нашата динамика на промени в законите бих казал, че такива курсове са задължителни. Другата причина за лошата работа е мързелът. Много от новопостъпилите служители започват, защото са безработни, а не защото искат да са полицаи. Генералната идея да защитавам и служа липсва. Заплатата не е висока, но е над средната и е сигурна, за разлика от заплатите в частния сектор, където понякога не се плаща с месеци.
– Свикнахме да виждаме законодателни промени след всяко жестоко убийство. Сега управляващите обмислят да въведат възможността непълнолетни престъпници да бъдат съдени като пълнолетни. Могат ли подобни ходове да са адекватни?
– Това бих казал, че е отпускане на парата чрез различни клапани. След всяко такова жестоко убийство в малко населено място се установява, че извършителят е известен на всички, той е бил криминално проявен и дори с присъди, но никой не го е наблюдавал. Освен това селото се посещава много помпозно от всички, свързани със сигурността, структури, а след това се дават обилно интервюта и пресконференции. Всичко това създава впечатление, че някой от властимащите се интересува какво става в това село и така до следващото убийство. Тук обаче има и друг сериозен проблем. Когато жандармерията и полицията участват такива акции, обикновено натрупва доста сериозно извънредно отработено време, което продължава да не се плаща.
– В продължение на 30 години Васил Божков нямаше проблеми с държавата. Изведнъж обаче всички репресивни институции се стовариха върху него. Само ден, след като главният прокурор Иван Гешев съобщи, че са му повдигнати 7 обвинения, от дома на Божков вече изземваха картини. Защо толкова бързо и неочаквано се случиха нещата с хазартния бизнесмен?
– Държавата много добре знае кой е Васил Божков. Аз си спомням, когато Бойко Борисов беше станал главен секретар, каза нещо в публичното пространство за натрупаното богатство, за прехода, и всичко това свърза с Васил Божков. След това две седмици ходеше по всички телевизии да се извинява и да казва, че неправилно е разбран. Тоест, когато имаш финансова мощ и я реализираш чрез връзки и лобиране, не е толкова лесно да се получат санкции. В ГДБОП много добре знаят, че Божков събира такива колекции от антики. Ръководителят на фондацията му е бивш служител на ГДБОП. Самият Божков направи всичко възможно да направи тези колекции публично достояние.
– Смятате ли, че ще има преразпределение на хазартния бизнес след тези обвинения?
– Със сигурност! След като държавата позволява толкова години Васил Божков да трупа пари от хазарта, очевидно, че някой друг иска да ги събира тези пари. Преди 7-8 години имаше опит да се направи същия трик с проституцията – тя да се централизира, за да си плащат момичетата, които вършат това, данък, защото били големи приходите. Зад тази идея всъщност стояха няколко туристически босове. Такива изстрели се правят, когато има команда да се стреля. Аз съм уверен, че няма нито един служител на МВР и прокуратурата, който би дал изстрел след получен сигнал за Божков, президента или за Бойко Борисов.
– Как ще коментирате твърденията на прокуратурата, че докато Божков е ръководил престъпна група в продължение на 5 г., никой в изпълнителната власт не му е спускал чадър? Разследването стигна само до шеф на комисията по хазарта.
– Тази работа с комисията по хазарта ми звучи нелепо, защото в нея има представители на цялата държавна власт, включително и на МВР. Плюс това натрупванията на големи капитали от Божков са далеч от преди 5 години. Той преди да стане известен с този тип хазарт, правеше друг тип.
– Ще бъде ли екстрадиран от Обединените арабски емирства?
– Не мисля. След като дори Таки на същото място беше арестуван и после освободен. Съмнявам се, че на Божков, който е 10 пъти по-богат от него, ще му се случи екстрадиране. Още повече, че Таки се занимаваше с наркотрафик. Аз обаче съм напълно съгласен, че бизнесът на Божков е неморален, но не виждам как одържавяването му ще го направи по-морален. Да не би тези старци да спрат да търкат талони?
– Какво провокира главния прокурор Иван Гешев да разпространи публично телефонни разговори между президента и командващия ВВС и започна ли междуинституционална война?
– Няма никаква война, просто главният прокурор е решил да замести Цветан Цветанов в ежедневните обиди спрямо президента. Излагането на записи, свързани със специални разузнавателни средства, от властта е престъпление. Записите, които бяха разпространявани до сега, като „Ало, Ваньо“ и „Ти си го избра“, не бяха официално подадени от институциите. Освен Цветанов, разбира се, който в Народното събрание прочете СРС. Няма такъв закон, който да го разрешава.
– Все пак използването на СРС трябва да бъде разрешено и от съда.
– Това е малко лъжлива писта по простата причина, че специалните разузнавателни средства могат да бъдат поискани и разрешени за когото и да е, независимо дали е престъпник или не. Особено, когато става дума за ДАНС. Законът предвижда, че СРС може да се използва за нуждите на националната сигурност. Не даваш никакви обяснения, отиваш, разписва ти се председателят на съда. Стои въпросът обаче защо разследването се е водило от специализираната прокуратура, а не от военната. Когато водиш дело срещу една фирма, която се занимава с военни поръчки, трябва да се разглежда от военна прокуратура. Всички участници, освен въпросната фирма, са висши военни. Но по-лесно е спецпрокуратурата да ги води тези дела, защото тя е орган, който управляващите са си назначили.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте