България ще ползва дипломатически, а не юридически методи за връщането на Божков
Дали бизнесменът Васил Божков ще бъде предаден на българските власти е по-скоро въпрос на дипломатически отношения, отколкото на юридически, тъй като България няма правно сътрудничество с Обединените арабски емирства (ОАЕ), обясни министърът на правосъдието Данаил Кирилов в сряда.
Той изрази оптимизъм, че Божков в крайна сметка ще бъде екстрадиран в България, но от обясненията му се разбра, че това не изглежда особено вероятно.
Министърът припомни, че през 2012 г. е поискана екстрадицията на Христофорос Аманатидис-Таки, но той и до днес не е върнат. След това емирствата са поискали от България предаването на двама техни граждани. Българските власти са отказали. В ОАЕ нямало и закон, който да дава срок за отговор на искане за предаване на чужд гражданин.
Прокуратурата все още не е подготвила пълния набор от документи за искането за екстрадиция на Божков, каза още Кирилов. Процедурата трябва да бъде задвижена и чрез Министерството на правосъдието, но там все още очакват документите: „Очакваме комплекта документи. Очевидно е, че прокуратурата има нужда от техническо време да оформи доказателствения материал. Особеността е, че ОАЕ не са се присъединили към Хагската конвенция за апостилите“.
„Имаме по-сложна като технология процедура за превод и удостоверяване на писмените доказателства. Според мен това е причината. Създали сме организация. Имаме готовност и при получаване на искането съответно ще осъществим процедурата по най-бърз начин, разчитайки и на дипломатическите канали, на колегите от Министерство на външните работи, тъй като Законът на ОАЕ номер 39 изрично изисква движението на такива искания да бъде осъществяване по дипломатически път. Смятам, че българската дипломация до този момент е действала енергично в случая щом се е стигнало до бързото задържане на господин Божков в ОАЕ“, обясни Кирилов.
Той уточни, че прокуратурата ще подготви комплекта доказателства на арабски език: „Така, както е изискването на националния закон там. В прокуратурата има международен отдел, който има богата практика по екстрадициите“.
„Тук сме в особения случай, в хипотеза на взаимност сме, т.е. на реципрочност. Разчитаме на максимално добросъвестно интерпретиране на българското искане за екстрадиция. Като оттук нататък бихме отговорили по същия положителен начин на евентуално искане на ОАЕ за екстрадиране на посочено от тях лице“, коментира Кирилов.
На въпрос каква ще бъде комуникацията при допълнителни въпроси, той разясни: „Комуникацията е следната – прокуратура – министър на правосъдието, външно министерство, дипломатическа служба, правосъдно министерство на ОАЕ в организационната му форма, в която то е учредено там и респективно изразяване на насрещна воля“.
Кирилов уточни, че максимум 5 дни ще трябват на Министерство на правосъдието да подготви искането за екстрадиция. „Ако ме питате за колко време ще очакваме отговор от ОАЕ, тук няма законова норма на международното право, която да урежда някакъв срок. Пак казвам отношенията са на база взаимност. Очакваме това да е разумен срок“, каза министърът.
Данаил Кирилов уточни, че на него му е служебно известно, че преди около година или година и половина Министерство на външните работи е открило дипломатическо представителство в Абу Даби:„Там имаме дипломати, които са на служба и които са на разположение да осъществяват взаимодействието между органите на двете държави“.
Засега се знае, че срещу Божков има две дела – едното е за ръководене на престъпна група, която според прокуратурата е извършвала множество престъпления, сред които изнудвания, корупция и др. Държавата твърди, че бизнесменът дължи над 500 млн. лв. такси за хазарт. Преди дни бе съобщено, че има и второ дело, пак за престъпна група. Сред проверяваните престъпления обаче са убийства и изнасилвания.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте