Чрез специална платформа
Страните по изпълнителни дела ще могат да правят справки онлайн
Страните по изпълнителните дела – и при частните, и при държавните съдебни изпълнители, вече няма да се налага да ходят при тях, за да се информират за движението на производството, а ще могат да направят справка онлайн. Това ще стане, когато заработи новата централизирана информационна система за изпълнителните производства, която вече е изградило Министерството на правосъдието (МП) по проект, финансиран от Европейския социален фонд.
Технически тя е готова, но предстои да бъде регламентирано задължение за частните и държавни съдебни изпълнители да качват в нея ежедневно всички входящи и изходящи документи от образуване до приключване на изпълнителните производства, както и системата да бъде тествана.
„Чрез електронната платформа ще могат да се правят дистанционно справки за образуване, движение и приключване на изпълнителните дела от всяка точка в страната и чужбина“, съобщиха от МП.
„С въвеждането на електронната платформата взискателите, длъжниците и техните пълномощници ще могат да се осведомяват във всеки един момент за всички входящи и изходящи документи по техните дела, за наложените възбрани и запори, предприети действия по публична продан и т.н.“, обясни ръководителят на проекта Жана Шаранкова.
До информацията ще имат достъп и Инспекторатът на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт, и Камарата на ЧСИ, когато проверяват сигнали и жалби по конкретни изпълнителни дела.
От министерството не посочват конкретни срокове, в които ще заработи на практика новата информационна система, но казват, че се очаква се през следващата година да се предприемат мерки за пилотното ѝ използване.
19
Коментирайте
Добра новина. Бебешки стъпки, но в правилата посока.
През февруари 2020 г., пристига комисия от Брюксел във връзка със започналата наказателна процедура срещу България. В ЕС разбраха, че българските величия са достойни наследници на националния ни герой Хитър Петър и, че няма защита за потребителите в нашата „майковина“.
МП се опитва да замаже очи с този проект, но водачът им банкоблизец няма да излезе чист от кафявото, което забърка в парламента при гласуването на последните промени в ГПК.
Това, че от министерството не посочват конкретни срокове никак не е добре.
А, бе карай там. Нали усвоиха едни пари.
Това е нещо нормално да стане, а причината да не заработи е – тривиална – липсва кадрова обезпеченост при ЧСИ – тоест – не могат да боравят с документи.
Мъка ми е, ако данните се набират на ръка. Дано има възможност за сканиране на документа преди да се качи.
Бе те един електронен запор, дето трябваше от 2017 г. още да го има, не можаха да го направят, та камо ли цяла платформа за изпълнителните дела в цялост. А и няма как да задължат ЧСИ-тата да вкарват данните вътре. Вероятно ще обхване само ДСИ-тата тази нова система.
В Министерството на правосъдието кипи безсмислен труд. Дани, направи нещо, бе мой човек. Поработете върху други, по-важни неща. Какво стана с проекта за мащабни промени в ГПК, например?
Имаш предвид най-нехаресвания министър, нали 🙂
След празниците евентуално ще се започне да се работи по въпроса. Сега всички са настроени коледно.
Поредното преливане от пусто в празно. Това е голямо безумие
Да, да, ще стане толкова колкото стана ел. запор и ел. публична продан…
И какво се оказва в крайна сметка? ЧСИ-тата ще отнесат цялата хамалогия по вкарването на данни.
Докато не видя линк, на който да кликна, да ми дадат парола за достъп по номер на дело на клиент и да се уверя, че работи, няма да повярвам признавам си
Само да вземе да стене. Предполагам, че ЧСИ са 100 процента за да се отърват тълпите гневни граждани, които идват за справка. От останалите няма да могат
Поздравления! Това е сериозна крачка напред в електронния обмен.
На думи… Наслушали сме се на такива.
Поредната платформа, финансирана от Европейския социален фонд. И естествено някой е усвоил пари.
Срамота е да имаме най-много програмисти на глава от населението, а онлайн услугите на администрацията да са нивото на Буркина Фасо.