Съдът: Атаката срещу НАП е целяла да се всее страх и смут
Има доказателства, че собственикът на фирмата „ТАД-Груп“ Иван Тодоров е подбуждал компютърния специалист Кристиян Бойко да хакне системата на Националната агенция за приходите, но няма такива за това, че е ръководил престъпна група. С тези аргументи състав на апелативния спецсъд с председател Георги Ушев отказа да пусне от ареста бизнесмена. Той бе задържан преди четири месеца и към момента е единственият арестуван. Бойков бе пуснат срещу подписка, а третият обвиняем – търговският директор компанията Георги Янков – е на свобода срещу 20 хил. лв. гаранция.
Разследването на атаката срещу НАП е сред разкритите пред медиите дела. На няколко пъти прокуратурата разпространяваше публично данни от делото. В тях имаше информация от компютъра на Бойков, от камерите в офиса на фирмата и от чатове на компютърния специалист.
Очаква се практиката за медийно обявяване на доказателства по разследвания да продължи и в мандата на следващия главен прокурор Иван Гешев.
Страх и смут
Тодоров е обвинен в подбуждане на Бойков, който пък ще отговаря за тероризъм чрез компютърно престъпление. Според въпросния текст в Наказателния кодекс (НК) извършителят трябва да има за цел внасяне на страх и смут сред населението. Такава цел е била налице, решиха съдиите в четвъртък. Това ставало ясно от разпространяването на личните данни на над 5 млн. души. Освен това било налице сериозно увреждане на информационните системи на НАП. Съдът намери и друг източник за евентуални „страх и смут“ – намаляват се способностите на данъчните да извършват основната си дейност по събиране на фиска. Оттам и невъзможност на държавата да изпълнява свои основни функции – като например здравеопазване и пенсионна система.
Иначе съдът не намери доказателства, че има опасност Тодоров да се укрие. Адвокатът му Ина Лулчева припомни, че той доброволно се е прибрал от Канада, явил се е пред разследващите и е оказал пълно съдействие.
Защо другите не са арестувани
Има двоен стандарт и неравнопоставеност при прилагането на закона спрямо тримата обвиняеми, заяви Лулчева. Тя попита защо Бойков, който е обвинен като извършител, не е задържан, а Тодоров е в ареста. Лулчева за пореден път заяви, че за да има подбудителство трябват доказателства, че шефът на „ТАД-Груп“ е извършил действия, за да подтикне Бойков към хакването на НАП. Такива доказателства няма. Нещо повече, „подбуденият“ Бойков отрича такива разговори с работодателя си.
Адвокатът подчерта, че от септември досега по делото няма нови доказателства и не е ясно какво прави прокуратурата.
Хайде да думкаме НАП
Прокуратурата за пореден път цитира справки от разговори на Бойков в приложението „Телеграм“. В тях фигурира репликата „Хайде да думкаме НАП“, твърдят разследващите.
Според прокуратурата Тодоров е карал подчинените си да търсят пробиви в системите на най-популярните български сайтове и имал намерение така да изнудва собствениците им да му стана клиенти. Бизнесменът обаче няма обвинение за изнудване.
От прокуратурата подчертаха, че Тодоров разпоредил охранителните камери във фирмата да бъдат насочени към мониторите на служителите, за да вижда през цялото време какво правят.
В отговор собственикът на „ТАД-Груп“ обясни, че това било предпазна мярка точно срещу нерегламентирани действия. Впоследствие обаче записите били използвани срещу него.
„Стана така, че използваха моите камери срещу моята глава“, заяви той.
Тодоров допълни, че тестване на сайтове е правено, но това е т.нар. отговорно проникване, при което хакери намират уязвими места и после ги посочват на собствениците, без да се опитват да ги изнудват.
„В много от случаите ние сме получавали просто по едно „благодаря“, заяви той.
В Америка работят за държавата
В кратък коментар преди да се оттегли на съвещание с колегите си съдия Ушев заяви, че хора, които търсят слабости в информационните системи, в Америка работели за държавата.
„Аз съм готов да работя и за държавата, но никой не е поискал“, отговори Тодоров. Няколко минути по-късно съдиите решиха, че той остава в ареста за постоянно.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте