Русия изгони български дипломат от мисията ни в Москва в отговор на решението на българските власти да обявят първия секретар на руското посолство в София за персона нон грата заради шпионаж.

Посланикът на България в Русия Атанас Кръстин в четвъртък е бил извикан в Министерството на външните работи в Москва, където му е връчена нота. С нея, позовавайки се на принципа на реципрочността, българският дипломат е обявен за персона нон грата. Той е с ранг, равностоен на изгонения руски дипломат.

До 24 часа Москва ще напусне първият секретар на българската мисия Красимир Димитров, научи „24 часа“ от сигурни източници в руската столица.

Шпионският скандал у нас започна на 28 октомври, когато от прокуратурата в България съобщиха, че първият секретар на посолството на Русия е действал като шпионин в България от почти 1 г. Според украински медии става въпрос за Владимир Русяев, но и досега няма официално потвърждение, че е той. Но неотдавна той бе премахнат от списъка на дипломатите на страницата на руското посолство.

Според българските власти Русяев се е

опитал да

вербува директор

на българска

служба

с достъп до класифицирана информация за България, ЕС и НАТО. Срещу съдействие той обещавал издигане в службата и подкупи. По този повод на 25 октомври руският посланик Анатолий Макаров е бил привикан от българските власти, които настояли за 72 ч обвиненият дипломат да напусне България. Оттам обаче не реагирали и на 28-и дипломатът все още не бил заминал от страната ни. На другия ден Макаров отново е привикан във Външно, където му е връчена официална нота, с която дипломатът е обявен за персона нон грата и му е даден 24 ч срок за напускане. Заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко тогава обяви, че си запазват правото на ответни мерки – т.е. ще изгонят български дипломат от същия ранг, но до вчера публично развитие нямаше. То настъпи едва ден след като руският президент Владимир Путин обвини България, че умишлено бави проекта за „Турски поток“ и той може да заобиколи страната ни, в разговор със сръбския държавен глава Александър Вучич.

След заминаването на руския агент дипломатическото напрежение между София и Москва се покачи отново, след като България отказа виза и на предложения от Кремъл нов военен аташе. От МВнР обясниха решението си с думите, че е имало отрицателно становище за руснака на една от институциите, която съгласува издаването на дългосрочни визи за дипломати.

Председателят на движение „Русофили“ Николай Малинов също бе обвинен в шпионаж в полза на руски неправителствени организации през август. Освен Малинов други обвиняеми няма, но по разследването бяха разпитани бившият главен редактор на опозиционния вестник „Дума“ Юрий Борисов и други лица от движението. Малинов предизвика скандал, след като български съдия отмени забраната му да пътува в чужбина и така той да отиде до Русия, където в началото на ноември бе награден с Ордена на дружбата от руския президент Владимир Путин. След награждаването Кремъл предупреди за пагубни последствия от бъдещо преследване на Малинов.

Източник от руското външно министерство коментира изгонения български дипломат от Русия. Това било

„огледален

отговор“, за

който имаше

предупреждение

от руската страна, съобщи пък РИА Новости.

„Това, че българската страна реши да придаде гласност, потвърждава липсата ѝ на други информационни причини“, допълни източникът.

„Изгонването на българския дипломат е ответна стъпка и външното министерство на Русия я е предприело в момента, в който е била подготвена“ Това каза говорителят на руското външно Катя Захарова в отговор на Би Ти Ви защо мярката се предприема след повече от месец, откакто София обяви за персона нон грата техен дипломат.

ГЕРБ: Това не пречи на общите ни проекти

„Отношенията между България и Русия нямат промяна. Добронамереността между двете страни остава“, заяви от името на ГЕРБ депутатът Тома Биков по повод новината за изгонването на български дипломат от Русия. „Това, което се случи, е реципрочно действие на наше действие във връзка с отзоваване на руски дипломати“, коментира Биков.

Той обясни в кулоарите на парламента, че е разговарял с външната ни министърка Екатерина Захариева и от нея е разбрал, че отношението от страна на руските власти към нашия дипломат е било съвсем добронамерено. Добави, че „Турски поток“ не страда от тези действия, а по думите му подобен случай

не е прецедент

във външнополитическите отношения на Русия, защото преди време така е бил изгонен германски дипломат.

Случая коментира и зам.-председателят на НС Валери Симеонов. И той като управляващите е на мнение, че отношенията между двете страни ще се запазят. „Отношенията между България и Русия на първо място трябва да са икономически. България трябва да си гледа интересите и от „Турски поток“, и от евентуалното поемане на строителството на „Белене“.

Винаги трябва да стои въпросът

какво печелим ние“,

каза Симеонов и добави, че досега България е била губещата в икономическите отношения.

Според него няма да се разнесе дипломатически скандал, защото просто реакцията на Москва е ответна на експулсирането на главния секретар от руското посолство у нас преди месец.

Като много лоша ситуация обаче определиха случая от опозицията. Призоваваме и министър-председателя, и правителството да направят внимателен преглед на отношенията между България и Русия в момента и да се опитат да ги нормализират, призова Кристиан Вигенин от БСП. Той посочи като неслучайни думите на Владимир Путин, че България бави умишлено „Турски поток“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar