Съдът в Бургас запорира имущество на Баневи за над 141 млн. лева
Апелативният съд в Бургас е наложил запори и възбрани на имущество на семейството на Николай Банев за над 141 млн. лева.
От прокуратурата съобщиха, че съдът е допуснал обезпечение на бъдещ иск на антикорупционната комисия за отнемане на незаконно придобито имущество от Банев, съпругата му Евгения и майка му Мария, като общата му стойност е изчислена на 141 820 225,19 лева.
Съдът е наложил запор на акции и дялове от фирми на Баневи, златни кюлчета, накити, часовници, монети, пари в банкови сметки, както и на моторна яхта.
Баневи са подсъдими за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления, пране на пари и длъжностни присвоявания.
В края на юли Специализираната прокуратура внесе обвинителния акт срещу Баневи. Според обвинението тримата са изпрали над милиард лева, извършвали са данъчни престъпления и са присвоили над 84 млн. лева.
Разследването започна през есента на миналата година, когато от прокуратурата обявиха, че приватизацията на завод „Полимери“ в Девня е била престъпна и дружеството е било източено от Николай Банев без никакъв контрол от държавата. Предприятието беше приватизирано през 1998 г., когато Банев първо купи част от капитала, а през 2011 г. стана и мажоритарен собственик. По-късно „Полимери“ беше обявено в несъстоятелност, а още преди две години премиерът Бойко Борисов влезе в словесна престрелка с Банев, след като каза, че предприятието е разграбено и унищожено, като определи приватизацията за „разбойническа“.
В хода на разследването Баневи бяха обвинени за длъжностно присвояване на общо 84 682 896 лева от „Полимери“, „Елма“ АД, „Химически завод Панайот Волов“ АД и „Топлофикация Казанлък“ АД. Укритите данъци, за които ще отговарят са за над 4,3 млн. лева, като става дума за задължения към НАП на „Полимери“, „Елма“ и „Партнърс комерс“.
Началото на разследването завари Банев и съпругата му във Франция, където те бяха задържани и екстрадирани през декември в България. Оттогава Банев е в ареста, а Евгения Банева беше освободена срещу „подписка“ заради нужда от спешна операция. Николай Банев също се оплаква от влошено здравословно състояние, както и от условията в ареста.
17
Коментирайте
Е, има там и наказателни лихви за данъците. Но да, ще им остане за спокойни старини.
Много солидна сума. Тези са крали… За сетен път се убеждавам, че хорската алчност няма граници. Да се бяха спрели малко, а не сега да се оплакват от условията в ареста.
Не всичко е пари, приятелю!
Почнеш ли веднъж… а и у нас услояита са такива, че като натрупаш първия милион, после другите сами ти се предлагат. Колкото повече – толкова по-лесно един вид.
Знаят как да си обезпечат парите обаче-златни кюлчета.
Е, антикорупционната комисиядобре им ги опезпечи.
чудя се дали тази оценка на активите не е малко пресилена, чак пък 140 милиона?! и 40 да им вземат, пак добре, но при такиваголемио конфискации смисълът е в последващото осребряване на имуществото, защото кел файда, че държавата държи едни акции в неработещи дружества?!
40 милиона са само глезотиите на Евгения.
Важното е не да бъдат озщетени крадците, важното е държавата да реализира едни активи. Защото кое, ако не борбата с корупцията и конфискацията на незаконно придобито имущество, ще закърпи дупките в бюджета?
Тази акции срещу олигарсите на прехода като Баневи и Арабаджиеви в края на мандата на Цацаров са само замазване на очите сред ругите бакии на ПРБ
И преди няколко години имаше едни такива акцийки срещу едни енергийни милиардери и пак от ден до пладне.
Да, погрижиха се за имиджа си. А колко още едри риби си плуват свободно.
Дано не свърши в кошчето поредното обвинение…
Много повече заграбено имат тези кичозници.
Откъдето дошло, там отишло
Стара истина. Явно Баневи не са запознати с пословиците и поговорките ни.
84 млн присвоени, 4-5 млн данъци, обаче имат 141 млн. Т.е. като ги осъдят за всичко, пак ще иумат едни 50 млн да си живеят добре.