Съюзът на съдиите: Забраната на магистратските организации е мракобесна, а кариерните бонуси за ВСС – цинични
ССБ призова Пленумa на ВСС да възрази срещу предложенията за промени в съдебния закон, а парламентарната правна комисия да не ги приема
Идеята да се забрани на магистратите да членуват в професионални организации е мракобесна. А предложението за кариерен бонус за членовете на Висшия съдебен съвет е „опасно, цинично и развращаващо“ . Така Съюзът на съдиите определи предложения за изменения в Закона за съдебната власт, направени от депутати между първо и второ четене на проекта. В писмо до ВСС и правната комисия на Народното събрание от организацията призовават Пленума на съвета да изрази отрицателно становище по тях, а комисията да не ги приема.
Както „Лекс“ писа, със становище срещу част от предлаганите изменения вече излезе и друга магистратската организация – Асоциацията на прокурорите.
Идеята за въвеждането на кариерен бонус за членовете на ВСС е на депутати от ГЕРБ. Те предлагат кадровиците да могат да се възстановяват на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора. Същевременно се запазват сегашните опции, предвидени в закона – по негов избор кадровик може да се върне на старата си месторабота в съдебната власт или на равна по степен длъжност.
От ССБ изтъкват, че предложението е в „ярко противоречие“ с възприетия в ЗСВ принцип за конкурсите като единствен начин за кариерното израстване на магистратите и като важна гаранция за осигуряването на тяхната независимост. „Особена тревога буди фактът, че тези предложения се правят малко преди предстоящия избор на нов главен прокурор, а в миналото подобни „кариерни бонуси“ са предвиждани с изменение на ЗСВ малко преди избор на председател на Върховния административен съд. Това поставя под съмнение доколко те са били независими и безпристрастни при участието им в гласуването на различни решения в дейността на ВСС и ИВСС“, посочват от организацията.
Според тях въвеждането на този кариерен бонус създава напълно реална възможност в рамките на до три нови състава на ВСС и на Инспектората към него, за когото вече е предвидена такава привилегия, до половината от местата във ВКС и ВАС да бъдат заети от бивши инспектори и кадровици. „Предложеният нов режим отделя членовете на ВСС и ИВСС от професионалните проблеми на всички останали колеги и ги поставя в положение на зависимост“, изтъкват от ССБ.
Те категорично възразяват и срещу предложението членовете на съвета да получават обезщетение за прослужено време докато се занимават изцяло с администрирането на съдебната власт. „Намираме, че сегашният конституционен и законов статут на изборните членове на ВСС и на членовете на ИВСС дава достатъчно гаранции за тяхното справедливо финансово възнаграждение и осигурява и друг вид материална обезпеченост (ползване на служебни автомобили, ведомствени жилища и други), поради което е необосновано въвеждането на още едно ново материално стимулиране, което отново отделя в по-привилегирован режим тези колеги от всички останали. Отново смущаващ е фактът, че това предложение се прави малко преди избора на нов главен прокурор“, посочват от съюза.
Друго предложение, което предизвиква негативна реакция на ССБ, е това на „Обединени патриоти“, които искат да ограничат финансирането на професионалните организации. Според Валери Симеонов и депутати от групата му магистратските сдружения могат да се финансират само от членски внос, дарения от членовете, от програми и фондове на Европейския съюз, финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм.
От ССБ констатират, че така е изключена е възможността да получават средства от програми, фондове или фондации на държави с утвърдена демокрация и върховенство на закона каквито са отделните държави-членки на Европейския съюз, а също Швейцария, Канада и САЩ. А заедно с САЩ, отбелязва съюзът, България е член на НАТО, където двете държави споделят едни и същи принципи за върховенство на закона и правовата държава, като са приели, че ще осигуряват взаимно националната си сигурност, част от която безспорно е и състоянието на правосъдието.
„Самият факт, че една неправителствена организация е финансирана от чужбина, не може да води до автоматичен извод за опасност за националната сигурност или заплаха за независимостта и безпристрастността на съдиите. Намираме така предвиденото ограничение в източниците на финансиране за неоправдано и нелогично. Същото ще доведе като резултат неизбежното затрудняване на нормалното функциониране на професионалните организации на магистратите, а оттам и до противоконституционно ограничаване правото на магистратите да се сдружават“, казват от съюза.
Що се отнася до идеята на депутати от „Атака“ въобще да се забрани на магистратите да членуват в организации, то от ССБ определят това като „мракобесно“ и целящо „чистосърдечно унищожаването на конституционното право на съдии, прокурори и следователи да се сдружават съгласно чл.44, ал. 1 от Конституцията и чл.11 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ)“.
„Сдружаването на съдии в професионална организация е една от гаранциите те да могат успешно да бранят независимостта както на съда като институция, така и на отделните съдии. Съгласно принципите, съдържащи се в Препоръка СМ/Rес (2010) 12, приета от Комитета на министрите на Съвета на Европа, относно свободата на сдружаване на съдии (член 25), „съдиите трябва да имат свобода да формират и да се присъединяват към професионални организации, чиито цели са да се запази независимостта им, да се защитят техните интереси и да се насърчава върховенството на закона“, заявяват от организацията.
И посочват, че Европейската конвенция за защита правата на човека разрешава някои ограничения за правото на сдружаване, но само когато това е необходимо в интерес на националната или обществената сигурност, за предотвратяване на безредици или престъпления, за защитата на здравето и морала или на правата и свободите на другите. А българската Конституцията пък предвижда възможност за забрана на организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията и т.н.
Но са категорични: „Считаме, че нито Съюзът на съдиите в България, нито която и да е от другите четири професионални организации на магистрати в България, някога са имали такива цели или че дейността им обективно е водела към постигането на такива резултати. Ето защо твърдим, че предложеното сериозно ограничение на конституционните ни права е лишено от легитимна цел“.
22
Коментирайте
Бонусите са легализирана корупция. Това е ясно на всички, особено на тия, които ги предлагат.
А и Валери Симеонов как смята, че може да се издържат само от членски внос?
С тия хонорари няма да имат проблем.
Никой не бива да ни отнема правото на сдружаване. Това е абсурдно.
По-скоро идеята на депутатите от „Атака“ е лобистка.
А, той Волен ако може ще промени и Конституцията.
Абсолютно подкрепям становището им. ВСС си гласуват бонуси, а ограничават иначе правата на магистратите.
Конкретно по темата – аз не считам, че ВСС е „ИЗВЪН СИСТЕМАТА“, съветът е самата система. Та в този ред на мисли – никакви обезщетения не се полагат освен при напускане на системата на съответното основание. Айде сега както падат една след друга наредби и наредбички тия хрантутници, както и предишните да си върнат всичките парични обезщетения! Отправям призив към съответното звено на ВАП да се самосезира и провери основанието, на което са си изплащали обезщетения и да атакуват решението пред ВАС – там вече и Господ не може да ИМ помогне….
Какво ли мисли прокурорската част от ВСС за тия предложения. Сигурно най-доволна е Гергана Мутафова.
Само да допълня – докато мислите, ще сложа тук едно четиво – също за размисъл:
https://www.actualno.com/politics/pere-li-pari-edinstvenijat-kandidat-za-glaven-prokuror-dokumenti-news_1387735.html?fbclid=IwAR1ZQJtplIwRnGLwcCdMAVzFYduOPLN4x35qcWvbLTA6wj4gJvkX3kovdhg
а Гешев пере ли, пере
И Обама го няма, и Путин го няма…
Това май е фалшива новина
Дали наистина? Вече на всичко вярвам.
За да получи човек бонус в този живот, той трябва да го е заслужил. По принцип никой не дава даром нещо на другия. За ВСС и сега има редица привилегии в закона – пари за дрехи, транспорт, за всякакви други служебни разходи. Неотдавна заплатите им бяха приравнени с тези на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор. Да не говорим, че повечето от тях вече са си взели обезщетенията за прослужено време, а понеже не малко са тези с голям стаж, то това са 40 заплати отгоре. Но ако погледнем кой колко получава и за какво, вече наистина нещата… Покажи целия коментар »
А бе защо не коментирате по същество предложенията и мотивите, а само хейтите. Голяма работа. Хората просто мислят еднакво и едни и същи неща им правят впечатление.
Не че нещо, но становището на ССБ много прилича на това на Керелска. Или заедно са го писали, или са си преписвали.
Ами аргумента, че кариерният бонус се предлага преди важни избори в съдебната система? Вчера Лизан го каза същото. Ех, тези съвпадения.
To това становище не е толкова оригинално, че да търсите авторски права за него
И според мен забраната няма да бъде приети. Може би и ограничението за финансирането. Има шанс и финансовият бонус да не бъде приет, защото Горанов вече каза, че няма пари. Но пък кариернияяя – ооо, за него нямам съмнение. Вече уредиха инспекторите, сега ще уредят и ония безделници от ВСС.
Работата е ясна, да влезе убитият! Тези промени няма да минат – визирам за съсловните организации. За бонусите за ВСС обаче, май, май. Или както е казал народа – за едни бонус, за други – фалос.
Соросоидните събранийца ще останат в миналото и разните там умни и красиви пак се разпискаха.