Над 90% от кандидатите за съдии по вписванията не успяха да решат теста
Изкласилите до устния изпит са почти колкото свободните места
Едва 54 души успяха да решат теста за съдии по вписванията и са допуснати до втората фаза на конкурса – устния изпит. Това показват публикуваните днес резултати от писмения изпит в конкурса, обявен от Министерството на правосъдието (списъка с оценките виж тук или в следващия прикачен файл Протоколът с оценките).
Общо 595 души се явиха преди месец в НДК, за да решават тест за съдии по вписванията. Един от тях се е отказал сам, а на други двама работите са били анулирани.
Така излиза, че от 592 кандидати над 90% не са успели да се справят с въпросите на нужното ниво. Изискването беше да получат поне 4,50 на писмения изпит, което означава да дадат най-малко 32 верни отговора на 40 въпроса.
От успелите да се справят с теста, 31 души са били оценени с Отличен 6, което означава, че са дали най-много 2 грешни отговора.
Кандидатите за съдии по вписванията бяха още повече – 706, но 111 от тях се отказаха още преди първия изпит и не се явиха на него.
Сега броят им драматично намаля и почти се изравни със свободните места, които са общо 44.
Най-много вакантни позиции има в Софийския районен съд – четири. Търсят се трима съдии по вписванията за Бургас и по двама за Нови Пазар, Пловдив и Лом. По едно свободно място има в районните съдилища в Гоце Делчев, Петрич, Айтос, Карнобат, Варна, Девня, Оряхово, Дряново, Севлиево, Генерал Тошево, Русе, Луковит, Тетевен, Троян, Пещера, Перник, Чепеларе, Гълъбово, Търговище, Попово, Хасково, Харманли, Шумен, Елхово, Ихтиман, Самоков, Нова Загора, Асеновград, Никопол, Плевен и Сливница.
Предстои Министерството на правосъдието да обяви кога ще се проведе устния изпит. Днес от ведомството огласиха конспекта за него, който включва 40 въпроса. Те обхващат цялата материя, с която работи един съдия по вписванията – от общите положения за правото на собственост до вписването на възбрани и познания за тарифата за държавните такси, които събира Агенцията по вписванията (въпросника виж тук).
65
Коментирайте
Госпожо, моя случай е точно като вашия, само, че аз бях на Конкурса от 2014г. Единствения начин е да се съберете поне 5-6 ощетени, тогава може би има някакъв шанс…
Защо никога не публикуват след това верните отговори и въпросите, какво толкова ще им стане?
Щото много хора вече със сигурност ще разберат, че тестовете им са подменени.Сега само подозират…
Ситуацията е следната: готвиш се близо три месеца върху цялата дадена нормативна уредба, допълнителна литература от видни професори, тълкувателни решения и такива на ВКС, (между другото направи ли ви впечатление, че една не малка част от въпросите бяха върху ЗННД, в един момент си помислих, че кандидатствам за нотариус), и след всичките усилия те оценяват с слаба оценка като даже не публикуват този безобразен тест – умишлено, защото съм сигурна, че на всички дългогодишни юристи ще стане ясно, че без да знаеш верните отговори няма как да имаш отлична оценка, дори и със закони пред теб и помощ от приятел… Покажи целия коментар »
Тия съдии по вписванията би трябвало отдавна да преминат към Агенцията по вписванията.И да спрат да се ползват от привилегии на съдебната система.Тогаеа нямаше да има такъв наплив и изпитите биха се провели по реалистично.
Такива безумия сте написали, та ДЛР които са в тази агенция взимат по големи заплати от съдиите по вписванията. В тази връзка ще им изпишете вежди, вместо…А и ако този конкурс го провеждаше агенцията, мислите ли че резултата щеше да е различен? Другаде е разковничето-много юридически факултети, много юристи, малко работа, намаляващо население. Колкото и да бълват университетите, съдебната власт, регулираните професии-нотариуси и чси, администрацията и свободния пазар на адвокатските услуги могат да поемат краен брой хора. Затова е такъв наплива и на конкурсите за съдии, прокурори и следователи, и за нотариуси и за чси и въобще за навсякъде.
Бай Ганьо прави изпити-това е равносметката. Когато в регламента залегне правило, според което бланките за отговори да не са анонимни или най-малко да притежават уникален номер, за да може да се идентифицират писмените работи все пак по някакъв нормален начин, резултатите биха по-различни може би. Аз лично не разбирам как точно е определен номера на писмената работа, посочен в протокола (от кого, по какъв ред и от.). Нищо неочаквано за съжаление не се случи…
Това е престижна професия и има нужда от компетентни кадри, освен това за един млад човек е необходимо да му се даде хубав старт в живота. Но – нека не подценяваме – че само и единствено в Университета се учи правото – а не по кьошета и по тестове – само четене в библиотеките решава казуси – не тестове – не интернет – не компютри.
Ако нямам грешка при броенето, математиката е вярна – 31 кандидати с оценка 6.00 и 13 – оценка 5.50, общо 44!
Участвах в този така наречен изпит, сега виждам, че анулираните работи са само две, при условие, че по време на предаването на теста от кандидатите имаше със сигурност повече от двама допуснали грешки по регламента, постоянно се отбелязваха от квесторите и комисията.
Кажете за въпросите? Толкова ли сложно беше? Помните ли някой с опциите за отговор?
Начинът на провеждане на изпит с тестове винаги са оставяли в мен едно подозрение. На този не съм се явявал, но имам друг опит.
На празен лист, разбира се без имена се поставят едни хиксчета, в друг плик имената и толкоз. Всички пишат с еднакви химикали. Доказвай после, че тия хиксчета са твои или не са. Не е нужно да се правят дори нови бланки, просто се разменят една отлична с една слаба и работата е готова.
Писмената работа вече е друга бира, там участника може да идентифицира работата си с почерк.
Виж по-долу какво съм написал от първо лице.
Въпросът е какво могат да направят ощетените. Нищо! Колкото и шум да вдигнат, колкото и жалби да пуснат, резултат няма да има.
Аз успях да го разклатя и бях самичък, не искам да влизам в подробности, но си представям какво би било ако са напр. 50 човека….
Хора, пише един участник в предходния конкурс от 2014г. Ще започна оттук, че в продължение на два месеца ежедневно и много сериозно се подготвих за писмения изпит. С големи усилия успях за двата часа да реша всички въпроси. След проверка след изпита, по мои сметки трябваше да имам между 35 и 37 верни отговора. Не искам да ви обяснявам какво изпитах, когато видях протокола от изпита, в който пишеше, че имам 9 верни отговора и съответно двойка. Бях на 100 проц. сигурен, че има измама. Това косвено се потвърждава и от факта, че не искаха да публикуват резултатите с верните… Покажи целия коментар »
Това, което разказвате е потресаващо! Нека кандидатите да настояват за публикуване на теста и верните отговори?
Кълна се, че това е самата истина.
Новата мода в МП е да крият конкурсни комисии, тестове, казуси, решения. За мен това е недопустимо! Навремето Средкова на един тест ми отказа да ми каже кой ми е единственият грешен отговор и оттогава мразя такива изпълнения, а за конкурс са недопустми
Един от основните проблеми е често променящата се нормативна уредба, което личи от непрекъснатата нужда от нови и нови тълкувателни решения. Тестът не бе труден, нито времето бе кратко. Просто детайлите, който се пропускат да се научат особено по една материя, уредена с изключения в различни нормативни актове като вписването, и не много конкретно акцентирана при обучението. води до такива резултати. Имаше казуистични въпроси и по 4 отговора. Просто, добре направен и интересен тест, коъто не успях да мина, но преживяването си струваше. Винаги съм тврдяла, че тестовата форма е най-подходяща за научаванене и то на ключови детайли по всяка… Покажи целия коментар »
Поне ще е сигурно, че тези, които издържат и устният ще са качествени юристи.
Не е много сигурно. Може би те са връзкарите с готови отговори.
Така ли мислите? Не съм участвал в конкурса,но нещо ми се вижда гнила тази работа.Няколко отличници,другото двойкаджии и незнайковци.Да не се окаже,че някои от успешно положили те теста на устния не знаят!Всичко вече е възможно!
На устния ще ги изпитва пак тази комисия, която им е осигурила отлична оценка на писмения, така че ….няма да се „издънят“
Нормално е да има много разочаровани, регламента е убийствен. За нито една друга правна професия не се иска минимум 4.5 на писмен. Навремето оспориха регламента за съдийските конкурси и вече няма минимален праг на писмения. Не виждам причина да не се въведе казус и тук и за ДСИ. Решаването на казус е много по обективно, отколкото да драскаш тикчета като на листовки. Реално с 4 на писмен можеш да станеш съдия, прокурор, следовател, нотариус, а тук не продължаваш. А едни лектори сгънаха едни кинти да водят подготвителни курсове за този конкурс, по 360 на участник взимаха. Интересно каква е успеваемостта… Покажи целия коментар »
Аз съм един от курсистите, но не и един от гениите на правната мисъл, които са изкласили… Смятам, че няма здравомислещ човек, еле пък юрист, който да си помисли, че от цяла България 54-ма са знаещите… Поне цакайте фино, а не толкова уродливо!
Много е НЕ реално, за да е истина! Покажете теста с отговорите!
Съдия по вписванията,назначен по чл.68,ал.4 от КТ-до провеждане на конкурса.Колегата работи безупречно около три години,за да получи на този изпит среден 3,00 ! Нещо ми намирисва на връзки и предварително уреждане на наши хора! Пояснявам,че не съм учавствувал в конкурса.
Ако пък е работил повече години и го късат втори, трети път – какво ще значи?
Познавам го и аз. Нелепа подигравка с всички. Не е само този изпит. Но ако мълчим, няма да се промени нищичко.
Двойка по дефиниция значи пълна липса на знания. Хайде-ако имаш минимални знания-ще ти пишат среден, но при оценка двойка -въпросът е какво сте учили 5 години в Университета? Поне тройка да бяхте изкарали на подобен конкурс. Дали не следва лицата с двойка да минат на атестационен , проверовъчен държавен изпит наново?
Вижте регламента, дали имат 2 или 4 -все тая, не продължават.
Четворка не е лош резултат, дори и да не продължаваш. Значи имаш добри знания, значи, че мама и тате с основание са те издържали 5 години. При двойка-какво си правил 5 години в университета, дали не е трябвал, дали не трябва да търсиш призванието си другаде-например като продавач в мол? А да-двойкаджиите със сигурност имат и отлични дипломи. Толкова по въпроса за Йоридическите факултети.
Не, не следва да минават наново изпит. Ако сте се явявали щяхте да знаете какви бяха въпросите и съответно как бяха формулирани отговорите, а ако се вгледате внимателно в протокола би трябвало да Ви направи впечетление, че почти всички са отговорили на половината въпроси (което е оценка 2), а другата част са с над 32-39 верни отговора (оценка 5-6). Губят ми се някъде около 10 верни отговора??? А ако начина на оценяване беше друг? Всички трябваше да продължат, все пак 20 от 40 си е 50% и повече знания.
Колега, вие колко пъти проверихте знанията си на тези конкурс/и, за да си позволявате да обиждате хората, които не са спрели да дерзят, а не само да дуднат по форумите и на пейките пред блока, колко големи капацитети са!? Те, за разлика от Вас, поне са решили да положат усилия да инвестират в себе си, налагайки си в така напрегнатото ежедневие да направят постъпки да преговорят материята и прочетат новостите за сметка на времето със семействата им, останалите неизбежни служебни ангажименти и най-вече за сметка на съня си..
Гроздето е кисело. 5 години си учил в университета, поне тройка да не изкараш(особено, ако лицето има отлична диплома, какъвто е масовия случаи…) е трудно обяснимо. Че двойка и случаен от улицата ще изкара без проблеми. Лично аз -например-не се занимавам с наказателно право, имам хронична неприязън към НП- материя , но твърдя,че след под 1 месец четене набързо до час и половина на на ден за припомняне ще изкарам тройка. Да не изкараш поне тройка, но да си представил диплома с три шестици от държавните изпити?! Това е…губеща „инвестиция“ в образованието-явно е трябвало да учиш друго. да беше записал… Покажи целия коментар »
Колега, я си напиши името и си покажи снимката ,че всички да видят дали ти отива да си толкова прост бе.
До тук води задочното обучение в юридическите факултети.
С удоволствие аз и колегите, които познавам, ще минем на всички държавни наново, може и по два пъти, че общо да станат три – за щастие. Да си изкарал чисто сам и честен отличие на държавните, да си перфектен професионалист и да си скъсан на подобен „изпит“! Моите уважения, но мислете повече преди да се изказвате житейски неподготвени!
Този масов провал или е организиран и планиран, или е показател за срива на образованието по право! Което иу да е трагедията е пълна!
дайте го този тест, дето ги накъса всичките! да го видим! направо не мога да повярвам, че е възможно толкова малко хора да изкарат 4,50, при това на тест! да нямаше отворени въпроси? дайте малко вътрешно инфо
Напълно подкрепям. Да публикуват теста и отговорите.
От едната крайност на твърде много желаещи, минахме на другата – да не се знае дали ще се запълнят местата след устния изпит.
Така е когато амбициите надхвърлят възможностите.
Не е добре да се коментира отстрани, особено ако коментиращият не се е явил сам на теста.
Брей, да не се окаже след устният, че няма достатъчно класирали се и не могат да запълнят местата.
При тази ситуация устния изпит ще е формален.Има място за всички
Не е точно така. Половината от тези 54, дори и да минат устния, ще се елиминират взаимно заради дублиране на желанията (можеш да посочиш най-много две районни съдилища). И накрая пак ще има празни бройки и хора назначени до конкурс, без да са се явявали на такъв.
Това показва, че тестът е бил доста сложен и най вече, че отговорите не са изтекли както при някои други конкурси.
НЕ СЕ ЗНАЕ,ЗА ОПРЕДЕЛЕНИ ХОРА МОЖЕ И ДА СА ИЗТЕКЛИ!
A работите могат ли да се видят, да се оспори оценката?
Интересно как ще се оспори оценка от тест, който се проверява по шаблона на попълнените отговори, ама хайде.
Ти можеш ли да си познаеш хиксчетата?!
Чудя се какво е това поголовно късане, чак пък 4,50 да не могат да изкарат…
Брей, как така въпросите не са изтекли предварително? Браво.
E, нямаме гаранции, но не е било масово 🙂
Отдавна няма такива случаи на тези изпити. Това да не са кандидатстудентски изпити или матури в основното училище.
Честна и обективна ми се струва цедката с труден изпит.
Въпросникът е доволно обемист, но миналите писмения би трябвало да го покриват/
Ей сега вече ще е лошо за неуспелите.
То само с искане не става…
Брейййй, голям наплив и шумотевица за държавната ясла ! Гладен народ! Особено при тези около 60-юридически ПУЦ-а, които бълват ли бълват юристи, и чийто брой не намаляваме, въпреки че ЕС ще ни глобява. Абе хора, учете математика и биология, че по-лесно ще си намерите работа в цивилизования свят, където няма тикви от Банкя и вся осталая сволоч.
Написали сте пълни глупости, за какво ще ни глобява ЕС и на какво основание. Най лесно е да се манипулират хората и да им се развява ЕС като някакъв санкциониращ орган. Това въобще не е така. Проблемите в образованието не са в университетите а в средното образование, където се провеждат редица експерименти с децата.
Здравейте, аз съм също съм участник в конкурса. Резултата за мен бе разочароващ, защото се готвих усилено. Очаквах резултат 5.00. Всичко друго очаквах. Защо – поразпитах за този изпит, и стигнах до „Всичко вече е предварително заето, изпита е просто една формалност, за да се узаконят заетите вече места“. Така и стана. Само едно не проумявам, защо поне не сложиха реални оценки на всички останали, нека да са 4,00 или 3,00. Защо бяха тези масови двойки. Не мога да повярвам, че за този изпит сме се явили толкова „некадърни“ кадри и то всички със изискуем поне минимален стаж, което означава… Покажи целия коментар »
Здравейте, искрено съм разочарована от поредния нагласен конкурс. Учих непрестанно цяло лято, подложих себе си и семейството си на лишения. Напуснах си работата, за да се подготвя, научих почти всичко дори наизуст. Открих си само една грешка след изпита и бях убедена, че съм го издържала. Уви оценката ми е 3.50, оказа се, че теста ми е подменен, но как да го докажа. Нямам време и пари да водя дела и да искам графологична експертиза. Същевременно след проверка се оказа, че шестици имат тези, които в момента работят по заместване….. Е как ще пишат на своите хора двойки…… Е това,… Покажи целия коментар »