Нено Димов мотае делото по жалбата си за парк „Пирин“
С неясно каква цел екоминистърът Нено Димов бави с процедурни хватки и смешни действия заведеното дело по негова жалба срещу решението на Върховния административен съд (ВАС), че планът за управление на националния парк „Пирин“ подлежи на екологична оценка.
В четвъртък трябваше да се състои заседанието на последната инстанция на ВАС по съдебния спор трябва ли такава оценка, започнат от Коалиция „За да остане природа в България“ – WWF и Асоциация на парковете в България през март 2017 г. Три различни съдебни състава потвърдиха нейната необходимост, но Нено Димов се възползва от последната възможност да обжалва. Документите по делото обаче са ясни и реално това заседание би трябвало да сложи край на сагата в ползва на природозащитниците.
Нено Димов обаче е оттеглил пълномощните на тримата юрисконсулти по делото и е издал заповед за отпуск на четвъртия юрист, с когото ведомството разполага. Самият той е представил пред съда тридневен болничен лист, издаден в сряда. Поставената му диагноза е стомашно разстройство, което няма как да се докаже дали е така и при такива оплаквания джипитата веднага издават болнични.
Съдът не е насрочил нова дата за разглеждане на жалбата на Нено Димов. Такава може да бъде определена и след няколко месеца, коментира пред Mediapool председателят на Асоциацията на парковете в България Тома Белев, който е сред страните по делото. Според него единствената цел на министъра на околната среда и водите е да бави максимално дълго крайното решение по делото чисто имиджово, тъй като застъпва мнението, че екооценка на плана за управление на парка не е нужна.
Белев коментира още в публикация във Фейсбук, че излизайки в болничен Нено Димов не е упълномощил някой от своите заместници да го представлява пред съда, каквато законова възможност има.
„Съгласно устройственият правилник на МОСВ, Дирекция „Правна“ осъществява процесуалното представителство на министерството пред съдилищата. В дирекцията има 16 служителя. Съгласно същият правилник функциите на министъра в негово отсъствие се изпълняват от определен със заповед за всеки конкретен случай заместник-министър. Днес пред ВАС министър Нено Димов оттегли пълномощните на трима от своите юрисконсулти по делото за Пирин, и не предложи пълномощно за някой от останалите членове на дирекция „Правна“ или заместник министри, а само свой болничен, че е със стомашно устройство целейки да отложи съдебното заседание“, написа Белев.
„За мен това е атака срещу националната сигурност, защото министър Димов е оставил републиката три дена без компетентен орган по околна среда, само и само да отложи с някой месец неминуемото решение на съда4, допълва той.
Част от присъстващите на заседанието на ВАС в четвъртък, след като разбраха за отлагането му, занесоха в Министерството на околната среда активен въглен и тоалетна хартия за Нено Димов, съобщи сайтът Дневник.“Фактите по отлагането на делото оставят сериозно съмнение за злоупотреба с процесуални права и опит за шиканиране на процеса по установяване на истината за законосъобразността на решението на министъра на околната среда и водите за одобряване на проекта на ПУ на етап преценка по ЗООС и ЗБР“, посочиха в свое изявление от Световния екофонд WWF.
Природозащитниците припомнят, че по време на управлението на служебния министър на околната среда и водите Ирина Костова през 2017 г. бяха предприети стъпки подготвеният проект на нов план за управление на Национален парк „Пирин“ да бъде одобрен максимално бързо. Финансираният с европейски средства проект предвижда строителство върху 12 пъти повече площ от националния парк спрямо сега, както и сеч на горите върху 60% от територията на парка, допълва екоорганизацията.
На 1 март 2017 г. Костова реши, че документът няма нужда от екооценка, но на 6 март отмени това свое решение, а на 13 март излезе с три допълнения на предишните две решения, едно от които за изготвянето на такава преценка. Такава обаче така и не започна, а се разви съдебния спор.
Паралелно на това правителството реши да променя стария план за управление на парк „Пирин“ за да удовлетвори инвестиционните намерения за строежи, но това решение също падна в съда.
Позицията на природозащитниците е, че отказвайки да се съобрази с решението на съда да изготви екооценка на плана за управление на парк „Пирин“, Министерството на околната среда и водите се поставя в позиция на противник на опазването на природния ресурс на България. Те неведнъж са искали оставката на Нено Димов като неспособен да се справи със защитата на природата, но от негова страна няма никаква реакция.
Сега от Коалицията „За да остане природа в България“ обявиха, че виждат в действието на министъра неуважение към съда и обществото и затова настоят за неговата незабавна оставка.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте