Прокурори в болница
Прокуратурата влезе в болници и лекарски кабинети. Пак. Този път, за да провери нещата, които касата си проверява редовно и стриктно. И санкционира когото трябва, както си му е редът. Какво иска да докаже държавното обвинение? Че работи? И какво от това? Защото нищо не произлезе от проверките на Сотир Цацаров от края на 2017 г., когато той бе направо изненадан от схемата „болница в болница“, която от години източва касата. Единственият резултат от „проверката“ на 40 класьора с договори на 295 държавни и общински болници бе въпросът на главния прокурор: „Защо лечебните заведения трябва да са търговски дружества, при това без право на търговска дейност?“ След това – мълчание. Толкоз от Цацаратурата.
Сега, съвсем предизборно, отново държавното обвинение се заиграва с най-скъпото на бедния българин – здравето му. И плащането, и доплащането на нещата, които и без това касата плаща! Но да не забравяме, че освен местния вот задава се и изборът на главен прокурор. Той комай е ясен и добре известен, подкрепят го „всички“, дори детските ясли. С какво проверката на ВАП в болниците, лекарските и зъболекарски кабинети ще подобри здравната система не е ясно. Ще намали ли доплащането от пациентите? Ще увеличи ли заплатите на лекари и сестри? Държавата ще започне ли да превежда цялата сума за вноските на хората, които осигурява? Отговорът е ясен – преди всичко лъска имиджа и егото на Иван Гешев, преди да е станал главен прокурор.
Иначе доплащането по закон е забранено. Забраняват го още веднъж през Закона за лекарствата. Толкова здраво го забраняват с разни декрети, че то – доплащането, се задава със страшна сила – дали под формата на „административни услуги“, дали под формата на „избор на екип“ или „избор на час за операция“, или под формата на „дарение“. И никакви, никакви акции на прокуратурата няма да му попречат. Защото на управляващите не им стиска да правят истински промени.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте