Съдът отмени спирането на строителството на небостъргача „Златен век“
„Артекс“ обяви, че е претърпяла загуби за 1,8 млн. лв. от заповедта на ДНСК
Формално изясняване на фактите, несъразмерност на предприетите мерки и погазване на принципа на истинност в административното производство. Всички тези сериозни нарушения установява Административен съд София-град (АССГ) при издаването на заповедта на шефа на строителния надзор за спиране на строителството на небостъргача „Златен век“ в столичния кв. „Лозенец“.
Затова съдия Мария Ситнилска от АССГ отменя заповедта. Решението ѝ (пълния му текст виж тук) обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
„Формално в същата (заповедта за спиране на строителството – бел. ред) са посочени, както фактическите, така и правните основания за издаването ѝ. Данните по делото сочат обаче, че при издаване на оспорената заповед императивното изискване за изясняване конкретиката на поставяния пред административния орган казус не е спазено“, заявява съдия Ситнилска.
Тя констатира противоречие между квалификацията и описанието на отклоненията при строителството и некоректно посочени правни основания в заповедта.
В решението се изтъкват разминавания между констативния протокол от проверката на ДНСК, предшествала спирането на строежа и самата заповед. И се посочва, че след првоерката от „Артекс“ са направили възражение, че всички нарушения, установени от строителния надзор, вече са отстранени и в момента строежът е в пълно съответствие с одобрените строителни книжа и нормативи.
Съдът казва, че няма самоволно отстраняване на твърдените от ДНСК нарушения, защото административният акт, който спира строителството и обявява съществуването на нарушения, които според строителния контрол са били допуснати, към онзи момент дори не е бил издаден. И действително констативният акт е само процесуален акт и няма материалноправно действие.
Съдът критикува и издвода на ДНСК, че „липсва информация и яснота по какъв начин са отстранени, предвид липсата на представени проекти за възстановяване“. „Съгласно чл. 35 от АПК индивидуалният административен акт се издава, след като се изяснят всички факти и обстоятелства от значение за случая и се обсъдят обясненията и възраженията на заинтересованите лица. Разпоредбата е императивна и представлява гаранция за издаването на административен акт в унисон с принципите на законност, истинност и съразмерност. Данните по делото сочат на нарушение на чл. 35 от АПК, изразяващо се във формално изясняване на фактите и обстоятелствата по делото и формално обсъждане на възражението на заинтересованата страна. Допуснато е и нарушение на чл. 36, ал. 3 от АПК, доколкото административният орган не е проверил и преценил всички събрани доказателства“, заявява съдия Ситнилска.
И подчертава, че тези нарушения, допуснати от ДНСК при издаването на заповедта за спирането на „Златен век“, са съществени, доколкото спазването им би довело евентуално до постановяването на административен акт с различно съдържание. „Като не е преценил всички факти и доводи от съществено значение за случая, административният орган е допуснал нарушение на един от основополагащите принципи в правото и в частност в административното производство, въведен в чл. 7 от АПК, а именно принципа на истинност“, се изтъква в решението.
Като в него се посочва, че погазването на процесуалните правила е довело и до неправилно прилагане на материално правните норми.
„Ако е налице съществен порок в дейността по установяване на фактите в административното производство, както е в случая, недопустимо е предполагаемата воля на органа да бъде извеждана, респ. допълвана или изяснявана в съдебната фаза на процеса. В случая, от съдържанието на оспорената заповед не стават ясни фактическите установявания на административния орган“, пише съдията.
Мария Ситнилска специално отбелязва, че в случая е нарушен и принципът за съразмерност (установен в чл.6 от АПК), тъй като отклоненията в строителството се отнасят до отделни части на строежа и това не би трябвало да доведе до спиране на целия обект. „Прилагането на принципа за съразмерност изисква да бъде спряна само тази част от строежа, засегнат от констатираните отклонения, с оглед постигането на целта на закона“, обяснява тя.
Нещо повече – ако установените нарушения са били отстранени още към момента на издаване на заповедта и не са съществували, то това спиране би било лишено от своята цел.
Освен това в решението АССГ дава становището си по един от най-дискутираните въпроси около изграждането на „Златен век“ – дали е валидно разрешението за строителство. И отговорът на съда е категоричен – десетгодишния срок спрямо издаденото разрешение за строеж ще изтече през 2028 г.
От „Артекс“ коментираха решението така: „Липсата на прозрачност и правната несигурност, създадени от действията на институциите преди това решение на САС, доведоха до загуби за „Артекс“ в размер на 1 800 000 лв. от издаването на заповедта на ДНСК на 15 април 2019 г. до днес“.
От компанията подчертават, че съдът е потвърди, че разрешението за строеж на „Златен век“ е валидно. И заявяват: „В една правова държава законът следва да се изпълнява от всички нейни субекти, т.е. очакваме и разчитаме, че институциите и гражданите ще се съобразят с решението на съда“.
7
Коментирайте
Решението на съда може да е юридически блестящо, но управлението на София е престъпно и малоумно. Самият факт, че изобщо е дадено разрешение за строежа на това чудо на една метроспирка от центъра на града говори повече от всяко празно предизборно обещание на г-жа кметицата и експертния ѝ екип. Дай, Боже, това безумие да приключи след два месеца на изборите!
Впечатлен съм. Удоволствие е човек да прочете юридически изпипано решение. Има съдебни решения, които ми връщат вярата в правото.
перфектно решение! когато правото затваря устата на политическата конюнктура
Хубава работа, ама българска. Защо не спряхте строителството като хората, може би, за да се стигне до тук?
Защото става въпрос за много пари и се накърняват интересите на властимащите.
Евала на съдийската, с блестящо решение успява да затвърди една очевидна за всички несправедливост, така става когато играят големите пари
В цивилизованите държави правото е на първо масто. Цивилизована е само правовата държава. След като нещо е разрешено по надлежния ред, трябва да се изпълнява.