Биляна Гяурова: Поставянето на едно стъпало на съд и прокуратура застрашава независимостта на съда
Проектът за законови промени, предложени от правосъдния министър за механизъм за разследване на т.нар. трима големи в съдебната власт., бе посрещнат с критики от десет неправителствени организации.
Основното притеснение е, че се прави опит на една и съща позиция да бъдат поставени съд и прокуратура, обясни в предаването „Неделя 150“ по програма „Хоризонт“ Биляна Гяурова – Вегертседер, директор на Българския институт за правни инициативи.
По думите ѝ това е „грешна и опасна юридическа постановка, да се поставят на едно стъпало съд и прокуратура“.
„Това застрашава независимостта на съда като. И това показва, че на практика могат да бъдат създавани и механизми за натиск и за влияние върху всеки един съд, щом това се предлага да бъде направено по отношение на председателите на двата върховни съда в страната“.
Пред БНР тя обясни какво именно в идеите на министър Кирилов е провокирало организацията:
„Не излизаме за първи път с такава позиция. Още през април месец имахме едно открито писмо, с което призовахме правосъдният министър да свика извънредно заседание на Съвета по актуализираната стратегия за съдебна реформа, на което да бъдат обсъдени именно неговите идеи за създаване на такъв механизъм. Защото това беше едно от първите неща, които той каза, че ще осъществи… “
Механизмът за сътрудничество и проверка спрямо България може да остане под друга форма, прогнозира Биляна Гяурова – Вегертседер.
„Това, което става в момента в страната, с тези предложения на министъра на правосъдието за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), скандалите, които разтърсиха политическата конюнктура по отношение на сделките с недвижими имоти, всъщност показват още по-сериозно отстъпление от върховенството на правото в страната. Това може да накара хората в Европейската комисия и останалите държави, които ни наблюдават да се замислят“, посочи тя.
Очаква се Европейската комисия да излезе с устния си доклад за мониторинга върху правосъдната ни система през юли. Писменият доклад трябва да излезе до края на октомври, когато изтича мандатът на настоящата Европейска комисия. Ако дотогава механизмът не отпадне, правосъдният министър Данаил Кирилов заяви, че ще подаде оставка.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте