Депутатите решиха окончателно
Забранен е шумът на открито от 14 до 16 часа и от 23 до 8 часа
Нарушителите ги грози санкция до 12 000 лева
Шумът на открито се забранява между 14 и 16 часа и от 23 до 8 часа. Ограничението важи за открити площи и зони в територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии, както и в зони със смесено предназначение. В тези часове се забранява и шумът от строителство като изключение ще правят железопътните гари, автогарите, аерогарите, морските гари и използването на системи за оповестяване на населението при бедствия.
Това гласят промените в Закона за защита от шума в околната среда, които днес бяха приети на второ четене от Народното събрание. По предложение на заместник-председателя на ПГ на ДПС Йордан Цонев забраната няма да важи за територията на религиозните храмове.
Депутати от левицата поискаха забрана за шум да важи от 24 часа, а не от 23, както е първоначалното предложение. „Осем часа е напълно достатъчно време за почивка. През трите летни месеца до 22.30 часа е светло. Трябва да има оптимален срок тази забрана да влиза от полунощ. Много заведения в страната и по Черноморското крайбрежие са открити и работят усилено през това време, за да реализират печалба“, каза депутатът от БСП Христо Проданов. Според него интересите на малкия и средния бизнес биха били удовлетворени, ако забраната влиза в сила с един час по-късно.
Според лидера на НФСБ Валери Симеонов има бизнеси в страната, които работят в нормален работен ден. По думите му 85% от работещите са заети в малките и средните предприятия, затова няма нужда часовият пояс на забраната да се изменя. „За седмица, от 10-16 юли, имаме четири сигнала за шум в от заведение в Несебър. Това показва, че голяма част от заведенията са намалили шума заради по-строгите мерки“, каза Симеонов.
Всъщност именно той стои в основата на промените в закона, след като предприе няколко акции срещу шума в заведенията по Черноморието през последните две години в качеството си на вицепремиер.
Депутатите отхвърлиха предложението на БСП и одобриха първоначалния вариант – забраната да започва в 23 часа.
За нарушителите са предвидени и по-високи санкции. Физическите лица ще се наказват с глоба от 500 до 1000 лева, а при повторно нарушение – от 2000 до 6000 лева.
Санкциите за юридическите лица са от 3000 до 6000 лева при първо нарушение и от 5000 до 12 000 при повторно.
13
Коментирайте
Стига бе, да идеш на море и да не осъмнеш в дискотека. Егати минавката.
По принцип съм уравновесен човек и запазвам самообладание, дори да ми се изходят върху главата. Обаче такова ръсене на мозък ме изкарва извън релси. Правите ли сметка, че докато разпускате барабар с шумните пияници или дрогирани индивиди, че някои майки се опитват да приспят децата си, или възрастните хора са отдавна заспали?
Мъка ми е за заведенията в Слънчев бряг.
Там не ги мисли. Полицаите отдавна са вербувани. Направо са си на щат в контингента.
Някой явно обича „шумът на парите“. Пак ще има нарушител, измъкнал се от глоба срещу съоъветната сума.
Или пък, „интересите“ на бизнеса биха съвпаднали с тези на работниците. Ако затварят в 23ч или пък намаляват музиката след 23ч, ще е по-добре за всички, а туристите ще се научат да се забавляват в нормалните часове.
Заповядайте в Банско – в близост до жилищна сграда на ул. Цар Симеон сглобяват дървени къщички – шум от 08.00 сутринта до 7 вечерта – моторни резачки на MAX…реакция от институциите никаква…
Трябва да има диференциране според мястото – град и село ли е, курорт ли е, на открито, на закрито, близо до жилищни сгради или в полето…
Най-накрая. Прибере се човек от нощна смяна и не може да си почине като хората от тези строежи навън.
За следобедната почивка-о.к. Обаче да отидеш на море и след 23. 00 ч. да не можеш да се повеселиш! Егати пенсионерския закон.
Pone trqbwa6e da wdignat letwata do 24.00.
Стига с тая маймуница, бе.
Валери Симеонов ще остане в политическата ни история с едно смислено нещо – ей тоя закон. Той, разбира се, няма да бъде спазван, щото сме в България, нали, а и самият закон не е особено важен, поставен редом с демографската криза, куцото образование и липсващото здравеопазване, тъй че генерално Симеонов няма да остане в историята изобщо.