Към 2023 г. в България трябва да има поне 250 000 електронни дела
Към 2023 г. в България трябва да има поне 250 000 електронно обработени дела. Това стана ясно след среща на членове на Висшия съдебен съвет с представителите на експертната мисия на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка.
По време на срещата напредъка в областта на електронното правосъдие е представила Гергана Мутафова, която ръководи проект „Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата“. Тя е съобщила на представителите на ЕК, че вече е избран изпълнител за изработване на Единната информационна система на съдилищата, която ще замени петте действащи деловодни системи и ще сложи началото на електронното правосъдие и електронно обработване на делата. Системата ще бъде обвързана с Единния електронен портал на съдебната власт и заедно с Единната централизирана система на административните съдилища и Унифицираната електронна система на прокуратурата ще даде възможност да се въведе електронно правосъдие.
В началото на 2020 г. се очаква да бъде предоставен системният продукт, за да започне поетапното му тестване и внедряване. Като от ВСС са посочили, че то ще започне в района на две апелативни съдилища.
На срещата представителите на ВСС са запознали евроекспертите с всички мерки, които са предприети за преодоляване на неравномерната натовареност на съдилищата. Като шефката на комисията по натовареността към Съдийската колегия Даниела Марчева е обяснила, че се прилага комплексен подход, който включва няколко насоки. Първо се предлагат законодателни промени за правилата за местна и родова подсъдност на определени категории дела, освен това се преместват съдии от ниско натоварени в по-високо натоварени съдилища като столичните районен, градски и апелативен съд. Част мерките срещу неравномерната натовареност е и идеята за централизирано електронно разпределение на заповедните производства. А друго предложение е да се прекрои районът на Софийския районен съд и така част от делата му да отидат в Елин Пелин, Костинброд, Перник и Самоков.
По време на срещата с евроекспертите е коментирано и решението на Конституционния съд, с което той заяви, че магистрат не може автоматично да бъде отстраняван от длъжност заради повдигнато обвинение. Представителите на Еврокомисията са се интересували и от изискването в Закона за съдебната власт магистратите да декларират всички свои дейности и членства в организации (пълния отчет за темите, обсъдени с мисията от Брюксел, можете да прочетете тук).
4
Коментирайте
Допада ми идеята да се прекрои районът на Софийския районен съд. Така съществено ще се намали натовареността на колегите.
Единната информационна система на съдилищата би била много полезна за електронното правосъдие, тъй като между деловодните системи в отделните съдилища има съществени разлики.
Особено в СГС справките са под всякаква критика.
Като сдобием електронно правителство, тогава и електронни дела. Тоест – няма да е скоро.