Съд пусна под домашен арест банкерката от Нова Загора
Бургаският апелативен промени мярката за неотклонение на бившата шефка на клона на „Алианц Банк“ в Нова Загора Биляна Манчева в домашен арест.
Прокуратурата обвини Биляна Манчева в присвояване на над 400 000 лева от парите на клиентите. Тя беше задържана на 18 февруари. Според обвинението, 29-годишната жена е извършила неправомерни финансови транзакции от сметки на клиенти на банката за над 240 000 лева, 75 579 щатски долара и 1645 британски лири в периода от 2016 до 2019 г. Обвинението твърди, че бившата шефка на банковия клон е теглила парите с чужди карти.
Пред Апелативният съд в Бургас видимо разстроена Манчева проговори за първи път. Оплака от условията в Сливенския арест и поиска да бъде пусната.
„Аз не издържам. Сънувам кошмари. Само преди седмица бях успешен финансов директор на банка, изведнъж се озовах в една килийка – метър на метър. Стоиш затворен и не знаеш какво се случва…Моля да ме пуснете под домашен арест – ако трябва по сто пъти да ме проверяват… В ареста е нечовешко“ – с тези думи Манчева се обърна към съдебния състав, предаде „Дарик нюз“ (dariknews).
Манчева обясни, че няма опасност да се укрие. Аргументът ѝ беше, че ако е искала да го направи, е щяла да го стори докато е текъл одитът в банката преди да бъде арестувана. За нея задържането ѝ било като „гръм от ясно небе“, предаде бургаското издание „Флагман“.
Биляна Манчева заяви пред съда, че не е правила никакви злоупотреби, управлявала е финансите на много второстепенни разпоредители в Нова Загора, сред които детски градини и училища и всичките ѝ имали доверие.
Защитата ѝ поиска Манчева да бъде пусната под домашен арест. Мотивите – събраните доказателства били косвени, а условията в ареста – ужасяващи.
„Арестът в женския затвор в Сливен е единственият в страната, който не е ремонтиран. Там има хепатит Б, серопозитивни, въшки и всякакви екзотични животни…. Вече и сложиха и съкилийничка в килия от два квадратни метра. Биляна страда от клаустрофобия“, каза адвокат Младен Донев.
Той посочи, че по делото до момента няма счетоводен документ, доказващ отклоняване на средства, няма и преки доказателства, а само косвени.
„Присвояване има, когато е доказано, къде влизат паричните средства – примерно: влизат в джоба на еди-кой си – той ги е присвоил. Като няма къде влизат, значи финансовата институция е отговорна за липсата им. И тогава има безстопанственост на някои отговорни лица в банката“, каза адвокат Донев.
Прокуратурата поиска бившата банкера да остане в ареста. Има събрани достатъчно данни за извършено престъпление чрез свидетелски показания и писмени доказателства, заяви прокурорът по делото Красимира Каталиева.
„От юни 2016 г. – три месеца след назначаването ѝ, до 5-ти февруари- началото на одита, Манчева е източила над 400 000 лв. Касае се за арогантна личност, с престъпно самосъзнание. Безскруполно лице. А след осъзнаване на санкцията, която я грози – от 10 до 20 години затвор, има опасност тя да се укрие и да въздейства върху свидетелите“, заяви а прокурор Кателиева и настоя задържаната да остане зад решетките, съобщава dariknews.
Обвинението изтъкна, че ако обвиняемата излезе на свобода може да окаже натиск над свидетелите, защото голяма част от тях все още не са разпитани.
На въпрос как точно бившата банкерка е присвоила сумата от над 400 000 лв. прокурор Каталиева отговори, че присвояването е станало „чрез различни механизми, където не е било необходимо да се съставят документи и тя не ги е съставяла, защото така би могла да бъде уличена“, предаде БНР.
Решението на магистратите за промяната на мярката за неотклонение с по-лека е окончателно и не подлежи на обжалване. Преразглеждане може да има, ако обвиняемата Манчева се опита да избяга от страната или срещу нея се съберат нови доказателства, уличаващи я в извършване на престъплението.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте