След като Варненският районен съд върна на поста му отстранения за плагиатство ректор на ТУ-Варна проф. Росен Василев, хаосът с правния казус продължава. Професорът бе отстранен от заеманата длъжност, след като Комисията по академична етика към министър Красимир Вълчев установи категорично, че е плагиатствал в трудовете си. Законът за развитието на академичния състав (ЗРАС) бе специално променен през май миналата година и постановява в такива случаи доказаният от комисията плагиат незабавно да бъде отстранен от заеманата академична длъжност и да му се отнеме научната степен. В съответствие със ЗРАС министър Вълчев отстрани ректора Росен Василев и назначи за временен ректор проф. Розалина Димова, която пък освободи от поста му уличения в плагиатство.

Тъй като обаче според Закона за висшето образование (ЗВО), ректор се избира и освобождава от Общото събрание на вуза, което в случая не е станало, съдът на 22 февруари е върнал Василев като ректор. Той обаче е обжалвал не загубата на поста ректор, а освобождаването си от длъжността „професор“, направено от Димова, каза министър Вълчев за ДУМА.

Според юристи, Василев е отстранен от поста ректор по ЗРАС, а от академичната длъжност „професор“ правилно го е освободил новият временен ректор като работодател. Вероятно решението ще бъде обжалвано пред по-висока инстанция. Експерти коментират, че съдът не е съобразил факта на плагиатството, който категорично препраща казуса с ректорството към ЗРАС – според чл. 36 на този закон, уличеният в плагиатство губи всички права, произтичащи от заеманата длъжност и от научната степен. Т.е. Василев е с отнети права на ректор и не може да бъде освобождаван и възстановяван като такъв.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar