Предложението на ГЕРБ да отпадне забраната за оповестяване на резултати от социологически проучвания в деня за размисъл и в изборния ден може и да не мине в парламента. ГЕРБ се аргументира с факта, че тази забрана и сега се нарушава, тъй като някои медии публикуват данни от проучвания в социалните мрежи. Законодателната поправка стана пореден повод за разделение в съуправляващата коалиция „Обединени патриоти“ – НФСБ са против, ВМРО я подкрепят, а „Атака“ мълчат.

БСП и ДПС няма да подкрепят предложението на ГЕРБ, внесено във вторник между двете четения на поправките в Изборния кодекс. Своите предложения за ремонт на изборните правила внесоха и от БСП, ДПС и „Атака“.

Най-много критики обаче отнесе искането на ГЕРБ.

„Едно такова предложение означава да променим закона, за да угодим на нарушителите. По тази логика трябва да направим закон, който ако има много убийства, да ги оправдава. Това, че СЕМ не си върши работата въобще, че се нарушава гадно, брутално законът и в деня на изборите и в деня преди изборите с измислените анкети, не означава, че не трябва да се налагат санкции“, коментира депутатът и лидер на НФСБ Валери Симеонов, който дори предложи СЕМ вече да не отговаря за това, защото не се справя.

БСП и ДПС изтъкнаха сходни аргументи – не бива да се променя закона, за да се угоди на нарушителите.“Трябва ли да отменим Закона за движение по пътищата, защото, видите ли, шофьорите карат с превишена скорост? Този аргумент не ми се струва толкова състоятелен“, каза в сряда пред журналисти депутатът от ДПС Хамид Хамид.

Искрен Веселинов от ВМРО подкрепя основанията на ГЕРБ: „И сега забраната се нарушава. Това не изкривява изборните резултати“ .

Депутатите от „Воля“ също подкрепят идеята на ГЕРБ.

Спорът ще се реши от „Атака“ и независимите

В тази ситуация решаващи се оказват гласовете на „Атака“ и на независимите депутати. Ако партията на Волен Сидеров подкрепи предложението, то със сигурност ще мине и на изборите за евродепутати през май резултатите от екзит половете ще се обявяват в реално време в медиите. Ако „Атака“ е против, съдбата на поправката ще зависи от това колко депутати ще са в залата при гласуването и от кои партии ще са те. Важна ще бъде и позицията на двамата независими народни представители.

Депутати от „Атака“ не пожелаха да коментират пред Mediapool дали подкрепят предложението на ГЕРБ. Те не поискаха да обяснят и собствените си предложения за промени в Изборния кодекс, които не са подписани от другите партии в ОП и засягат евроизборите. „Атака“ настояват в тъмната стая да има табло, на което да е написано в листите на коалициите кой кандидат от коя партия да е. Идеята на атакистите идва в момент, в който лидерът на партията Волен Сидеров неофициално от месеци настоява да бъде водач на обща листа на коалицията, но ВМРО и НФСБ са против. Тази тема не е обсъждана официално от трите партии на техния коалиционен съвет. По информация на Mediapool ВМРО и НФСБ не са били информирани, че „Атака“ ще внася свои предложения за промени в изборния закон.

Назрява и още един разнобой. Този път между ГЕРБ и ОП

В първоначалния законопроект на ГЕРБ и на ОП, който отвори изборния закон, беше предложено в интегралната бюлетина да няма номера на партиите. Мотивът беше, че така ще се избегне т.нар. феномен „15/15“ – когато избиратели погрешно гласуват с преференция за кандидата от листата, чийто номер съвпада с номера на партията в бюлетината. От ДПС бяха твърдо против и ГЕРБ отстъпиха крачка назад. Председателят на правната комисия Данаил Кирилов обяви, че ще предложи преди окончателното приемане на промените номерата на преференциите да са различни от тези на партиите. „Обединените патриоти“ продължават да настояват номера на партиите да няма.

Срокът за предложения между двете четения на Изборния кодекс изтече, но Кирилов не внесе искането си за оставане на номерата. Това породи съмнения, че те все пак ще отпаднат.

„Господин Кирилов даде тази идея за различните номера. Не сме я внасяли, защото е негова“, коментира пред Mediapool Хамид Хамид. Самият Кирилов обясни, че не се е отказал от идеята си, но няма пречка тя да бъде предложена при гласуването на второ четене в правната комисия.

„Обединените патриоти“ продължават да твърдят, че ще гласуват „за“ отпадането на номерата на партиите и не са съгласни с идеята на Кирилов. От „Воля“ искат да няма номера. „Аз мисля, че номерата са нещо, което помага на по-слабо образовани хора“, каза лидерът на „Воля“ Веселин Марешки пред Mediapool.

ДПС искат ограничението за до 35 секции извън ЕС да отпадне

ДПС предложиха да отпадне ограничението за таван от 35 избирателни секции в страните извън ЕС. Лимитът бе въведен от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт в предходния парламент. От ГЕРБ засега избягват да коментират дали биха подкрепили поправката на ДПС, като се има предвид острата съпротива на „патриотите“ заради секциите в Турция.

„Ако отпадне забраната за до 35 секции извън ЕС с тяхна подкрепа, това ще е голям проблем за отношенията ни с ГЕРБ. Ние твърдо стоим зад това предложение“, каза депутат от ОП.

Пред Mediapool от ДПС обясниха, че са „сами в това, а и в други предложения“.

Поправките на Изборния кодекс ще се забавят повече от очакваното

Управляващите са решили да не бързат да приемат окончателно поправките, въпреки че вече се нарушава препоръката на Венецианската комисия да не се правят промени в изборните закони по-малко от 6 месеца преди избори.

Очакваше се измененията в ИК да бъдат гласувани бързо след коледната ваканция на парламента. Това обаче беше преди внасянето на толкова предложения между двете четения. Процесът ще отнеме време, за да бъде направена работна група, която обстойно да обсъди всички изменения. „Ако не направим обсъждания, ще ни обвинят, че сме приели измененията на тъмно“, обясни Веселинов.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar