Испанският политически елит е на нокти, защото не се знае коя ще бъде следващата жертва… Следващата жертва на бивш полицейски шеф, който въпреки че е в затвора, предизвика истински трусове сред най-високопоставените политици в страната. Засегнат се оказа и кралският двор.

Бившият ръководител на полицейско звено в столицата Мадрид Хосе Мануел Вилярехо (67 г.) предизвика политическо цунами с разпространяването на тайните записи, които незаконно си е позволявал да прави в продължение на десетилетия по време на неофициални разговори с политици, съдии, бизнесмени, полицаи и прокурори. Властта се тресе в очакване в публичното пространство да изтече, уж случайно, пореден разговор, който ще компрометира политик или член на кралското семейство. Вилярехо е зад решетките от около година по обвинения в участие в престъпна група, пране на пари и взимане на подкупи в особено големи размери. Той категорично отрича, че стои зад разпространяването на записите, но признава, че притежава по няколко копия от тях. Сигурно е, че появата им не може да стане без изрично нареждане на Вилярехо, а разследващите проверяват как и от кого ги получават няколко испански медии.

Последният запис от богатата колекция на Вилярехо, която според разследващите по обем се равнява на „тримесечни радиопрограми, излъчвани без прекъсване“, се появи преди дни. Главен герой е бившата министърка на отбраната и ексгенерален секретар на опозиционната в момента Народна партия Мария Долорес Коспедал. Тайната й среща с Вилярехо е през лятото на 2009 г., малко след избухването на скандала с черните каси в Народната партия. Разбира се, основната тема е незаконното финансиране на партията и хода на разследването. По онова време в партийната йерархия Коспедал се нарежда веднага след лидера Мариано Рахой. И Коспедал, и Вилярехо настояват за пълна дискретност, макар че бившето ченге прави пълен запис на срещата. На нея присъства и съпругът на Мария Долорес Коспедал, който е добър познат с Вилярехо и е имал и други срещи с него. Той е организирал разговора, като целта била да се възпрепятстват разследванията, свързани с Народната партия. След появата на записа Коспедал не отрече, че мъжът й се е срещал с бившия полицейски шеф, но категорично отхвърли твърденията, че е имало опит да се повлияе на проверките. Записите разбуниха духовете в Народната партия и

вероятно ще се окажат фатални за бъдещата политическа кариера

на Коспедал, която се очакваше да оглави партийната листа за евроизборите през пролетта на 2019 г.

Тайните записи на Хосе Мануел Вилярехо, който започва работа в полицията в далечната 1973 г. по време на управлението на Франсиско Франко, за първи път се появиха през юли т.г. и мигновено предизвикаха скандал. Първият изтекъл запис съдържа скандално изказване на бивша любовница на оттеглилия се от испанския престол крал Хуан Карлос I – Корина цу Зайн-Витгенщайн. Тя твърди в разговор с Вилярехо, че монархът си е позволявал да използва името й, за да прикрива недвижима собственост и пари в швейцарски банкови сметки. Жената веднага се обяви за „жертва на кампания за очерняне на името й, зад която стоят политически мотиви“, но нито потвърди, нито отрече, че гласът от записа е нейният.

Хосе Мануел Вилярехо от доста време се върти около най-висшите политически кръгове в Испания и не е чудно, че се е ползвал с доверието на влиятелни държавници. От 90-те години върти бизнес с т.нар. „кризисен мениджмънт“, като е успял да направи 46 фирми с общ капитал около 16 млн. евро. Няколко месеца преди да бъде арестуван, Вилярехо дава интервю за испански тв канал, в което не се свени да признае, че ръководи дузина частни фирми, което според него му е позволило

„да действа като инфилтриран агент“

по случаи, в които „държавата не можеше да се намеси“. Вилярехо не спира да повтаря, че Министерството на вътрешните работи е било наясно с дейностите му и е смятало, че тя не пречи на полицейските му задължения. Той активно работи по поръчки, възложени му от големи корпорации и от богаташи. Смята се, че има приближени из повечето правоприлагащи институции. Според разследващите той е създал паралелна разузнавателна служба, чиято задача е била да събира информация и за съдии, журналисти, бизнесмени, политици от Народната партия и от Социалистическата партия, дори полицаи и разузнавачи. Затова и много от заемащите високи постове са „силно притеснени“ от следващите стъпки на Вилярехо, който умело използва незаконно събраната информация, за да ги изнудва. Той пък се ожесточи много, след като на 5 октомври съдът отказа да го пусне от ареста с мотива, че има риск да избяга, сериозността на действията му и отказа да съдейства на властите.

Малко след това гласът на правосъдния министър от Социалистическата партия Долорес Делгадо можеше да бъде разпознат във втори мистериозно появил се запис от колекцията на Вилярехо. Той е направен по време на вечеря между Делгадо и бившия полицейски шеф през 2009 г. Тогава тя е прокурор. От появилите се в публичното пространство записи става ясно, че Делгадо си е позволила да използва хомофобски изказвания по адрес на колегата си и в момента вътрешен министър Фернандо Гранде-Марласка, който не крие хомосексуалността си. Освен това в присъствието на Вилярехо Долорес Делгадо обвинява съдии и прокурори, че са били придружени от непълнолетни момичета по време на пътуване до Колумбия. Бившият полицай пък се хвали, че е използвал „агенция за модели“, за да получи „вагинална информация“ – тайни, които проститутки разкриват за политици или за шефове на компании.

Испанската опозиция настоя за оставката на правосъдната министърка след разкритията от записите. Премиерът социалист Педро Санчес обаче я подкрепи и обяви, че правителството му няма да приеме „да бъде изнудвано“. Пред парламентарна комисия Делгадо обвини консервативната опозиция, че използва и дори защитава Вилярехо. При изслушване пред парламентарна комисия тя обяви, че има основания да се смята, че по времето на управлението на Народната партия Вилярехо е участвал и в Операция „Каталуния“, като задачата му била да изфабрикува „фалшива информация срещу сепаратистките партии“ и срещу крайнолявата „Подемос“. Министърката заяви също, че „според антикорупционните прокурори мафиотското полицейско звено на Вилярехо се е опитало да окаже въздействие на политиката на националната полиция и е разчитало на държавни чиновници, депутати, медии и служители в съдебната администрация“ за пъклените си дела.

Испанците се питат докъде ще стигне играта на котка и мишка между политическия елит и Хосе Мануел Вилярехо, а общувалите с бившия полицейски шеф политици вероятно се мъчат да възстановят разговорите си с него…

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar