Цацаров сигнализира Инспектората на ВСС за забавени мотиви по дело срещу депутат
Светла Бъчварова-Пиралкова от БСП беше оправдана през юни за неизгодна сделка с фирма на Гриша Ганчев
Главният прокурор Сотир Цацаров поиска Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) да извърши проверка за забавените мотиви към оправдателната присъда на депутатката от БСП Светла Бъчварова-Пиралкова.
На 27 юни тя беше оправдана от състав на Софийския градски съд (СГС) с председател Атанас Атанасов за неизгодна сделка. Според НПК мотивите към присъдата трябва да бъдат изготвени до 15 дни от обявяването ѝ, а по дела, които са с фактическа или правна сложност, допустимият срок е 60 дни.
Цацаров е сигнализирал ИВСС, защото от обявяването на присъдата са минали повече от 4 месеца, а мотивите към нея още не са изготвени. Иначе, прокуратурата вече е подала бланкетен протест срещу оправдателната присъда пред Софийския апелативен съд.
От градския съд отговориха, че материалите по делото са 150 тома и мотивите са в процес на изготвяне. За забавянето казват, че делото е сложно и в мотивите си съдията обсъжда много повече доказателства, отколкото прокурорът по време на разследването. В същото време, от СГС подчертават, че досъдебното производство е продължило 4 години, което е 8 пъти повече от допустимото, тъй като според НПК срокът за приключването му е двумесечен, като може да бъде удължен само до 4 месеца.
„Продължителността на изготвянето на мотивите е съобразено със сложността на делото и необходимостта да бъдат обсъдени, както всички събрани доказателствени материали, които надвишават тези, обсъждани от прокурора в досъдебното производство, така и съществените доводи на страните. Независимо, че в случая решаването на делото от съда е изисквало време, значително по-малко от това, което е било необходимо на прокуратурата да приключи предварителната фаза на наказателния процес, при преценката на разумността на срока на разглеждане следва несъмнено да бъде отчетено и естеството, и отговорността, която има съдът, за да осъществи правосъдието“, се казва в позицията на СГС по случая.
Делото е за случай от 2009 г., когато Бъчварова е била председател на Управителния съвет на Селскостопанската академия и сключила договор с фирмата на Гриша Ганчев „Литекс Комерс“. Разследването е започнало през 2012 г., а обвинителният акт е внесен в съда през 2016 г.
Според обвинението Бъчварова е сключила договор за съвместна научно изследователска и опитно – производителна дейност върху близо 10 000 дка площи в селата Стражица и Карвуна, които са в района на Балчик. Фирмата на Гриша Ганчев се задължавала да плаща на академията по 17 500 лева на година, което е по 1,80 лева на декар и според прокуратурата сделката е неизгодна, защото академията е можела да взема в пъти по-голяма аренда. От държавното обвинение твърдят, че по това време арендната цена за същите райони е от 70 до 80 лева за декар и академията би могла да получи годишен приход от над 680 000 лева. Бъчварова е била шеф на академията до средата на 2011 г. и прокуратурата изчислява, че настъпилите вреди от неизгодната сделка за това време са за 1 326 671.36 лева.
Делото в СГС протече по съкратената процедура, като подсъдимата поиска разпит само на шестима от посочените от прокуратурата 26 свидетели. Сред тях беше и бившият министър на земеделието в кабинета „Станишев“ Валери Цветанов. По време на процеса Светла Бъчварова твърдеше, че договорът, който тя е сключила през 2009 г. все още е в сила, като два пъти е бил анексиран със знанието на Министерството на земеделието.
Съдия Атанас Атанасов прие за недоказано, че е настъпила значителна вреда от въпросния договор, а това е основен елемент от състава на престъплението, в което Бъчварова е обвинена.
6
Коментирайте
За сетен път се убеждавам, че пипалата на Гришата са много дълги. И после иди, че вярвай, че съдиите са политически независими.
Цацаров няма да остави нещата така.
Тази сделка от всякъде намирисва. Просто са усвоили едни пари. Нищо ново под слънцето.
Не за първи път депутат се измъква между капките. А там точно трябва да се разрови хубаво, защото много от тях спекулират с имунитета си.
Аз не виждам защо трябва да им се дава имунитет. Те се крият зад него.
„Независимо, че в случая решаването на делото от съда е изисквало време, значително по-малко от това, което е било необходимо на прокуратурата да приключи предварителната фаза на наказателния процес, при преценката на разумността на срока на разглеждане следва несъмнено да бъде отчетено и естеството, и отговорността, която има съдът, за да осъществи правосъдието“, се казва в позицията на СГС по случая.
Едни и същи похвати вече толкова много години, а пък за реформа имат самочувствието да говорят…