Ялчин Кочак, Адем Кенан и Октай Енимехмедов – трима, които от 2006 г. са заплаха за Доган
Първият е обявен за особено опасен за националната сигурност на България и е със забрана да влиза в страната. Той е бивш турски депутат и мощен бизнесмен с политически амбиции
Информацията, че НСО охранява Ахмед Доган със засилени мерки за сигурност, се появява през февруари 2006 г. Тогава той е лидер на ДПС – движението е част от Тройната коалиция, и депутат.
През есента на същата година турският бизнесмен и депутат в няколко парламента Ялчин Кочак организира поредното си пътуване до България, но получава отказ за виза. Причината е, че Националната служба „Сигурност“ (сега ДАНС) му е наложила принудителна мярка „забрана за влизане в страната за 10 г.“. Мотивите за това не са му съобщени. Всъщност той е обявен за особено опасен за националната сигурност заради антидържавна дейност.
През 2005 г. той е
координатор по
създаването на
нова политическа
сила у нас с
участието на
български
изселници
в Турция. Година по-късно Кочак получава забрана за влизане в страната.
„24 часа“ научи за историята от дело във Върховния административен съд. От него става ясно, че Кочак е искал от ДАНС да отмени мярката му за забрана за влизане в страната през 2013 г., но му е отказано. Оттогава е версията, че Ялчин Кочак организира покушение над Ахмед Доган, за да изтласка ДПС от политиката със своя партия.
Всъщност Кочак действа в България от 2004 г., когато започва амбициозният му политически проект като алтернатива на ДПС. Той и сподвижниците му у нас посещават няколко града, където правят събрания. Има срещи с активистите и в Турция. Присъствал на една от тях разказва пред офицери от НСС, че се готви
покушение над
лидера на ДПС
Случайно или не, оттогава Ахмед Доган е с охрана от НСО, която остава и след оттеглянето му от политиката. Държавните гардове пазят т.нар. Боянски сараи, където почетният председател на ДПС живее, и го придружават навсякъде. При назначена охрана от службата той няма право да ползва частни гардове.
Сигналът за срещата в Турция е споменат и от премиера Бойко Борисов от парламентарната трибуна през 2011 г., когато отговаря на поредния въпрос за охраната на Доган. Ето какво пише в стенограмата:
„За Ахмед Демир Доган – депутат от 41-ото народно събрание – издадена смъртна присъда от Турска демократическа партия с лидер Адем Кенан. Ахмед Доган отказва охрана. Сигналът е получен от Държавна агенция „Национална сигурност“. През 2005 г. е получена и информация за създаване на бойна група в Истанбул с цел ликвидиране на Ахмед Доган, подкрепяна от отцепили се лидери на ДПС в България (в Истанбул са се провеждали сбирките на Кочак със сподвижниците му, – б.а.). Сигналът към настоящия момент продължава да бъде актуален. От 2006 до 2011 г.
– 12 сигнала
за заплахи
за ликвидиране
на Ахмед Доган. Сигналите са изпратени до съответните поделения на МВР и ДАНС за вземане на отношение.“
Че Кочак има нещо общо с атака по Доган, става ясно и от поредния отказ на ДАНС да отмени забраната му за влизане в страната през 2015 г. През 2016-а, когато изтича 10-годишният срок, тя е подновена.
Иначе Кочак е почетен гражданин на Истанбул като бивш депутат от партията на Тургут Йозал. Днес се занимава с бизнес в областта на телекомуникациите и строителството. Благодетел е на няколко университета.
Публично известни са и заплахите на бившия депутат от ДПС във Великото народно събрание Адем Кенан към Ахмед Доган. Кенан беше лидер на Турската демократична партия в България, която така и не получи регистрация. Заканите му обаче не са сериозни.
Единственото реално покушение срещу лидера на ДПС е от януари 2013 г., когато Октай Енимехмедов опря пистолет в главата му. На конференцията в НДК Доган обяви оттеглянето си от активната политика. Октай беше осъден, излежа наказанието си в затвора и вече е на свобода. Тогава гардове от НСО бяха наказани заради пропуск в охраната.
Заплашван от чужди държави
Охраняват го от 9 г., държавата плащала за него по-малко, отколкото за президент и премиер
Заради „рискови заплахи както от територията на България, така и такива, възникнали извън нея“ Националната служба за охрана продължава да пази почетния председател на ДПС Ахмед Доган, макар той вече да не е в политиката.
Това става ясно от отговор на службата на въпрос на вицепремиера Валери Симеонов, разпратен до медиите.
Охраната на Доган действа от 2009 г. Решението да продължи да се охранява, макар вече да не е политическо лице, дошло след проверка на междуведомствената комисия, която решава кои лица да бъдат охранявани, посочват в отговора си от НСО.
Според комисията съществували безспорни факти, че има опасност за него както от чужди заплахи, така и от такива на нашата територия.
На въпрос на вицепремиера колко хора го охраняват и какви средства се осигуряват за целта от НСО са отказали да дадат отговор.
Причината била, че „видът, обхватът и времетраенето на охраната, както и друга информация, обективирана в решенията на комисията по чл. 23, не може да бъде разгласявана“.
Колко точно струва охраната на Доган на държавата, също не става ясно. В отговора си от службата са отказали да посочат точната сума, но подчертават, че тя е многократно по-малка от тази, която се дава за охрана на президента, вицепрезидента, премиера, главния прокурор и др.
„Общият размер на месечните разходи за охрана (в т.ч. транспорт) нямат нищо общо с разпространяваните от медиите суми и са съизмерими с месечното възнаграждение на един телевизионен водещ от сутрешен блок или на началник-отдел в държавно търговско дружество. По този ред са били охранявани в определени периоди от време и други политици като Лютви Местан, Румен Петков, Иван Искров и др.“, пише Симеонов.
„Периодично ще изисквам информация от НСО за наличието на основание за продължаване на охраната на Ахмед Доган от НСО и нейното прекратяване при отпадането или намаляването на степента на застрашеност“, посочва още Симеонов.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте